
10 i 11 czerwca 2025 roku odbyły się uroczyste obchody 60-lecia Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu Lubelskim. Dwudniowe wydarzenie, objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, było świętem pełnym wzruszeń, wspomnień, podziękowań oraz euforii wspólnego świętowania.
Część oficjalna
Uroczystości rozpoczęły się w Opolskim Centrum Kultury, gdzie członków Związku i zaproszonych gości powitała młodzież Liceum Ogólnokształcącego. Spotkanie otworzyły Jadwiga Adamczyk, wiceprzewodnicząca PZERiI i organizatorka wydarzenia, oraz Małgorzata Borowiak, dyrektor OCK. Pamięć zmarłych uczczono minutą ciszy, a następnie rozpoczęto część oficjalną.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych i instytucji wspierających działalność senioralną. Odczytano listy gratulacyjne od Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy oraz Prezes Zarządu Głównego PZERiI Małgorzaty Ostrowskiej.
Jednym z kluczowych punktów programu było wyświetlenie filmu dokumentalnego prezentującego historię Związku od 1965 roku. Za jego opracowanie i prowadzenie kroniki odpowiadała Jadwiga Adamczyk.
Ważnym momentem było wręczenie Medalu 550-lecia Województwa Lubelskiego przez Wicemarszałka Marka Wojciechowskiego, a także dyplomów i Złotych Odznak Honorowych dla zasłużonych członków Związku.
Panele i programy społeczne
Podczas spotkania odbył się również panel dyskusyjny „Senior we współczesnym świecie”, prowadzony przez Elżbietę Żyszkiewicz, z udziałem ekspertów z zakresu polityki senioralnej i nauki. Związek zaprezentował również swoje sztandarowe programy:
- „Badam się, żeby żyć” – program badań przesiewowych dla mieszkańców wsi,
- „Poczuj, żeby zrozumieć” – edukacyjny projekt z wykorzystaniem symulatora starości, uczący empatii i walki z ageizmem.
Uroczysty obiad i Bal Jubileuszowy
Wieczorem uczestnicy spotkali się w Restauracji „Staroopolska”, gdzie po uroczystym obiedzie i jubileuszowym torcie odbył się Bal Jubileuszowy. Rozpoczął go pokaz tańca mistrzów Polski juniorów – Gabrieli Smolińskiej i Kacpra Rudnickiego. Nie zabrakło strefy kawowej z regionalnym winem i ciastami, wystawy fotograficznej „Senior w obiektywie” oraz możliwości obejrzenia Kroniki Związku.
Dzień drugi – wycieczka kolejką i piknik
Drugiego dnia ponad 100 osób udało się w podróż Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową z Karczmisk do Polanówki i z powrotem. Wycieczce towarzyszył śpiew zespołu „Wokal”, a po powrocie – piknik z ogniskiem, pysznym jedzeniem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich, tańcami i pokazem pierwszej pomocy prowadzonym przez strażaków PSP.
Uroczystości zakończyły się 15 czerwca Mszą Świętą za członków Związku i zaproszonych gości.



