Opanowanie wszystkich zasad recyklingu to naprawdę spore wyzwanie. Mogłoby się wydawać, iż niektóre pojemniki można zutylizować, polegając na intuicji, jednak - jak się okazuje - często jest zupełnie inaczej, niż nam się wydaje. Doskonałym przykładem są plastikowe woreczki po ryżu lub kaszy. Nie ważne, czy poddajemy je obróbce cieplnej, czy też nie. Ich miejsce pod żadnym pozorem nie znajduje się w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne. Gdzie zatem powinny wylądować? Podpowiadamy i wyjaśniamy, dlaczego tak jest.
REKLAMA
Zobacz wideo Helena Deeds o recyklingu. "Świat jest zapchany"
Gdzie wyrzucać woreczki po ryżu? To bardziej skomplikowane, niż myślisz
Sztuka recyklingu bywa naprawdę zawiła. Kiedy wydaje nam się, iż już wiemy, jak w prawidłowy sposób oddzielać odpady, nagle cały nasz światopogląd zostaje zaburzony przez kolejne wytyczne lub nowe przełomowe odkrycie. Czasami najmniejszy szkopuł ma znaczenie, a w przypadku plastikowych woreczków po ryżu lub kaszy chodzi o jeden element składu opakowania.
Zobacz też: To najgorsze mięso mielone. Nie kupuj go, jeżeli chcesz przygotować kotlety
To właśnie przez wzgląd na szkodliwy związek zawarty w woreczkach powinny one lądować w czarnym pojemniku na odpady zmieszane. Co więcej, lepiej nie gotować w nich jedzenia. Wsyp ryż lub kaszę bezpośrednio do garnka.
Jak gotować ryż? Opakowanie zawiera szkodliwy związek BPA
Winowajcą całego zamieszania jest chemiczna substancja bisfenol A (BPA), która nie powinna być poddawana recyklingowi. W obecnych czasach trudno znaleźć opakowania, które nie zawierają tego związku w składzie. Wykorzystuje się go do produkcji wielu artykułów bazujących na tworzywach sztucznych, dlatego wciąż wiele osób popełnia błąd w kwestii segregowania odpadów. W celu uchronienia zarówno planety, jak i naszego własnego zdrowia, w trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na skład opakowania. jeżeli widnieje na nim napis "BPA free" śmiało możemy sięgnąć po dany artykuł, a następnie zutylizować pojemnik w żółtym koszu.
To dość zawiła polityka recyklingu, ale warto o niej pamiętać. Unia Europejska wciąż usiłuje ograniczyć produkcję opakowań zawierających bisfenol A, jednak na ten moment jedynym słusznym działaniem jest regularne ostrzeganie przed jej negatywnym wpływem na nasze zdrowie oraz środowisko.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.