Wielkanoc to czas, który kojarzy się z naturą – początkiem wiosny i spędzaniem czasu w świeżym powietrzu. Warto w świąteczne aktywności wpleść również ekologiczne zabawy, które nauczą najmłodszych szacunku do środowiska.
Jajka w stylu “eko”
Jedną z popularnych zabaw wielkanocnych jest poszukiwanie jajek i słodyczy ukrytych w domu lub ogrodzie. Aby zamienić ją na bardziej ekologiczną warto zaangażować dzieci w poszukiwanie naturalnych skarbów, takich jak kamyki, czy szyszki. Można schować również nasiona kwiatów lub ziół, które później zasadzimy wspólnie z dzieckiem – taka aktywność będzie nie tylko dobrą zabawą, ale też nauką szacunku dla natury i cierpliwości, która szczególnie przyda się w oczekiwaniu na kiełkowanie nasion.
Również samo malowanie jajek może być bardziej przyjazne dla środowiska. Warto w tym celu skorzystać ze składników takich jak buraki, szpinak, czy kurkuma, które zabarwią jajka w naturalny sposób. Tak ozdobione jajko będzie miało jeszcze jedną zaletę – po zabawie dziecko będzie mogło je zjeść, bez obawy o szkodliwe chemikalia. Dobrym pomysłem będzie również wykonanie ozdób z recyklingu, wykorzystując materiały, które już posiadamy. W ten sposób można stworzyć np. zajączki, króliczki i wielkanocne palmy, przy użyciu tektury lub materiałów tekstylnych. Jedną z popularniejszych ozdób są zajączki z papieru toaletowego ozdobione gazetami lub guzikami.
Wielkanocne zabawy
Warto od najmłodszych lat uczyć nasze dzieci, iż święta to nie tylko czas prezentów i zakupów, ale przede wszystkim okazja na spędzenie wolnego czasu z bliskimi. Aby urozmaicić czas spędzony z rodziną warto spróbować nowych aktywności takich jak quizy i gry planszowe. Elementy zabawy można w ten sposób łatwo połączyć z edukacją, przykładowo wplatając w te aktywności pytania z zakresu ekologii, czy zmian klimatu. o ile mamy więcej przestrzeni możemy zorganizować “wyścig w workach”. Do tej znanej zabawy warto wykorzystać stare poszewki lub poduszki.
Niektóre miasta organizują coroczne warsztaty świąteczne. Przykładem są krakowskie “Eko-święta”, podczas których można wykonać dekoracje w duchu zero waste. Zeszłoroczna edycja obejmowała warsztaty z szycia kurek z materiałów upcyklingowych.
Jedną z aktywności uwielbianych przez dzieci jest również wspólne gotowanie i pieczenie. Aby nasz potrawy były bardziej ekologiczne warto od najmłodszych lat uczyć dzieci o znaczeniu lokalnych i sezonowych składników. Gotowanie to również okazja do edukacji na temat marnowania żywności – można zaangażować dziecko w tworzenie listy zakupów oraz nauczyć jak ważne jest dokładne planowanie posiłków. o ile okaże się, iż potraw wielkanocnych jest za dużo możemy wybrać się na wspólną wycieczkę do jadłodzielni i podzlić się swoimi zapasami z potrzebującymi.
Źródła: gov.pl, zielonainteria.pl, krakow.pl
Fot. Canva