Demografia Polski: Spadek Ludności i Starzenie Się Społeczeństwa

plotkosfera.pl 9 godzin temu

W Polsce odnotowano kolejny spadek liczby mieszkańców. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS), na koniec 2024 roku liczba ludności wyniosła 37 milionów 489 tysięcy, co oznacza spadek o 147 tysięcy w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten trend jest obserwowany od 2012 roku i nie wykazuje się tendencji do zmiany.

Wskaźnik Starości
GUS obliczył również wskaźnik starości, który wyniósł 141. Oznacza to, iż na każde 100 dzieci i nastolatków w wieku od 0 do 14 lat przypada aż 141 osób w wieku 65 lat i więcej. Ten wskaźnik jest coraz wyższy, co oznacza, iż społeczeństwo w Polsce starzeje się w szybkim tempie. W 2023 roku wskaźnik starości wyniósł 133, co oznacza, iż w ciągu roku nastąpił wzrost o 8 punktów.

Przyczyny Spadku Ludności
GUS wskazuje, iż na spadek ludności wpływ ma przede wszystkim przyrost naturalny, który pozostaje ujemny od 2013 roku. W 2024 roku liczba urodzeń była niższa od liczby zgonów o prawie 157 tysięcy, co oznacza, iż współczynnik przyrostu naturalnego wyniósł -4,2 i obniżył się o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Wzrost Zgonów
W 2024 roku wzrosła również liczba zgonów, przekraczając o blisko 32 tysiące średnioroczną wartość od 1970 roku. To oznacza, iż umieralność w Polsce jest coraz wyższa, co przyczynia się do niskiego poziomu przyrostu naturalnego.

Konsekwencje Demograficzne
Spadek ludności i starzenie się społeczeństwa będą miały poważne konsekwencje dla gospodarki i systemu zabezpieczenia społecznego. W przyszłości będzie skutkować zmniejszaniem się podaży pracy i utrudnieniami w systemie zabezpieczenia społecznego w wyniku wzrostu liczby i odsetka osób w starszym wieku.

Różnice Regionalne
Najmłodszą strukturą wieku charakteryzują się województwa pomorskie, małopolskie i wielkopolskie, a województwami z najmniej korzystnymi parametrami struktury wieku ludności są opolskie, świętokrzyskie i łódzkie. Te różnice regionalne mogą mieć wpływ na rozwój gospodarczy i demograficzny poszczególnych regionów.

W 2024 roku liczba ludności w Polsce wyniosła 37 milionów 489 tysięcy, co oznacza spadek o 0,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten trend jest obserwowany od 2012 roku i nie wykazuje się tendencji do zmiany. GUS wskazuje, iż na spadek ludności wpływ ma przede wszystkim przyrost naturalny, który pozostaje ujemny od 2013 roku. W 2024 roku liczba urodzeń była niższa od liczby zgonów o prawie 157 tysięcy, co oznacza, iż współczynnik przyrostu naturalnego wyniósł -4,2 i obniżył się o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Polska, jak i wiele innych państw europejskich, stoi przed wyzwaniem demograficznym, które może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki i systemu zabezpieczenia społecznego. Aby sprostać temu wyzwaniu, należy podejmować działania mające na celu zwiększenie przyrostu naturalnego i poprawę struktury wieku ludności. Można to osiągnąć przez politykę pro-rodziną, wsparcie dla rodzin i działania na rzecz poprawy warunków życia.

Idź do oryginalnego materiału