Dlaczego mielimy mięso?
W sklepach mięsnych dostępne jest gotowe mięso mielone, które często przygotowywane jest z twardszych fragmentów mięśni. Dzięki zmieleniu struktura włókien zostaje rozbita, a dania z mięsa mielonego staną się delikatniejsze w smaku. Warto mielić tańsze kawałki mięsa, aby zrobić danie na każdą kieszeń. Świetnie sprawdzają się do zmielenia części mięśni pochodzące z nóg świni, a także łopatka wieprzowa. W szczególności polecamy elementy z mostka, karkówki i giczy wieprzowej.
Jak przygotować mięso mielone?
Ważne, aby przed rozpoczęciem gotowania mięso mielone zostało wyjęte z lodówki i nabrało temperatury pokojowej. To sprawi, iż łatwiej będzie przyjmować smaki i aromaty wybranych przez was składników np.: przypraw. Mięso na kotlety mielone warto doprawić solą, gdy już będzie ocieplone. Niegdyś przygotowywano dzień wcześniej mięso na kotlety mielone, doprawione wkładano do lodówki, następnie ogrzewano do temperatury pokojowej i formowano zwilżonymi dłońmi owalne kotlety. Takie porcje panierowano i dopiero smażono. Dzięki temu do mięsa wnikał zapach i smak dodanych wcześniej produktów.
Sprawdź także: Jak zrobić lasagne? Sycące danie na jesienny obiad. Zobacz prosty przepis na lasagne z mięsem mielonym
Przyprawy do mięsa mielonego
Mięso mielone będzie smakowite i soczyste, gdy dodamy do niego podsmażoną na oleju lub klarowanym maśle posiekaną cebulę z czosnkiem. Przygotowując kotlety, można podczas wyrabiania mięsa dodać do niego odrobinę zimnego bulionu lub rosołu. Przy braku wywaru można ten krok wykonać z zimną wodą. Na kilogram mięsa wystarczy około 50-100 ml płynu. Do mięsa mielonego sprawdzą się też suszone zioła np.:
- oregano,
- majeranek,
- lubczyk,
- tymianek,
- rozmaryn
- bazylia.
Obowiązkowym dodatkiem jest świeżo zmielony pieprz, który nada mięsu ostrości i niesamowitego zapachu. W czasie podsmażania cebuli i czosnku można także dodać na patelnię kumin, czyli kmin rzymski. Ta przyprawa nada mięsu orientalnego aromatu i korzennego smaku. Świetnie sprawdzi się także mielona kolendra lub ziarna gorczycy.
Co zrobić z mielonego mięsa?
W kuchni polskiej mięso mielone często wykorzystuje się do zrobienia tradycyjnych gołąbków z ryżem. Jest także składnikiem sosu bolognese do makaronu. Mielone mięso to także składnik apetycznej zapiekanki gyros oraz sycący dodatek do meksykańskiego burrito. Mięso mielone można także dodać do domowej zapiekanki z kaszy gryczanej, pieczarek i warzyw korzeniowych.
W naszej galerii zebraliśmy sprawdzone przepisy na dania z mięsem mielonym.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: