Wiele par niedługo stanie na ślubnym kobiercu i wypowie sakramentalne "tak". Aby małżeństwo zostało oficjalnie zawarte, nie wystarczy obecność duchownego lub urzędnika. Bez względu na to, jaki ślub bierzemy, konieczne jest również pojawienie się świadków. Wybór tych osób jest bardzo ważny, dlatego warto go dokładnie przemyśleć i sprawdzić, jakie wymogi znajdują się w przepisach oraz w prawie kanonicznym.
REKLAMA
Zobacz wideo Agnieszka i Karolina wezmą ślub za granicą. "W Polsce politycy obiecują i nie dotrzymują słowa"
Kto może zostać świadkiem na ślubie? Trzeba spełnić tylko dwa warunki
Zwykle świadkami na ślubie są osoby z najbliższego otoczenia przyszłych małżonków, czyli członkowie rodziny lub przyjaciele. Zgodnie z art. 7 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Co ważne, osoby te muszą mieć przy sobie istotny dowód osobisty lub paszport, ponieważ zarówno podczas ślubu cywilnego, jak i kościelnego, składają podpis na odpowiednim protokole potwierdzającym zawarcie małżeństwa. Przed wezwaniem do złożenia oświadczeń kierownik urzędu stanu cywilnego lub konsul sprawdza tożsamość przyszłych małżonków oraz wskazanych przez nich świadków.
Wiele osób zastanawia się, czy świadkowie muszą być różnych płci. Choć zwyczajowo przyjęło się, iż panna młoda powołuje do tej roli kobietę, a pan młody mężczyznę, to nie ma takiego obowiązku. Prawo nie określa bowiem, jakiej płci powinni być świadkowie. Mogą to być zarówno dwie kobiety, jak i dwóch mężczyzn. Ważne, aby spełniać wspomniane wcześniej dwa wymogi - pełnoletność i aktualny dokument tożsamości.
Zobacz też: Te kierunki studiów "wychowały" najwięcej miliarderów. To żyła złota
Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym? Mówi o tym prawo kanoniczne
O ile sprawa wydaje się prosta w przypadku ślubu cywilnego, to pary młode przynależące do Kościoła katolickiego mają większy problem. Wówczas muszą kierować się nie tylko Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, ale też prawem kanonicznym. Często pojawiają się wątpliwości, czy świadkowie na ślubie kościelnym powinny być osobami wierzącymi oraz posiadać ważne sakramenty, takie jak chrzest, komunia i bierzmowanie. Te wymogi mogłyby ograniczyć wybór świadków, jednak nie ma się co martwić - w rzeczywistości w prawie kanonicznym nie ma ograniczeń co do płci, wieku, stanu cywilnego czy wyznania religijnego świadków.
Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków, według zasad wyrażonych w następnych kanonach i z uwzględnieniem wyjątków, o których w kan. 144, 1112, § 1, 1116 i 1127, §§ 2-3
- głosi kan. 1108 § 1.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.