W sklepach wybór dżemów, konfitur czy kiszonek jest naprawdę ogromny. Pomimo tego największym rarytasem wciąż pozostają domowe wyroby, które cenione są za swój niepowtarzalny smak, aromat, a także brak chemii i konserwantów w składzie. Sporo osób sprzedaje więc swoje domowe przetwory. Wiąże się to jednak z pewnymi wymogami, które należy spełnić, aby robić to w sposób poprawny.
Czy można sprzedawać wyroby własne? Jest to możliwe tylko w tym przypadku
Sprzedaż własnych przetworów to jeden ze sposobów na dorobienie do domowego budżetu, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Chętnie sprzedawane są dżemy i konfitury z wszelkich owoców, kiszonki oraz syropy. Dobrze jednak wiedzieć, jak wyglądają względem tego kwestie prawne, aby nie narazić się na problemy.
W polskim prawie nie ma zakazu sprzedaży okazjonalnej, wobec tego taka działalność nie niesie za sobą między innymi kontroli z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z tego wynika, że działalność, która polega na okazjonalnym przygotowaniu, przechowywaniu i podawaniu żywności przez osoby prywatne nie jest objęta obowiązkiem rejestracji i zatwierdzenia, a także sprzedawane produkty nie podlegają nadzorowi organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zobacz także: Większość Polaków ma je codziennie na talerzu. Niedługo znacznie zdrożeją
Sprzedaż własnych przetworów. Kiedy grozi za to kara?
Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które zajmują się przyrządzaniem i sprzedawaniem przetworów na większą skalę. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy wyjaśnia, iż przepisy prawa żywnościowego “odnoszą się do produkcji i wprowadzania do obrotu żywności przez podmioty, które działają w sposób ciągły i zorganizowany".
Wobec tego sprzedaż ciągła (np. regularna w Internecie) wyrobów domowych podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wymaga zezwolenia na działalność handlową. Za brak posiadania odpowiednich dokumentów grozi otrzymanie mandatu, który w skrajnych przypadkach może sięgnąć choćby 5000 zł.
Produkcja i sprzedaż przetworów odbywająca się cyklicznie bez stosownych dokumentów może przynieść przykre konsekwencje. Decydując się sprzedawać na większą skalę, należy więc zapoznać się ze stosownymi przepisami.
Zobacz też:
Unikniesz 500 zł mandatu i 12 punktów karnych. Potrzebujesz tylko gumkę recepturkę
Wyrzucasz je na śmietnik? Za kilka lat mógłbyś na nich nieźle zarobić
O tyle wzrosną rachunki za prąd. Ogromna zmiana dotknie 16 milionów Polaków