Większości Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się z Dubajem, ogromnymi wieżowcami, nowoczesnością, ale to nie Dunaj jest stolicą tego kraju. W rzeczywistości to właśnie Abu Dhabi jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich – państwa, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądało zupełnie inaczej. Odkrycie bogatych złóż ropy naftowej, zjednoczenie emiratów, będących wcześniej pod protektoratem Wielkiej Brytanii sprawiły, iż Emiraty całkowicie zmieniły swoje oblicze. Abu Dhabi atrakcje – przekonaj się, co warto zobaczyć w Abu Dhabi (Abu Zabi) i dlaczego warto tutaj przyjechać!
Jeśli wybierasz się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, koniecznie zajrzyj także do Abu Dhabi. To miasto jest inne niż Dubaj. Wciąż bardzo nowoczesne, ale naszym zdaniem nieco bardziej przyjazne i spokojniejsze. A nie mniej ciekawe! Czeka tutaj sporo atrakcji, które warto zobaczyć i spędzić tu nieco czasu. I to nie tylko Wielki Meczet, czeka na Ciebie tutaj więcej. Mamy nadzieję, iż ten wpis przekona Cię do tego, by wybrać się do Abu Dhabi. Dowiesz się z niego, jakie atrakcje czekają na Ciebie w stolicy Zjednoczonych Emiratów wraz ze szczegółami i informacjami praktycznymi, a także mapę atrakcji. W osobnym wpisie za to znajdziesz praktyczny poradnik odnośnie zwiedzania Abu Dhabi. Ruszamy na wspólne zwiedzanie Abu Dhabi/Abu Zabi!
Abu Dhabi – atrakcje – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Tętniący życiem, a zarazem jakby spokojniejszy od Dubaju. Z jednej strony gwałtownie rozwijający się z ciągle powstającymi nowymi budynkami, a z drugiej strony jakby nieco ospały, bardziej kameralny… Abu Dhabi to niezwykle interesujące miasto – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądała zgoła inaczej. Trudno sobie wyobrazić wędrując dzisiaj pomiędzy wieżowcami, luksusowymi hotelami, plażami z ogrodami i promenadami, iż jeszcze nie tak dawno było to malutkie miasteczko, wioska zamieszkana przez ludzi trudniących się głównie wyławianiem pereł, rybołóstwem. Zamiast nowoczesnych, błyszczących w słońcu wieżowców były chaty zrobione z liści palmowych, nikomu się wtedy choćby nie śniło o luksusie i potężnym mieście ciągnącym się przez wiele kilometrów.
A jednak Abu Dhabi dzisiaj wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście, iż ślady osadnictwa na tych terenach sięgają wiele wieków wstecz, jednak impulsem do rozwoju miasta było odkrycie bogatych złóż ropy naftowej (lata 30 XX wieku) – czarnego złota, o którym marzy dzisiaj wiele państw świata. To dla wielu synonim bogactwa, dobrobytu, rozwoju. I tak właśnie było w przypadku Abu Dhabi. Dzisiaj ropa emiratu Abu Dhabi skupia 95% dochodów z wydobycia ropy w całym kraju. I tym samym Abu Dhabi jest jednym z najbogatszych miast świata. Nic dziwnego, skoro w światowym rankingu zasobów ropy naftowej Abu Dhabi zajmuje 5. miejsce!
Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie!
Abu Dhabi atrakcje – jak mała wioska rybacka zmieniła się w potężną stolicę kraju
Kolejnym impulsem bez wątpienia było zjednoczenie emiratów i powstanie nowego państwa w 1971 roku – Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tutaj bezapelacyjnie wielka zasługa dla Szejka Zayeda Bin Sultan Al Nahyan, który zjednoczył 7 emiratów na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego (po uprzednim wycofaniu się Wielkiej Brytanii, będącej obecną tutaj przez wiele lat pod pretekstem ochrony szlaków handlowych) i utworzył nowe państwo – Zjednoczone Emiraty Arabskie, na którego stanął czele jako pierwszy prezydent i Ojciec Narodu.
Portrety szejka znajdziesz na każdym kroku dookoła całych Emiratów. To człowiek niezwykły, który potrafił swoją wizję, marzenia zmienić w rzeczywistość. I tak z malutkiej wioski rybackiej, której głównym spoiwem byli Beduini, a głównymi zabudowaniami małe chatki palmowe, Abu Dhabi gwałtownie zmieniło się w potężną, nowoczesną i bogatą stolicę. Z jednej strony otoczona jest pustynią, z drugiej zaś lazurowymi wodami Zatoki Arabskiej. Niesamowite, jak w zaledwie kilkadziesiąt lat Abu Dhabi zmieniło swoje oblicze i z biednej wioski stało się potężną, bogatą metropolią.
Mówi się, iż mając pieniądze można wszystko. Z jednej strony jest w tym sporo prawdy – Abu Dhabi nie może narzekać na brak pieniędzy dzięki bogatym zasobom ropy naftowej. Z drugiej jednak strony mając pieniądze trzeba umieć nimi gospodarować, trzeba mieć wizję i plan, który ma szansę być zrealizowany. I szacunek ludzi, którzy pójdą w ciemno za głową państwa. Cóż, szejk Zayed miał to wszystko i nie bez powodu nazywany jest Ojcem Narodu. Człowiek który na zawsze wpisał się w historię nie tylko Abu Dhabi, ale także całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Co zobaczyć w Abu Dhabi – Top atrakcje Abu Dhabi
Abu Dhabi atrakcje – wielokrotnie spotkasz się także z nazwą Abu Zabi. Używana jest ona naprzemiennie z Abu Dhabi, w rzeczywistości odnosi się ona do wyspy noszącej nazwę właśnie Abu Zabi, na której wybudowano miasto. Tak naprawdę Abu Dhabi położone jest na archipelagu wysp połączonym z lądem mostami. Stolica ZEA jest drugim co do wielkości miastem w państwie, tuż po Dubaju. w tej chwili jest zamieszkane przez ok. 1,5mln osób, a lokalnie często mówi się, iż Abu Dhabi jest idealnym miejscem do życia dla rodzin z dziećmi – jest bowiem znacznie spokojniejsze od pędzącego Dubaju.
Przekonaj się jakie atrakcje czekają na Ciebie w Abu Dhabi i dlaczego warto odwiedzić stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich! Mamy nadzieję, iż przewodnik ten będzie dla Ciebie kierunkowskazem i zachęci do tego, by się tutaj wybrać. Ruszamy razem na zwiedzanie Abu Dhabi!
Wielki Meczet Szejka Zayeda – Abu Dhabi atrakcje
Nie będziemy ukrywać, iż Wielki Meczet Szejka Zayeda był naszym wielkim marzeniem od wielu lat i głównym powodem, dla którego przybyliśmy do ZEA. Zachwycająca architektura, która kojarzyć się można z baśnią tysiąca i jednej nocy przyciąga już z oddali i nie daje przejść obok siebie obojętnie.
Choć wydawać by się mogło, iż meczet ten jest wieloletnim zabytkiem, wbrew pozorom świątynia jest stosunkowo młoda – meczet ukończono w 2007 roku. Jego budowę zaczęto jeszcze za życia Szejka Zayeda – człowieka – wizjonera, który zjednoczył emiraty, był pierwszym prezydentem ZEA, ale przede wszystkim był i pozostanie Ojcem Narodu. Człowiekiem, który zbudował nowoczesny, bogaty kraj, zachowując jednocześnie jego tradycyjną tożsamość. Przez całe swoje życie Szejk nauczał tolerancji i szacunku do drugiego człowieka, bez względu na wyznanie, kolor skóry, język, narodowość. Cenił, szanował różnorodność i tego chciał także od swojego narodu.
Wielki Meczet jest swoistym odzwierciedleniem tej różnorości i wyjątkowości. Szejk dążył do stworzenia niezwykłego meczetu, który będzie obrazował islamskie przesłanie pokoju, tolerancji, harmonię, współistnienie. Choć nie miał szansy dożyć ukończenia meczetu, od samego początku nadzorował jego projekt i budowę kładąc nacisk na to, iż ma to być nie tylko wspaniała świątynia islamu, ale także miejsce, które będzie symbolem miłości, pokoju i harmonii. I stając przed meczetem przechodzą ciarki, bo coś w tym jest… Nagle czujesz niezwykłą energię, spokój, podziw dla piękna. A meczet prócz miejsca kultu, świątyni, jest także wyjątkowym miejscem na pochówek pierwszego prezydenta ZEA – Szejka Zayeda, którego imię nosi sam meczet.
Zwiedzanie Meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Projekt meczetu zatwierdzono jeszcze w 1990 roku, do budowy przystąpiono w 1996, a owarty został w 2007 roku w czasie Ramadanu. Niestety sam szejk nie doczekał ukończenia budowy meczetu, ale na zawsze już będzie towarzyszył temu miejscu, przypominając o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i Ojcem Narodu ZEA. Na meczet składają się budynki przykryte 82 kopułami, a w każdym z rogów stoją minarety o wysokości 107m, z których muezzin nawołuje wiernych do modlitwy. Cały teren meczetu zajmuje imponujący teren aż 22 tys. m2! Mieści łącznie ponoć aż 42tys. wiernych, a sala modlitewna pomieścić ma ponad 7tys. osób.
Wielki Meczet Szejka Zayeda to bez wątpienia miejsce, obok którego nie da się przejść obojętnie i zachwyci choćby najbardziej odpornego na piękno. Marmurowe ściany pokryto pięknymi kwiatami, które sprawiają, iż poczujesz się jakbyś spacerował po delikatnej łące. Główna kopuła meczetu ma aż 85m wysokości i 32,8m średnicy, na dziedzińcu zaś spacerować będziesz pomiędzy ponad 1000 pięknych kolumn. Dziedziniec zdobi przepiękna mozaika (rzekomo największa marmurowa mozaika na świecie), ułożona w piękny, kwiecisty kształt. Już wędrując wzdłuż kolumn i przyglądając się dziedzińcowi i meczetowi z zewnątrz poczujesz zachwyt.
A potem wejdziesz do sali modlitewnej, gdzie czekają kolejne cuda… Podłogę wyłożono pięknym, manualnie tkanym dywanem w kwieciste wzory. Tkało go ok. 1200 rzemieślników przez… 2 lata! To największy na świecie manualnie tkany dywan. Dalej spojrzysz do góry i ujrzysz przepiękne żyrandole zdobione kryształami Svarowskiego. Największy z nich ma wysokość 15m, średnicę 10m i waży aż 12 ton! To jeden z największych żyrandoli na świecie. Zwiedzaj ze spokojem, przyglądając się wszystkim detalom, które czekają na Ciebie podczas tej niezwykłej wycieczki. A te czekać na Ciebie będą na każdym kroku. Wielki Meczet Szejka Zayeda to absolutnie wyjątkowa perła architektury, która zachwyca… Dlatego też koniecznie się tutaj wybierz. Wpisz na listę Abu Dhabi atrakcje!
Zasady wejścia do Wielkiego Meczetu w Abu Dhabi
Wybierając się na zwiedzanie do Wielkiego Meczetu pamiętaj, iż musisz się podporządkować obowiązującym tam zasadom, by móc wejść do środka:
- Wstęp jest darmowy, ale trzeba zarezerwować darmowy bilet online na konkretny dzień i godzinę na stronie Wielkiego Meczetu
- Przed wejściem do meczetu każdy przechodzi kontrolę bezpieczeństwa, bilety wstępu są skanowane dzięki kodom QR
- Wejście do meczetu znajduje się w podziemiach – idź do Visitor Center skąd schodami zejdziesz do podziemnej galerii i wejście do meczetu. Przyjdź odpowiednio wcześniej (minimum 30 minut), gdyż jest kolejka do kontroli bezpieczeństwa
- Odpowiedni strój – kobiety: zakryte nogi, ręce, głowa (chustka wystarczy), sandały są dozwolone. Ubrania muszą być luźne, nie mogą być obcisłe ani prześwitujące
- Odpowiedni strój – mężczyźni: zakryte kolana oraz ramiona, sandały są dozwolone. Najlepiej luźne długie spodnie i koszula z rękawem
- Zdjęcia wolno robić wyłącznie w dozwolonych miejscach – są wyznaczone specjalne Photo spots. Nie wolno przechodzić poza wyznaczone barierkami miejsca, m.in. na mozaikę meczetu
- Zabronione jest okazywanie sobie uczuć, przekonań politycznych, symboli politycznych
- Należy uszanować modlących się muzułmanów, nie powinno im się robić zdjęć
- Jeśli wchodzisz do środka meczetu, należy ściągnąć buty
- Na teren meczetu nie wolno wnosić zapalniczek, jedzenia. Może zostać skonfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa
- Wejście na teren meczetu w ściśle określonym na swoim bilecie czasie – nie można wejść o innej godzinie niż ta na bilecie.
Wahat al Karama – Abu Dhabi atrakcje
Zwiedzając Wielki Meczet w Abu Dhabi trudno jest uchwycić panoramę tej pięknej świątyni w pełnej okazałości. Wielu próbuje z perspektywy parkingu, ale mając przed sobą autokary wycieczkowe i auta, nie wygląda to tak dobrze, jak z Wahat al Karama.
Zlokalizowany po drugiej stronie meczetu teren Wahat al Karama to w rzeczywistości memoriał poświęcony obywatelom Emiratów, którzy poświęcili swoje życie w służbie swojemu państwu. Jest to stosunkowo nowe miejsce, otwarte zostało dopiero w 2017 roku. Znaleźć tu można ciekawy, dość nowoczesny pomnik z oszałamiającym widokiem na Wielki Meczet Szejka Zajida, teren z miejscami siedzącymi w cieniu oraz malutkie, darmowe muzeum poświęcone bohaterom narodu, m.in. biorącym udział w misjach pokojowych w Jemenie. Wahat al Karama to niezwykle kameralne miejsce, do którego mało kto dociera. Oddalone zaledwie 15 minut pieszo gwarantuje widok, który zapiera dech…
Zdecydowanie warto tutaj przyjść, ale jeżeli trafisz na bardzo upalny dzień lub nie masz siły, z meczetu regularnie odjeżdżają darmowe autobusy, które dowożą do Wahat Al Karama. jeżeli jednak masz czekać na kolejny autobus godzinę, dojście naprawdę nie zajmuje wiele czasu, a widok jest tego warty. Możesz mieć pewność, iż tutaj nie będziesz musiał przeciskać się pomiędzy tłumem turystów, będziesz mógł w kameralnych warunkach i ciszy delektować się widokiem, którego nie zapomnisz już nigdy…
Wejście na teren Wahat al Karama – tak na teren zewnętrzny jak i do muzeum jest całkowicie darmowe. W muzeum, prócz ciekawej, acz malutkiej ekspozycji, możesz napić się zimnej wody czy skorzystać z toalety.
Abu Dhabi National Exhibition Center (ADNEC) – Capital Gate
Niestety nie zdążyliśmy osobiście odwiedzić tego miejsca, zabrakło nam na to czasu, mimo iż mieliśmy plan zobaczyć ten wyjątkowy budynek na własne oczy. ADNEC czyli Narodowe Centrum Wystawowe w Abu Dhabi to największy obiekt wystawienniczy na całym Bliskim Wschodzie. Jednak to nie jego wielkość przyciąga i kusi, ale jego oryginalna architektura.
Kto bowiem nie zna Krzywej Wieży w Pizie? Zyskała swoją popularność dzięki niezwykłemu przechyleniu i temu, iż od setek lat wciąż stoi w niemal tej samej, “krzywej” pozycji. Nie było to jednak celem ówczesnych architektów. Za to współcześni architekci w Abu Dhabi postanowili stworzyć nowoczesną, celową krzywą wieżę, która jest częścią ADNEC w Abu Dhabi. I w ten sposób powstał najbardziej pochylony budynek świata – Capital Gate, nazywany potocznie Krzywą Wieżą w Abu Dhabi. Capital Gate jest jednym z najwyższych budynków w mieście (160m) i celowo stworzony został tak, iż pochyla się aż o 18 stopni kątowych na zachód! Dzięki temu wpisano go do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej pochylony budynek świata.
Capital Gate i ADNEC znajduje się stosunkowo blisko lotniska i Wielkiego Meczetu. jeżeli więc masz szansę, zatrzymaj się tutaj choć na chwilę jadąc taksówką. Jesteśmy pewni, iż zobaczenie Capital Gate jest czymś wyjątkowym i architektoniczną ucztą dla tych, którzy lubią takie nieoczywiste, futurystyczne projekty.
Qasr al Hosn – Abu Dhabi co zobaczyć
Trudno sobie wyobrazić spacerując dzisiaj po Abu Dhabi, iż jeszcze nie tak dawno była to w zasadzie mała wioska z domami robionymi z liści palm, miejscem pustynnym, pozbawionym wysokich zabudowań. Miejscem, którego mieszkańcy – Beduini, żyli pomiędzy oceanem poszukując pereł, korala i ryb, pustynią, gdzie wypasali wielbłądy a oazami, gdzie uprawiano daktyle. Można śmiało powiedzieć, iż odkrycie bogatych złóż ropy naftowej w latach 60-tych XX wieku był ogromnym przełomem dla Abu Dhabi i impulsem do rozwoju miasta, dzisiejszej stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. A dalej zjednoczenie emiratów w latach 70-tych było kolejnym impulsem do tego, jak dzisiaj wygląda Abu Dhabi.
Trudno tutaj o historyczne zabytki, jednak nie można pominąć Qasr al Hosn, czyli zamku, który jest najstarszym kamiennym budynkiem w całym Abu Dhabi, wokół którego rozbudowano miasto. Dzisiaj widoczny już z oddali dzięki białym ścianom (nazywany z resztą Białym Fortem), ale kolor ten zyskał dopiero w XX wieku w czasie renowacji.
Qasr al Hosn wybudowano w 1761 roku – początkowo jako wieża strażnicza do obrony jedynej studni słodkowodnej na tych terenach. Pod koniec XVIII wieku wieżę rozbudowano i stworzono tutaj fort będący siedzibą panującego szejka. Fort był siedzibą panującego emira i rządu aż do 1966 roku, nazywano go z resztą fortem pałacowym. Dzisiaj do fortu można wejść, znajduje się tutaj muzeum poświęcone lokalnemu rzemiosłu i historii Abu Dhabi. Bilet wstępu kosztuje 30 AED, muzeum czynne jest codziennie, uwaga – w piątki mogą być inne godziny otwarcia. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Qasr al Hosn.
House of Artisans – polski akcent w Abu Dhabi
Tuż obok Qasr al Hosn znajdziesz interesujące miejsce, które związane jest z… Polską. To House of Artisans – malutkie muzeum, w którym zobaczyć można lokalne rękodzieło wykonywane przez lokalnych rzemieślników z wykorzystaniem zasobów naturalnych. Zobaczysz tutaj więc parzenie, tradycyjnej arabskiej kawy, rękodzieło wykonywane z palm, wełny, jedwabiu, ceramiki. Przyjrzysz się także jak powstają sieci rybackie i wiele ciekawych eksponatów związanych z kulturą emiratów. Organizowane są tam pokazy na żywo z artystami, podczas których zobaczysz na żywo jak powstaje rzemiosło ZEA. I oby takie miejsca funkcjonowały, bo w pędzącym jak szalony Dubaju czy rozwijającym się Abu Dhabi coraz trudniej znaleźć takie lokalne smaczki. Miejsce, które podtrzyma lokalne i wyjątkowe tradycje rzemieślnicze, a tych w ZEA nie brakuje. I fantastycznym doświadczeniem jest móc podziwiać, jak tradycyjne, manualnie wykonane dzieła powstają.
Przyjrzyj się jednak dokładnie fasadzie budynku, w którym znajduje się House of Artisans. Wykonana została z wikliny przez polskich wyplataczy z Rudnika nad Sanem. Malutkie miasteczko w województwie podkarpackim słynie z wielowiekowych tradycji wikliniarskich, nie bez powodu nazywane jest polską stolicą wikliniarstwa. I to właśnie rudniccy wyplatacze, na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Abu Dhabi wykonali zacieniającą fasadę budynku House of Artisan, która fantastycznie komponuje się z tym, co znaleźć można we wnętrzu budynku. Wstęp do House of Artisan jest darmowy, jeżeli będziesz w okolicy – wybierz się chociaż na chwilę. Uwaga, w środku nie można robić zdjęć.
Qasr al Watan – magiczny pałac prezydencki
Nie wypada być w Abu Dhabi i nie zobaczyć magicznego pałacu prezydenckiego czyli Qasr al Watan. Być może nie jest to wielowiekowy zabytek (powstał w 2017), ale architektonicznie to zdecydowanie perła stolicy Emiratów.
Qasr al Watan to fantastyczny przykład niesamowitego rzemiosła, arabskiej architektury w swoim najbardziej imponującym wydaniu. Co ciekawe, mimo, iż jest to pałac prezydencki, w rzeczywistości nikt tutaj nie mieszka. Prezydent ZEA i jego administracja znajdują się w innych budynkach. Pałac służył i służy jako miejsce spotkań dyplomatycznych, posiedzeń rady kraju oraz spotkań z przedstawicielami Ligi Państw Arabskich. Wrota pałacu otworzył sam szejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan w 2019 roku, dzięki czemu z bliska możemy przyjrzeć się niesamowitemu dziedzictwu Emiratów.
Znajdziesz tutaj nie tylko wspaniałe wnętrza pełne tradycyjnych zdobień i przepychu, ale także ciekawą kolekcję prezentów dla szejka od dymplomatów innych państw (jest także szabla z Polski), imponująca biblioteka, fantastyczna kolekcja wielowiekowych ksiąg będących dziedzictwem cywilizacji. Pałac zbudowano z granitu i wapienia i pięknie mieni się kolorami o złotej godzinie, ale także po zmroku. Właśnie dlatego polecamy wybrać się tutaj późnym popołudniem, ok. godziny 17. Dzięki temu możesz w spokoju pozwiedzać wnętrza pałacu (mimo, iż pałac zamyka się o godz. 18, biorąc udział w Lightshoow zostajesz w jego wnętrzu de facto po zamknięciu), podziwiać stąd zachód słońca, a po zmroku obejrzeć niezwykłe Light Show wyświetlane na fasadzie pałacu. Show zaczyna się o 19:30, trwa 15minut i pokazuje historię Emiratów, a także ich przyszłość. Mimo, iż początkowo nie mieliśmy ochoty zostawać tu tak długo, pokaz naprawdę zrobił wrażenie, więc zdecydowanie polecamy.
Jeśli planujesz wizytę w Qasr al Watan, najpiej kupić bilet online na stronie pałacu. Bilet wstępu kosztuje 65 AED i jest to bilet na konkretny dzień, możesz jednak przyjść o dowolnej godzinie (gdy pałac jest otwarty). W cenie biletu jest Lightshow o godz. 19:30. Absolutnie warto zobaczyć pałac, robi naprawdę ogromne wrażenie! Abu Dhabi atrakcje – wpisz sobie Qasr al Watan!
Hotel Emirates Palace – Abu Dhabi atrakcje
Choć pewnie większość kojarzy z luksusem słynny Burj Al Arab w Dubaju, to jednak właśnie w Abu Dhabi znajduje się najbardziej luksusowy hotel świata, według międzynarodowych rankingów. Ze względu na jego kipiące luksusem wnętrza uznano, iż nie można nazywać go po prostu hotelem. Właśnie dlatego zyskał miano pałacu.
Emirates Palace wybudowano w 2005 roku i ponoć początkowo był budowany jako miejsce, które będzie hostem regularnych spotkań dyplomatycznych czy szejkanatów z innych emiratów. Ponoć władze emiratu Abu Dhabi przeliczyły się z budową i nie zdołali ukończyć budowy przed planowanym spotkaniem. Właśnie dlatego mieli miejsce to nazwać “hotelem”, by uniknąć kompromitacji. Nie wiemy ile w tej opowieści prawdy, ale każdy przyzna, że Emirates Palace jako najbardziej luksusowy hotel świata jest jedną z najważniejszych wizytówek Abu Dhabi. I ten, kto ma odpowiednio zasobny portfel i lubi luksus, nie będzie zawiedziony tym miejscem.
Hotel Emirates Palace w tej chwili działa pod zarządem siedzi Mandarin Oriental. Jego charakterystyczne kolory elewacji odnoszą się do kolorów pustynii ZEA, a dach pokryty jest 115 kopułami, a główna z nich pokryta jest mozaiką ze szczerego złota i srebra, wnętrza urządzone są ze smakiem z typowym arabskim akcentem, luksusowymi marmurami, zdobieniami, kryształami itp. Budowa pochłonęła trudną do wyobrażenia kwotę ponad 3 billionów dolarów! Nikogo nie zdziwi więc, iż serwowana jest tutaj kawa ze złotem czy też burger wielbłądzi z 24-karatowym złotem.
Co ciekawe, turyści mogą wejść za darmo do wnętrza Emirates Palace, jednak jedynie do jego malutkiego fragmentu – pod hotel, do głównego hallu. Trzeba jednak mieć zakryte nogi i ramiona. Można także wykupić dzienny karnet, który upoważnia do wejścia na tutejsze baseny, spa, korty tenisowe, pojeździsz na rowerze i pospacerujesz po ogrodach. Warto przynajmniej przyjść, hotel jest naprawdę piękny! Choć przyznamy, iż spodziewaliśmy się jeszcze większego przepychu!
The Founder’s Memorial – co zobaczyć w Abu Dhabi
Tuż obok hotelu znajdziesz wyjątkowe miejsce związane z Ojcem Narodu czyli Szejkiem Zayedem – założycielem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i pierwszym prezydentem ZEA. To Founder’s Memorial – atrakcja poświęcona właśnie szejkowi Zayedowi, która intryguje już z oddali, a przy bliższym spotkaniu zachwyca i zaskakuje.
Nie da się ukryć, iż osoba szejka Zayeda jest bardzo bliska obywatelom ZEA, nie bez powodu nazywają go swoim ojcem, a dookoła całego kraju zobaczyć można mnóstwo jego portretów. W sercu ogrodu pełnego miejscowej flory i pustynnej roślinności znajdziesz piękny pomnik poświęcony szejkowi Zayedowi nazywający się Konstelacja. Przedstawia ona trójwymiarowy wizerunek szejka zaprojektowany przez artystę Ralpha Helmicka. Przyznamy, iż robi ogromne wrażenie. Zbudowano specjalny 30-metrowy pawilon, w którego wnętrzu umieszczono 1327 geometrycznych kształtów zawieszonych na 1110 kablach, które w całości układają się w twarz szejka Zayeda. Tą widać już z oddali, bez względu na to, z jakiej strony konstrukcji stoisz – jest ona bowiem trójwymiarowa.
Sami memoriał odwiedziliśmy w ciągu dnia i już wtedy robiła wrażenie, ale najpiękniej wygląda ponoć nocą. Wtedy bowiem geometryczne figury są podświetlane, dzięki czemu twarz szejka mieni się jak gwiazdy. Odnosić się to ma do nocy pełnej gwiazd na pustyni, z której sam szejk się przecież wywodzi, jako obywatel ZEA.
Jego podświetlona twarz ma przypominać gwiazdy i być drogowskazem, przewodnikiem dla swojego ludu. Tym samym przypomina im o wyjątkowości szejka, który doprowadził ZEA do postępu, dobrobytu i nowoczesności. To jedna z największych tego typu konstrukcji na świecie i zdecydowanie warto ją zobaczyć!
Wejście do The Founder’s Memorial jest całkowicie darmowe. Zwiedzanie rozpoczynasz od oglądnięcia krótkiego filmu przedstawiającego osobę szejka Zayeda oraz cały proces powstawania memoriału. Dalej przechodzisz do uroczego parku, w którego sercu znajduje się wielki memoriał pod nazwą Konstelacja. W parku jest sporo zacienionych drzew, pod którymi można odpocząć od upału.
Etihad Towers – co zobaczyć w Abu Dhabi
Nie da się ukryć, iż w Abu Dhabi przybywa coraz więcej nowoczesnych budynków, ale najsłynniejsze z nich są zdecydowanie Etihad Towers. To kompleks 5 wieżowców, które położone są nieopodal Pałacu Prezydenckiego i naprzeciw hotelu Emirates Palace. Mają one rzekomo przedstawiać wszystko to, czym jest i będzie Abu Dhabi – nowoczesność, wyszukany smak, luksus. Widać je już z oddali i przepięknie mienią się różnymi barwami tak za dnia, jak i o złotej godzinie i zachodzie słońca.
Etihad Towers to 5 wieżowców, a każdy z nich ma inną wysokość – 277m, 305m, 260m, 234m, 218m. W ich wnętrzu znaleźć można apartamenty, biura, restauracje oraz luksusowy hotel, z którego prawdopodobnie roztacza się przepiękny widok na Zatokę Arabską i Abu Dhabi. Ci, którzy mają wielkie zasoby portfela, mogą pomyśleć o zakupie 1/2/3 pokojowego apartamentu w Etihad Towers i mieć taki widok każdego dnia.
Heritage Village Abu Dhabi – skansen i historia Abu Dhabi
Ciężko dzisiaj w Abu Dhabi znaleźć atrakcje, które są typowo zabytkowe i odwołują się do dalekiej historii i tradycji tego miasta i emiratu. A jeszcze nie tak dawno była to przecież pustynna wioska, gdzie zajmowano się rzemiosłem, pozyskiwaniem pereł, korala, rybołóstwem czy uprawą palm daktylowych. Dlatego też warto choć na chwilę wybrać się do Heritage Village w Abu Dhabi – oryginalnego skansenu na wyspie Marina Mall, gdzie możesz zaznać odrobiny tradycji i przyjrzeć się z bliska lokalnemu rzemiosłu.
Wioska stworzona w Heritage Village pokazuje tradycyjne życie na pustyni, to swego rodzaju kapsuła czasu, które przenosi nas do innego świata. Dzięki temu poznasz przeszłość Abu Dhabi – znajdziesz tutaj malutki meczet, tradycyjny souk z tradycyjnym rzemiosłem, gdzie możesz kupić lokalne pamiątki, sklepik z przyprawami. Ujrzysz także rzemieślników przy pracy nad tradycyjną cermiką, wyrobami ze skóry, szkłem czy wyrobami z liści palmowych. Możesz także wziąć udział w tradycyjnych warsztatach rzemieślniczych, podczas których odkryjesz tajniki tradycyjnych wyrobów Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Na dzieci czekają tutaj także kózki biegające po całym terenie, wejść można także do tradycyjnych namiotów pustynnych, które przez wieki były domami rdzennych mieszkańców ZEA. A do tego odwiedzisz także malutkie muzeum, w którym czekają oryginalne rekwizyty związane z dawnym Abu Dhabi – przyrządy służące do wydobywania pereł, do rybołóstwa i niezwykłe stare fotografie pokazujące, jak Abu Dhabi wyglądało jeszcze kilkadziesiąt lat temu! Aż trudno uwierzyć, iż na przestrzeni kilkudziesięciu lat to miejsce tak się zmieniło!
Wstęp to Heritage Village Abu Dhabi jest całkowicie darmowy, sprawdzaj jednak dokładnie godziny otwarcia. jeżeli masz możliwość, raczej nie wybieraj się w piątek. Jest to święty dzień w świecie islamu, niestety nie zobaczysz wtedy artystów i rzemieślników, pracownie i sklepiki są wtedy zamknięte. My wybraliśmy się właśnie w piątek i nasza wizyta była przez to mocno okrojona.
Corniche Beach – Abu Dhabi atrakcje
Wydawać by się mogło, iż w takiej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie wieżowców i wielu atrakcji turystycznych, ciężko będzie o ciekawą plażę miejską. A jednak Corniche Beach w Abu Dhabi zachwyca widokami, dość kameralną atmosferą, całą infrastrukturą i lazurową wodą.
Corniche Beach to jedna z publicznych plaż w Abu Dhabi, gdzie można kąpać się także w bikini. Pamiętaj o tym, by sprawdzać obowiązujące zasady, gdyż nie na każdej plaży może być mile widziane bikini. 2 kilometrowa plaża podzielona jest na 3 sektory – gate 2, 3 i 4 (gate 2 i 3 są przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi, podczas gdy gate 4 jest idealną plażą dla wszystkich, także turystów). Biały piasek aż razi w oczy w słońcu w połączeniu z niezwykle czystą, lazurową wodą pełną muszelek czy kawałków rafy koralowej leżących na plaży. Na plaży znajdziesz leżaki i parasole do wynajęcia, wyznaczone strefy do pływania, ratowników, a także prysznice, toalety, przebieralnie – wszystko bardzo zadbane i czyste. Ważne jest, by nie wychodzić w strojach kąpielowych poza teren plaż – tak samo w Europie nie powinniśmy tego robić.
Plażę oddzielono od ruchliwej ulicy promenadą i terenem zielonym, idealnym na spacery czy jogging. Znajdziesz tutaj budki z ziemnymi napojami czy czymś do przekąszenia, a także zacienione zakątki, gdzie możesz ukryć się przed słońcem. Wszystko tak czyste i zadbane, iż nie dziwi nas, iż kąpielisko to odznaczono Niebieską Flagą – międzynarodowym odznaczeniem przyznawanym najczystszym plażom na świecie. jeżeli wybierasz się w te okolice, koniecznie weź ze sobą ręcznik i strój kąpielowy i zanuż się w Zatoce Arabskiej chociaż na chwilę!
Warto tutaj wybrać się także po zachodzie słońca, by zobaczyć rozświetlone Etihad Towers, magiczny hotel Emirates Palace czy też jedną z największych na świecie flag, znajdującą się po drugiej stronie od plaży, na wyspie Lulu.
Luwr – Abu Dhabi co zobaczyć
W Abu Dhabi znajdziesz wyspę, która ma być miejscem sztuki i kultury – mowa o wyspie Saadiyat, gdzie odkryjesz także wyjątkowy projekt – Louvre Abu Dhabi, czyli… Luwr. Oczywiście każdemu Luwr kojarzy się z Paryżem, ale Abu Dhabi także ma tutaj niezwykłe muzeum, które jest ściśle związane z paryskim oryginałem.
Luwr Abu Dhabi ma łączyć różne kultury pokazując zarazem wspólne dzieje i historię ludzkości i to, co łączy inne światy… Początki tego miejsca sięgają 2007 roku, kiedy to Zjednoczone Emiraty Arabskie i Francja nawiązały współpracę, której celem miało być stworzenie miejsca łączącego rozwój kulturalny i otwartość ZEA z doświadczeniem Francji w świecie sztuki i kultury. Co ciekawe, ZEA ponoć zapłaciło imponującą sumę 400 milionów euro (!!!), by mieć prawo używać nazwy “Luwr” przez kolejne 30 lat. Przyznać trzeba, iż projekt architektonicznie robi ogromne wrażenie.
Swoją oryginalną, charakterystyczną kopułą odwołuje się do architektury arabskiej. Nie jest to jednak zwykła kopuła. Jest zaprojektowana w taki sposób, by przez jej otwory do środka wchodziło światło, przypominając nieco rozgwieżdżone niebo. Na muzeum składa się ponad 50 budynków przedzielonych kanałami i basenami, dookoła których można także ponoć pływać łódką. Za projekt odpowiada francuski architekt Jean Nouvel i przyznać trzeba, iż naprawdę imponuje.
Muzeum otwarto w 2017 roku i dzięki współpracy między ZEA a Francją, trafiają tutaj wypożyczone dzieła sztuki znane na całym świecie. Regularnie przygotowywane są także nowe wystawy, które pokazują różnorodność świata, kultur, a zarazem aspekty, które świat jednoczą. Muzeum możesz zwiedzać codziennie do 18:30, bilet wstępu kosztuje 63 AED. Abu Dhabi atrakcje – nie zapomnij o Luwrze!
Abrahamic Family House – co zobaczyć w Abu Dhabi
Wielu Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się z islamem i nic dziwnego. Islam jest tutaj religią dominującą, a wśród obywateli ZEA przeważają wyznawcy islamu. Inne religie jednak oczywiście tutaj istnieją, tym bardziej, iż jest tutaj tyle przyjezdnych, a w tej chwili obywatele ZEA są w mniejszości względem przyjezdnych. Niestety wielu z nas ma negatywne postrzeganie islamu i jego wyznawców, często niesprawiedliwe. A jak sam Ojciec Narodu – Szejk Zayed wielokrotnie powtarzał – każdy z nas jest człowiekiem, nieważne jakiego jesteśmy wyznania, grunt to wzajemny szacunek.
Dlatego też pięknym projektem jest Abrahamic Family House, który otwarto w lutym 2023 roku, nieopodal Luwru w Abu Dhabi, w kulturalnym sercu Abu Dhabi. To centrum, które jest miejscem wzajemnego zrozumienia, tolerancji, współistnienia 3 różnych wyznań – islamu, religii katolickiej i wyznawców judaizmu. Pomiędzy nimi zbudowano także centrum edukacyjne, które ma uświadamiać o tym, co łączy te religie, a nie o tym, co je dzieli. Miejsce to oddaje wspólne wartości wszystkich 3 religii, kładzie nacisk na to, iż bez względu na wyznanie – wszyscy jesteśmy ludźmi dobrej woli.
A Abraham, będący w nazwie tego miejsca, jest symbolicznym spoiwem. Bowiem obecny jest we wszystkich 3 religiach, łącząc je. Idea powstania tego miejsca zrodziła się podczas wizyty papieża Franciszka w 2019 roku – historycznej wizyty głowy kościoła rzymskokatolickiego na Półwyspie Arabskim. A Abrahamic Family House ma być odzwierciedleniem wiary Zjednoczonych Emiratów Arabskich w tolerancję, gościnność, współistnienie i dialog. Wstęp wolny dla wszystkich i zaprasza do otwartego dialogu.
Niestety nie zdążyliśmy się tutaj zatrzymać z racji pośpiechu na samolot, ale mijaliśmy Abrahamic Family House wracając z Luwru. jeżeli masz czas, jesteśmy przekonani, iż warto tutaj zaglądnąć. I cieszymy się, iż takie miejsca powstają i działają. Bo ostatecznie – bez względu na wyznanie czy jego brak – wszyscy jesteśmy ludźmi…
Masdar – miasto przyszłości – Abu Dhabi co zobaczyć
Jeden z najciekawszych projektów nowoczesnego miasta przyszłości powstał właśnie w okolicy Abu Dhabi, zaledwie kilka minut od lotniska w tym mieście. Jest to miasto, które w pełni zaplanowano i oparto na odnawialnych źródłach energii i ekologii, które zaczęto budować w 2006 roku. Masdar ma być nie tylko domem dla mieszkańców, ale także ośrodkiem dla firm zajmujących się czystą technologią. Miejscem pracy dla naukowców, studentów, ludzi, którzy chcą pracować nad stworzeniem w pełni ekologicznych miast, transportu itd.
Choć projekt jest nieco opóźniony i nie został jeszcze ukończony, już to, co teraz można zobaczyć robi ogromne wrażenie. Nie tylko ze względu na ciekawą architekturę, ale przede wszystkim dzięki przemyślanym rozwiązaniom, które tutaj zastosowano. Dla przykładu, mimo iż Masdar City leży w bezpośrednim sąsiedztwie gorącej pustyni, panuje tutaj znacznie niższa temperatura. Terakotowe, imponujące budynki, ulice zaprojektowano w ten sposób, by zapewnić pieszym cień. A prócz tego w sercu miasta znajduje się specjalna wieża wiatrowa, która zasysa z góry powietrze i przepycha chłodną bryzę w ulice miasta. Woda poddawaje się tu recyklingowi, a odpady zamienia się w odnawialną energię. Ideą twórców Masdar City, finansowanych przez rząd Abu Dhabi, jest stworzenie miasta bez CO2 z naturalną wentylacją. Wszystko przy użyciu odnawialnych źródeł energii i w przyjaźni ze środowiskiem.
Warto tutaj przyjechać, np. po drodze na lotnisko w Abu Dhabi i przespacerować się uliczkami Masdar City. Możesz poczuć bryzę i niższą temperaturę niż w centrum Abu Dhabi, a także przejechać się środkiem transportu przyszłości – PRT. Docelowo do Masdar City miały nie móc wjeżdżać samochody, co ostatecznie do tej pory się nie udało. Ale zainicjowano pilotażowy program PRT czyli nowoczesnych pojazdów elektrycznych bez kierowcy, którym możesz przejechać się po fragmencie podziemi miasta (za darmo). Do tego działają tutaj elektryczne Melexy, a architektura naprawdę jest imponująca. Ciekawe, czy właśnie tak będą wyglądać nowe miasta przyszłości.
Abu Dhabi atrakcje – mapa
Abu Dhabi – czy warto jechać do Abu Dhabi?
Miasto Abu Dhabi atrakcje – po tym wpisie nie powinieneś mieć już wątpliwości, iż absolutnie warto wybrać się do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mimo, iż większość osób zmierza do ZEA dla Dubaju, w stolicy tego państwa zdecydowanie jest co robić. Niech już pierwszym i wyjątkowym powodem, by odwiedzić to miasto będzie Wielki Meczet Szejka Zayeda, który zapiera dech w piersiach. Ale jak widzisz – masz znacznie więcej powodów, by się tutaj wybrać.
Po wizycie w Abu Dhabi i Dubaju stwierdzamy, iż choć Abu Dhabi bardzo gwałtownie się rozwija i zmienia swoje oblicze. Choć jest w coraz większym stopniu zasiedlane przez obcokrajowców, w dalszym ciągu pozostaje znacznie spokojniejsze niż największe miasto ZEA – Dubaj. I oczywiście oba te miasta-metropolie warto odwiedzić! Ale mamy wrażenie, iż czuliśmy się mniej przytłoczeni Abu Dhabi niż Dubajem, który pędzi jak szalony. A wizyta w magicznym Wielkim Meczecie była naszym marzeniem od lat i bardzo się cieszymy, iż wreszcie udało się je spełnić! Tak więc korzystaj z tego przewodnika i ruszaj na podbój Abu Dhabi. A w osobnym wpisie na blogu znajdziesz poradnik praktyczny odnośnie podróży do Abu Dhabi – jak się tu dostać, jak się poruszać, noclegi, ceny, jak poruszać się pomiędzy Abu Dhabi i Dubajem i wiele więcej.
Pięknej przygody z ZEA!
Wybierasz się w podróż?
- Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty!
- Zobacz nasz interaktywny przewodnik po Malcie, Gozo i Comino w formie e-booków! Idealne kompendium wiedzy na temat Malty!
- A może masz ochotę zostawić tu po sobie ślad? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zechcesz zostawić komentarz pod tym postem! Dzięki temu wiemy, iż to, co tutaj piszemy, czytacie i iż to ma sens!
- Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
, Facebooku i Youtubie!