Brno, czyli drugie największe miasto Czech, w tym roku zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Bożego Narodzenia 2024. To jednak niejedyny powód do świętowania. W 2024 roku miejscowość obchodzi również stulecie pierwszej "choinki Republiki". Uroczystości związane z Brneńskim Bożym Narodzeniem rozpoczęły się od rozświetlenia świątecznego drzewka na głównym placu, Námestí Svobody.
REKLAMA
Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda
- To nowoczesne święto, ale zachowuje lokalną specyfikę i tradycje. Jarmarki bożonarodzeniowe wzmacniają wizerunek Brna jako atrakcyjnego miejsca turystycznego, wspierają rozwój lokalnej kultury i współpracę brneńskich instytucji, lokalnych przedsiębiorców i indywidualnych artystów. W dłuższej perspektywie przyczynia się do globalnej konkurencyjności miasta w dziedzinie turystyki - powiedziała Marketa Vankova, burmistrz Brna.
Szukasz miejsca, aby poczuć magię świąt? Brno z tytułem Europejskiej Stolicy Świąt Bożego Narodzenia 2024 roku
Jarmark w Brnie obejmuje cztery główne rynki, place oraz pobliskie ulice i dziedzińce, z których każdy zapewnia turystom unikalne doświadczenia. Największą popularnością cieszy się Plac Wolności (Námestí Svobody), gdzie kursuje świąteczny tramwaj i znajduje się charakterystyczny zegar astronomiczny. Jest to symbol spotkań, jak i przedmiot dyskusji z powodu nietypowego kształtu. Centralnym punktem jest choinka nawiązująca do historii sprzed 100 lat, kiedy to właśnie tutaj pojawiło się pierwsze świąteczne drzewko na ziemiach czeskich.
Plac Wolności fot. archiwum prywatne
Jarmark w Brnie tętni życiem, a z Placu Wolności można łatwo dotrzeć na nieco spokojniejszy Plac Dominikański (Dominikánské námestí), gdzie uwagę przyciąga drewniana szopka betlejemska z ponad setką figur naturalnej wielkości. Dzieci mogą skorzystać tu z przejażdżki specjalnym, świątecznym tramwajem. Na wyjątkową uwagę zasługuje też Plac Morawski, gdzie czekają atrakcje, które najmłodsi z pewnością pokochają. Są to stogi słomy, historyczna karuzela, koło widokowe i kreatywne warsztaty. Dorośli mogą natomiast cieszyć się koncertami.
Plac Morawski fot. archiwum prywatne
Podczas zwiedzania nie można przegapić Kapuścianego Targu, na który prowadzi trasa przez dziedziniec Starego Ratusza. W tym miejscu odbywa się Gourmet Vánoce, czyli jarmark bożonarodzeniowy dedykowany smakoszom. Znajdziemy tam bogatą ofertę lokalnych restauracji i bistr. Będą to nie tylko tradycyjne smaki, ale także kuchnie z całego świata. Na stoiskach można skosztować m.in. sajgonek czy ramenu na dyniowym bulionie.
Adwentowy dziedziniec Starego Ratusza fot. archiwum prywatne
Brno nie boi się nowoczesnych rozwiązań i stawia na ekologię, czego świetnym przykładem jest to, iż jako pierwsze miasto w Czechach wprowadziło na jarmarkach system opakowań zwrotnych. W tym roku dostępne są m.in. kubki. W ramach akcji "Podaruj kubek" można przekazać kaucję na wybrane cele charytatywne, których jest aż 18.
Jarmark Bożonarodzeniowy - Brno 2024Otwórz galerię
Gdzie znajduje się europejska stolica Bożego Narodzenia? Największą atrakcją Brneński smok w swetrze
Największą atrakcją świąteczną w Brnie jest wyjątkowy smok, który w rzeczywistości jest wypchanym krokodylem. Wisi w przejściu pod Starym Ratuszem w centrum miasta i jest lokalną perełką owianą legendami. W tym roku ubrano go w wyjątkowy sweter w czerwono-białe pasy, nawiązujące do kolorów Brna, co dodaje mu świątecznego charakteru.
Smok - symbol Brna fot. archiwum prywatne
Zainteresuje cię też: zwykle pomijana w drodze do Poznania. Wielkopolska perełka zachwyca choćby poza wakacjami
Według legendy krokodyl został podarowany Brnu przez margrabiego Macieja w 1608 roku, jednak zapisy z lat 1568-1584 mówią o wcześniejszych renowacjach "smoka". To wyklucza mężczyznę jako darczyńcę, choć historia wciąż pozostaje popularna.
Czy warto zwiedzać Brno? Miasto może pochwalić się ciekawymi zabytkami i unikatowymi atrakcjami
Brno to także miasto, które stanowi symboliczną bramę do odkrywania Moraw Południowych, czyli krainy winem płynącej. Aby poczuć jego atmosferę, warto niespiesznie udać się na spacer jego uliczkami. Druga po Pradze metropolia, dla niektórych wciąż niepozorna, może zaskoczyć. Łączy w sobie historię, nowoczesną architekturę, sztukę oraz kulturę. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Brnie?
Zamek Špilberk - jest nieodłącznym elementem panoramy miasta od ponad 700 lat. Z jego murów rozciąga się piękny widok na Brno. Z okazji świąt został również specjalnie przyozdobiony efektownymi dekoracjami.
Zamek Spilberk fot. archiwum prywatne
Zbiorniki wodne Žlutý kopec - tajemniczy podziemny świat, który ukryty jest pod żółtym wzgórzem. Podczas wizyty można odkryć monumentalne wnętrza, sklepione stropy oraz duże okna, które razem tworzą unikatowe dzieło inżynierii budowlanej.
Zbiorniki wodne Žlutý kopec fot. archiwum prywatne
Pomnik Jodoka z Moraw - znajdziemy go tuż obok barokowego kościoła św. Tomasza. Twórcą jest Jaroslav Róna, który stworzył również rzeźbę Franza Kafki w Pradze. Kontrowersyjne dzieło o nazwie "Odwaga" budzi wstydliwe skojarzenia, gdy tylko spojrzy się w górę.
Pomnik 'Odwaga' fot. archiwum prywatne
Brno pachnie Turbomoštem. Grzane wino wcale nie jest najpopularniejsze
W Czechach nie spotkamy grillowanych oscypków ani pajdy ze smalcem, ale za to skosztujemy smażonego sera oraz bramboraków (około 6 zł za 100 g). Za kubek grzańca lub popularnego napoju jabłkowego zapłacimy około 80-90 koron, co daje około 13-15 zł. Największym zaskoczeniem był dla nas fakt, iż hitem wśród rozgrzewających opcji w Brnie nie jest grzane wino, ale Turbomošt. To gorący jabłkowy moszcz z przyprawami i alkoholem, jak rum, whisky czy jablkovica, dostępny także w wersji bezalkoholowej. Powstał w 2009 roku z inicjatywy trzech studentów, którzy oparli recepturę na przepisie swoich babć. Napój gwałtownie zdobył serca mieszkańców i stał się symbolem Brneńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Materiał zrealizowany podczas wyjazdu sfinansowanego przez TIC BRNO.