Najwyższym położonym budynkiem w Polsce jest Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne mieszczące się na szczycie Kasprowego Wierchu, czyli na wysokości 1987 m n.p.m. Uroczyste otwarcie miało miejsce 23 stycznia 1938 roku, czyli niebawem skończy 87 lat. Od tego czasu wykonuje się tam pomiary synoptyczne, klimatologiczne oraz znacznie więcej.
REKLAMA
Zobacz wideo gwałtownie zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce
Co się robi na Kasprowym Wierchu? Piękne panoramy to początek
Kasprowy Wierch to zaraz za Morskim Okiem jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach. Wszystko dlatego, iż za sprawą wybudowanej kolejki linowej, jest łatwo dostępny dla wszystkich, a z góry rozpościerają się bajeczne widoki na okoliczne szczyty. Prowadzi do niego kilka ciekawych szlaków, m.in. z Hali Gąsienicowej lub Kuźnic. Dojdziesz tu również nieco bardziej skomplikowaną drogą, np. z Czerwonych Wierchów, czy dotrzesz na Świnicę bądź dalsze szczyty. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko zależy od twojej kondycji oraz obycia z górami. w okresie zimowym na jego zboczach rusza kolejka krzesełkowa, która ściąga miłośników szosowania na nartach bądź desce. Nie każdy jednak wie, iż na szczycie mieści się najwyżej położony budynek w Polsce. Mowa o obserwatorium.
Jak nazywa się najwyżej położony budynek w Polsce? Jak nazywa się najwyżej położony budynek w Polsce? Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Jaki jest najwyżej położony budynek w Polsce? Powstał niemal 90 lat temu
Pomysł na powstanie obserwatorium na szczycie Kasprowego Wierchu podsunął w 1934 roku ówczesny dyrektor Państwowego Instytutu Meteorologicznego. Ze względu na planowaną budowę kolejki stwierdzono, iż wierzchołek będzie do tego odpowiednim miejscem. Prace trwały od jesieni 1936 do zimy 1037 roku, a pierwszym kierownikiem placówki został Edward Stenz. Poza wcześniej wspomnianymi pomiarami specjaliści obserwują tu również opady, zlodzenia, natężenia promieniowania słonecznego, zjawisk optycznych i radioaktywności. Punkt podlega oddziałowi IMGW w Krakowie.
Budynek zaprojektowali Anna i Aleksander Kodelscy, którzy są również autorami wszystkich trzech stacji kolei linowej. Samo obserwatorium było dla nich nie lada wyzwaniem, gdyż trudne warunki nierzadko panujące na szczycie wymagały innych, trwałych i praktycznych rozwiązań. Ostatecznie powstała odporna na erozję, granitowa twierdza. Co ciekawe, po wybuchu II wojny światowej budynek przejęli Niemcy, którzy po ewakuacji w 1945 roku planowali go wysadzić. Ładunki wybuchowe okazały się jednak za słabe na solidną i odporną konstrukcję.
Na czym polega praca w obserwatorium? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
Sama praca w obserwatorium nie należy do najłatwiejszych. Jak możemy przeczytać na stronie kasprowywierch.pkl.pl, dyżury realizowane są tutaj 48 godzin. Podczas ich trwania pracownik jest zobowiązany do wysyłania cogodzinnej depeszy meteorologicznej. Należy to zrobić do 5 minut po każdych pełnych 60 minutach. Ze względu na zupełny brak zanieczyszczenia światłem, to również idealne miejsce do obserwacji nocą. jeżeli zaś chodzi o rekordowe pomiary, to 6 maja 1968 roku zanotowano tu prędkość wiatru wynoszącą 288 km/h, zaś 31 marca 1939 roku 388 cm śniegu.