Do zrobienia błędnego przelewu wystarczy chwila nieuwagi. Jednak w niektórych przypadkach środki można odzyskać. Trzeba tylko wiedzieć, jak działać.
Czas ma najważniejsze znaczenie
Jak zwykle w tego typu przypadkach, najważniejszy jest czas naszej reakcji. Warto również znać podstawy dotyczące transferów pieniężnych między bankami. adekwatnie ogranicza się to do czterech kroków:
- zlecenie,
- odebranie polecenia przez bank,
- zaksięgowanie przelewu w Krajowej Izbie Rachunkowej,
- dotarcie do banku odbiorcy.
Co więcej, warto wiedzieć, o której w naszym banku są sesje wychodzące. jeżeli zdążymy zgłosić cofnięcie przelewy między zleceniem a sesją wychodzącą, są duże szanse na to, iż nasze środki wrócą na konto.
Sprawdź również: Po wakacjach emeryci dostaną po prawie 2000 zł. Kto może liczyć na pieniądze?
Jak cofnąć przelew?
W tym celu należy skontaktować się z naszym bankiem. Każda instytucja we własnym zakresie ustala sposób zgłoszenia tego typu spraw — poprzez kontakt z infolinią, aplikację lub bankowość elektroniczną. Oczywiście najczęściej cofnąć przelew będziemy mogli, gdy nie został wysłany z naszego banku. jeżeli środki dotarły do odbiorcy, pozostanie nam próba kontaktu z nim lub liczenie na to, iż ta osoba sama odeśle nam pieniądze. Większy problem możemy mieć w przypadku płatności BLIK lub przelewów ekspresowych, które od razu docierają do odbiorcy.
Zobacz też:
Ci emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. choćby 1800 zł miesięcznie
Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Więzienie za przekroczenie prędkości
Tatrzańskie paragony grozy. Fortunę wydasz choćby w schronisku