Zmiana czasu w zimowy 2024 już blisko. Kiedy? Jak przygotować organizm, by nie być ospałym?

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl


Już niedługo znowu przestawimy zegarki i przejdziemy z czasu letniego na czas zimowy. Dla wielu osób będzie to trudny moment, wiążący się z większym zmęczeniem i roztargnieniem. Kiedy zmiana czasu w zimowy wypada w 2024 roku? Jak poradzić sobie z jej wpływem na organizm? Wyjaśniamy.
Zmiana czasu wciąż obowiązuje. Mimo kolejnych petycji i próśb o jej zniesienie oraz ostrzeżeń lekarzy o jej negatywnym wpływie na zdrowie, w tym roku po raz kolejny przestawimy wskazówki. Kiedy pośpimy o godzinę dłużej? Zmiana czasu w zimowy 2024 tuż-tuż.


REKLAMA


Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach


Zmiana czasu w zimowy 2024 już za kilka tygodni. Pociągi staną
Warto pamiętać, iż czas z letniego na zimowy zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku przestawimy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu (z 3:00 na 2:00) w nocy z 26 na 27 października (jak zawsze z soboty na niedzielę). Większość z nas jednorazowo zyska dodatkową godzinę snu. Zmiana czasu w zimowy wiąże się jednak z utrudnieniami dla podróżnych: tej nocy pociągi w całej Polsce zatrzymają się na najbliższych stacjach na 60 minut.


Zmiana czasu w letni w 2025 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?
Datę zmiany czasu z zimowego na letni też łatwo ustalić: wystarczy zapamiętać, iż następuje ona zawsze w ostatni weekend marca. Kiedy zatem zmiana czasu w letni w 2025 roku? Nocą z 29 na 30 marca wskazówki przesuniemy o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Współczesna technologia zrobi to za nas, od nowa trzeba będzie ustawić tylko zegary analogowe i starsze sprzęty elektroniczne.
Kiedy koniec zmiany czasu? Jeszcze przez co najmniej dwa lata
W 2018 r. Komisja Europejska uznała, iż podstawowy argument za zmianą czasu, czyli oszczędność energii, nie jest już aktualny. Rozpoczęła więc prace w kierunku zniesienia sezonowych zmian, ale koronawirus i rosyjski atak na Ukrainę sprawiły, iż temat odłożono na później. Do 2026 r. na terenie państw członkowskich obowiązują dawne regulacje. A jak będzie dalej? To tylko czas pokaże.


Zmiana czasu w zimowy - jak wpływa na organizm?
W tym newralgicznym okresie możemy czuć się ospali i zmęczeni, niektórzy zgłaszają też spadek nastroju, apetytu i problemy z koncentracją. Co zrobić, aby zimowa zmiana czasu przebiegła w miarę łagodnie, bez rozstrojenia całego organizmu? Poniższe porady warto wprowadzić w życie na tydzień przed zegarkową rewolucją:


Warto kłaść się spać wcześniej, co najmniej godzinę wcześniej niż zwykle.
Przed snem dobrze ograniczyć ilość niebieskiego światła z ekranu telefonu.
Zamiast np. tłustej pizzy na kolację lepiej wybrać lekkostrawny posiłek.
Warto wywietrzyć sypialnię. Przy bardzo suchym powietrzu dobrze wprowadzić też nawilżacz.
Idź do oryginalnego materiału