Zjednoczone Emiraty Arabskie – atrakcje – co zobaczyć

rudeiczarne.pl 1 rok temu

Zjednoczone Emiraty Arabskie to z roku na rok coraz popularniejszy kierunek dla Polaków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż gdy w Polsce szaleje jesienno-zimowa aura, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest najlepszy sezon na odwiedziny. Dzięki temu można zaznać odrobiny lata w środku zimy, wygrzać kości, a prócz tego pozwiedzać interesujące atrakcje tego kraju. Do tego sieć połączeń lotniczych, którą oferują tanie linie lotnicze kusi cenami.

Pamiętaj jednak, iż Zjednoczone Emiraty Arabskie to nie tylko Dubaj! Jest tutaj zdecydowanie więcej do zobaczenia, dlatego warto przyjechać tutaj na nieco dłużej, by móc eksplorować inne zakątki tego niezwykle interesującego kraju. Kraju, który choć powstał na pustyni, w bardzo trudnych warunkach, niezmiennie się rozwija i zaskakuje na każdym kroku. Nie tylko nowoczesnymi wieżowcami, ale także ciekawymi zabytkami, historią i przyrodą. Przekonaj się co zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jakie atrakcje tutaj na Ciebie czekają i zacznij planować swoją własną podróż!

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Historia ZEA jest bardzo długa, ale tak naprawdę największe zmiany zaszły w pierwszej połowie XX wieku. To właśnie wtedy w tym pustynnym, dość ubogim kraju odkryto bogate złoża ropy naftowej. Jak wiadomo, wiele państw marzy o czarnym złocie mając świadomość, iż może całkowicie zmienić oblicze i status finansowy państwa. I tak właśnie stało się w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

Choć ślady osadnictwa w ZEA sięgają wiele wieków wstecz, to właśnie lata 30 XX wieku stały się impulsem do zmian. Ropa naftowa to bez wątpienia synonim bogactwa, postępu, nowoczesności. A odkrycie złóż w ZEA przekształciło te tereny z pustynnych, zacofanych wiosek, w których dominowały dość prymitywne zabudowania w jeden z najbardziej nowoczesnych państw świata. Dzisiaj z resztą samo Abu Dhabi w światowym rankingu zasobów ropy naftowej zajmuje 5. miejsce!

Państwo o nazwie Zjednoczone Emiraty Arabskie powstało dzięki zjednoczeniu kilku emiratów w 1971 roku. Tutaj bezapelacyjnie wielka zasługa dla Szejka Zayeda Bin Sultan Al Nahyan, który zjednoczył 7 emiratów na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego (po uprzednim wycofaniu się Wielkiej Brytanii, będącej obecną tutaj przez wiele lat pod pretekstem ochrony szlaków handlowych) i utworzył nowe państwo – Zjednoczone Emiraty Arabskie, na którego stanął czele jako pierwszy prezydent i Ojciec Narodu. Tak też powstała federacja emiratów o ustroju monarchii konstytucyjnej. Jej stolicą jest Abu Dhabi, a prezydentem całej federacji pozostaje emir emiratu Abu Dhabi, podczas gdy na czele rządu stoi zawsze emir emiratu Dubaju. Te 2 najbogatsze emiraty ZEA mają więc najwięcej do powiedzenia w kwestii państwa.

Skoro wiesz już po krótce jak doszło do powstania ZEA i jak funkcjonuje dzisiaj to państwo, czas przejść do kwestii podróży do ZEA!

Zjednoczone Emiraty Arabskie – co zobaczyć?

Czy warto jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i co w nich możesz zobaczyć? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę ciekawych miejsc do odwiedzenia w ZEA wraz z opisem. W dalszej części tego wpisu znajdziesz mapę, na której zaznaczyliśmy wszystkie opisane tutaj miejsca, a także poradnik praktyczny – ceny, noclegi, jedzenie, transport w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mamy nadzieję, iż dzięki temu przeżyjesz swoją własną, niezwykłą przygodę w tym kraju i przekonasz się, iż ZEA to nie tylko słynny Dubaj, ale znacznie więcej!

Wpis ten powstał jako efekt naszej podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w marcu 2023 roku. W sumie w ZEA spędziliśmy 7 dni – 2 w Abu Dhabi, 2 w Dubaju oraz 3 w pozostałych miejscach, które tutaj opisaliśmy. Kolejność miejsc, które znajdziesz poniżej nie jest przypadkowa – mówimy o nich w dokładnie takiej samej kolejności, w jakiej sami zwiedzaliśmy ZEA. W Abu Dhabi i Dubaju poruszaliśmy się pieszo, metrem i taksówkami, natomiast na odwiedzenie pozostałych miejsc wynajęliśmy samochód z lokalnej wypożyczalni w Dubaju. Jeśli planujesz wynajęcie auta, warto zainteresować się tym z wyprzedzeniem – wtedy możesz liczyć na lepsze ceny i większą dostępność. Zdecydowanie polecamy wynajęcie auta z napędem 4×4 – przydaje się, szczególnie jeżeli chcesz odwiedzić także pustynię. My niestety nie mieliśmy takiej możliwości (brak dostępności z dnia na dzień), więc mieliśmy zwykłego sedana, ale w kilku miejscach brakowało nam napędu 4×4.

Co zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Ruszamy w drogę!

Abu Dhabi – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Choć większość za cel swojej podróży po Emiratach obiera Dubaj, to właśnie Abu Dhabi jest stolicą całego kraju. Tętniący życiem, a zarazem spokojniejszy od pędzącego jak szalony Dubaju. Aż trudno sobie wyobrazić, iż jeszcze kilkadziesiąt lat temu Abu Dhabi wyglądało zgoła inaczej. Była to malutka mieścina położona na pustyni, gdzie nikt nie wyobrażał sobie błyszczących wieżowców, lususowych hoteli, bogato zdobionych meczetów i innych cudów, które dzisiaj w Abu Dhabi można zobaczyć. Impulsem do rozwoju miasta było odkrycie bogatych złóż ropy naftowej, które na zawsze miały zmienić oblicze nie tylko Abu Dhabi, ale też całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Abu Dhabi wciąż może się poszczycić bogatymi złożami i w tej kwestii stoi na czele całego państwa. W światowym rankingu zasobów ropy naftowej, Abu Dhabi zajmuje 5. miejsce!

Głównym powodem odwiedzenia Abu Dhabi (Abu Zabi także w użyciu) jest oczywiście Wielki Meczet Szejka Zayeda. To niesamowita perła architektury, która zachwyca już z oddali, a przy bliższym spotkaniu zwala z nóg. Choć wydawać by się mogło, iż meczet ten jest wieloletnim zabytkiem, wbrew pozorom świątynia jest stosunkowo młoda – meczet ukończono w 2007 roku. Meczet jest odzwierciedleniem różnorodności i wyjątkowości narodu. Pamiętaj, iż wstęp do meczetu jest darmowy, ale niezbędne jest posiadanie darmowego biletu, który możesz kupić online – nie zapomnij także o odpowiednim stroju.

W Abu Dhabi jest znacznie więcej do zobaczenia, dlatego polecamy zatrzymać się tam na min. 2 pełne dni. W ten sposób zobaczysz najciekawsze atrakcje miasta (jest także polski akcent!), a dodając dzień trzeci możesz także odpocząć nad Zatoką Perską. O tym, co dokładnie warto zobaczyć w Abu Dhabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przeczytasz w naszym osobnym wpisieAbu Dhabi atrakcje. Koniecznie wybierz się do tego miasta i nie zapomnij, iż jest tam znacznie więcej do zobaczenia niż sam meczet szejka Zayeda.

Dubaj – co zobaczyć w ZEA

Najpopularniejszy kierunek podróży do ZEA Polaków (i nie tylko!) to bez wątpienia Dubaj. Wielu chce zobaczyć miasto “naj”, tu bowiem znajduje się “naj” – największych, najwyższych, najnowocześniejszych itd. miejsc. Oczywiście najsłynniejszym symbolem tego miasta jest Burj Kalifa – najwyższy budynek świata, który widać już z odległości wielu kilometrów. Ale jest tutaj naprawdę dużo więcej do zobaczenia.

Wielu Dubaj kojarzy się z nowoczesnością, ale historia tego miasta sięga wiele wieków wstecz. Od wieków miejsce to jest ważnym punktem i portem na szlakach handlowych, gdzie handlowano perłami, rybami, łodziami czy też koralem. I choć miasto to ma wielowiekową historię, to wiek XX sprawił, iż Dubaj na zawsze zmienił swoje oblicze i stał się jedną z najnowocześniejszych metropolii świata. Miastem, które powstało na pustyni pośrodku niczego, w dużym stopniu dzięki złożom ropy naftowej.

Patrząc dzisiaj na Dubaj, myślisz pewnie, iż w dalszym ciągu mają tutaj złoża czarnego złota. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości złoża w Dubaju od dawna są na wyczerpaniu. Jednak władze emiratu Dubaju postanowiły stworzyć niezwykłe, nowoczesne miasto, które będzie tu przyciągać turystów i nowych mieszkańców z najróżniejszych zakątków świata. Miejsce pełne nowinek, bogactwa, krainę niejako mlekiem i miodem płynącą. I w pewnym sensie na pewno się to udało, bowiem każdy na świecie słyszał o Dubaju i jego cudach.

Naszą ulubioną częścią Dubaju pozostaje akurat jego stara część – Deira, souki, dawne zabudowania przy Dubai Creek. Atrakcje Dubaju są na tyle od siebie oddalone, iż nie sposób nocować w miejscu, z którego będzie blisko do większości atrakcji. A bliskość np. Burj Kalifa wiąże się z ogromnymi cenami. Właśnie dlatego wybierając się do Dubaju, nastaw się na dużo nie tylko chodzenia, ale także jeżdżenia – metrem, autobusami, taksówkami. A o tym, co i dlaczego warto zobaczyć w Dubaju przekonasz się z naszego osobnego wpisu – Atrakcje Dubaju. Tam znajdziesz cały przewodnik po tej ogromnej metropolii!

Pustynia i Ghost Village Al Madam – ZEA atrakcje

Niecałą godzinę od Dubaju znajdziesz wyjątkowe miejsce owiane tajemnicą. To opuszczona wioska Al Madam, która od przekroczenia jej progu zaprasza do nieco zapomnianego świata, który jeszcze nie tak dawno wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. To kilkanaście murowanych domów wybudowanych w dwóch rzędach, pośród których znaleźć można także zielony meczet. Wydawać by się mogło, iż idealne miejsce do mieszkania, a jednak… dzisiaj nikt tutaj nie mieszka, a w domach na dobre rozgościł się pustynny piasek.

Wioska Al Madam została zbudowana jako część projektu mieszkaniowego przez rząd ZEA w połowie lat 70-tych. Celem tej inicjatywy było przygotowanie stałych osiedli dla koczowniczych ludów Beduinów zamieszkałych na pustyni. W rzeczywistości jednak wioska była zasiedlona jedynie przez 15 lat (1980-1995) – została opuszczona w zasadzie z dnia na dzień. Dlaczego tak się stało?

Teorii jest kilka i trudno dzisiaj ustalić, która jest prawdziwa. Jedna z nich twierdzi, iż wioska została zbudowana w niekorzystnym do życia miejscu – silne wiatry przenosiły tutaj duże ilości piasku, który regularnie zasypywał domy. Inna teoria głosi, iż wioskę zamieszkiwały złowrogie dżiny, które swoimi złymi mocami przepędziły mieszkańców. Wieść miała się o nich gwałtownie rozejść, przez co nikt nie chce do dzisiaj zamieszkać w wiosce.

Al Madam z roku na rok jest coraz popularniejszym miejscem na wycieczki z Dubaju – quadami, buggy czy po prostu jeepami. To malutkie miejsce – jest tutaj zaledwie kilkanaście domów i meczet, a do wioski wchodzi się przez otwartą bramę. Bez problemu można tutaj samodzielnie dojechać samochodem (jeśli nie masz napędu 4×4 dojedź drogą przez dzielnicę industrialną pobliskiej wioski, a auto zostaw pod bramą wejściową do wioski). Miejsce bardzo interesujące – nie zapomnij wejść do domów – ujrzysz malowidła na ścianach, fragmenty kafelków, elektryki. Jeszcze nie tak dawno wioska tętniła życiem! A dzisiaj słyszysz tutaj jedynie podmuchy wiatru…

Hatta – miejsce inne niż wszystkie – Zjednoczone Emiraty Arabskie

Możesz być zaskoczony, ale choć Hatta jest oddalona od Dubaju aż o 130km, w rzeczywistości wchodzi w skład emiratu Dubaju. Jeszcze w XIX wieku teren ten należał do Omanu, jednak w 1850 przeszedł w ręce Dubaju i dzisiaj jest enklawą ZEA ukrytą pośród pięknych gór. To idealne miejsce na wycieczkę, szczególnie w zimowe miesiące, kiedy można tutaj odpocząć od zgiełku miasta. Hatta to wioska znana dawniej z historycznego fortu i małych gospodarstw na pustyni, dzisiaj zaś przyciąga miłośników przyrody i przygody.

Jako iż Hatta znajduje się w górach i panuje tutaj inny klimat i niższe temperatury, tradycyjnie było to miejsce, gdzie rodziny z Dubaju przenosiły się w lecie, w poszukiwaniu wytchnienia od upałów. Dzisiaj wciąż pozostaje ciekawym miejscem, do którego przybywają tak mieszkańcy ZEA, jak i nieliczni turyści. A jest tutaj co robić! Można wynająć kajaki, rowerki lub łódeczki na pięknym, zielonkawym jeziore ukrytym pośród gór. Możesz przespacerować się tamą, z której roztacza się piękny widok na góry i jezioro. Możesz także wybrać się do Heritage Village – swoistego skansenu, w którym z bliska przyjrzysz się dawnemu budownictwu ZEA, ale także zjesz tradycyjne dania.

Ceny poszczególnych atrakcji na jeziorze są różne w zależności od terminu, w którym tutaj przyjeżdżasz – taniej w szczycie lata, drożej w zimie. Pamiętaj, iż warto tutaj przybyć w środku tygodnia. W weekendy przybywa tutaj sporo lokalsów, w tygodniu zaś jest dużo spokojniej. Możesz tutaj także wybrać się na trekking pośród gór, pojeździć na rowerze czy też zorganizować sobie biwak. Na miejscu dostępne są także do wynajęcia urokliwe domki z widokiem na góry. Pamiętaj, iż kolory jeziora różnić się będą w zależności od tego, o jakiej porze dnia tutaj przybędziesz.. Zdjęcia w internecie są często mocno przekolorowane – jezioro nie jest tak intensywnie zielone, jak przedstawiają to foldery turystyczne.

Fossil Rock – pustynia w ZEA – atrakcje

W emiracie Sharjah znajdziesz niezwykłe widoki, które zapierają dech w piersiach. Jadąc tutaj potężną pustynią masz wrażenie, jakby piasek całkowicie przejął tutaj wszystko i mocno wtulał człowieka w swoje ramiona. Pośród bezkresnego, złotego piasku nagle wyrasta majestatyczna Fossil Rock. To góra, którą widać już z oddali, a nazwę swoją wzięła od skamieniałości, które można znaleźć na jej zboczach. Jest pięknym kontrastem dla potężnej pustyni, w której sercu się znajduje.

To znacznie rzadziej uczęszczane miejsce niż pustynne tereny otaczające Dubaj. Tutaj rzadko zobaczyć można quady, turystów, wycieczki. Dzika natura, bezkresny piasek, a co jakiś czas zobaczysz malutkie miasteczka, wioski czy campy na środku pustyni. Idealnie miejsce na spotkanie z pustynią w jej najpiękniejszej postaci. Na dodatek z największą piaszczystą pustynią na świecie, bo właśnie tutaj spotykasz się twarzą w twarz z potężną Ar-Rab al-Chali (w tłumaczeniu “pusty kwartał”.

Nie mieliśmy szansy wejść na szczyt Fossil Rock, jednak spędziliśmy noc na dziko u jego podnóża. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich można spać na dziko – w aucie, pod namiotem czy po prostu pod gwiazdami w miejscach, gdzie nie ma zakazu. Dlatego warto przyglądać się znakom – jeżeli są znaki zakazu z przekreślonym namiotem – nie nocuj w tym miejscu. Bardzo popularne jest także biwakowanie i palenie ogniska na pustyni. Jadąc drogami wzdłuż pustyni w większości sklepów i stacji benzynowych kupić możesz drewno na ognisko, przybory do ogniska i coś do jedzenia. Sami kupiliśmy drewno właśnie w sklepiku przy drodze, nóż, warzywa, ser halloumi i rozpaliliśmy ognisko na pustyni. Pamiętaj jednak, by później ogień ugasić i zabrać ze sobą wszystkie śmieci. A noc pod gwiazdami i wschód słońca na pustyni jest czymś absolutnie wyjątkowym. O poranku prócz delikatnego słońca mogą obudzić Cię ciekawskie wielbłądy. Magia!

W okolicy Fossil Rock znajdziesz bardzo interesujące stanowisko archeologiczne – Mleiha. jeżeli masz czas, koniecznie zajrzyj!

Jebel Jais – niezwykłe góry Zjednocznych Emiratów Arabskich

Góra Jebel Jais znajduje się na pograniczu Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu i jest to najwyższy szczyt ZEA. Co ciekawe, najwyższy punkt samej góry znajduje się po stronie omańskiej i sięga 1925m n.p.m. Góra ta jest częścią majestatycznego pasma górskiego Al Hajar, które sięga wysoko chmur. Pasmo ma 100 kilometrów szerokości i 700 kilometrów długości, rozciąga się między dwoma krajami i jest najwyższym pasmem górskim w regionie. Jak więc widzisz, ZEA to nie tylko pustynie i nowoczesne metropolie, ale także piękne góry.

Sama Jebel Jais Góra zawiera rzadkie skamieliny oraz morskie i lądowe skały osadowe, które dają fascynujący wgląd w starożytność. Warto bowiem pamiętać, iż tysiące lat temu tereny te w rzeczywistości były…morzem pełnym ciekawych okazów, które do dzisiaj niestety już nie przetrwały. Co ciekawe, gdy temperatury w Dubaju czy Abu Dhabi mocno przekraczają 40 stopni, na Jebel Jais temperatura jest niższa o ok. 10 stopni. Tym samym to idealne miejsce, by znaleźć ukojenie na świeżym powietrzu od upałów i przy okazji podziwiać piękne widoki i przeżyć niezwykłą przygodę.

Na podróżnych czeka na Jebel Jais sporo atrakcji, a największą z nich jest zdecydowanie najdłuższy na świecie zipline! Będąc w ZEA nie mogliśmy odmówić sobie tej atrakcji, choć przyznamy, iż należy do dość kosztownych (od 300 do 450 AED w zależności od pory roku i dnia tygodnia). Tyrolka zawieszona jest na wysokości 1680m pośród majestatycznych gór i daje możliwość poruszania się z zawrotną prędkością 160km/h przez niemal 3km. Coś fantastycznego dla osób, które lubią adrenalinę. jeżeli wybierasz się tutaj zimą w weekend – lepiej zarezerwować wstęp na tyrolkę online. W szczycie lata raczej bez problemu wejdziesz bez kolejki.

Dhayah Fort – ZEA atrakcje

W emiracie Ras Al Khaimah znaleźć możecie miejsce, które jest czymś zupełnie innym niż kojarzyć się Wam może z emiratami. To bardzo interesujący fort, jedyny zachowany fort na wzgórzu w całych ZEA. Pochodzi on z późnej epoki brązu i przez wieku używany był przez mieszkańców do osadnictwa, ale także ochrony. Dwuszczytowa twierdza z cegły mułowej została zbudowana w XIX wieku i była miejscem bardzo ważnym z punktu widzenia historii ZEA. To tutaj w 1819 roku miała miejsce bitwa między wojskami brytyjskimi a lokalnymi plemionami.

Wstęp do fortu jest całkowicie darmowy, a na jego szczyt prowadzi ok. 200 schodów. Niestety miejsce to nie nadaje się dla dzieci na wózkach czy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – zygzakowate schody to jedyna możliwość dostania się na szczyt fortu. Warto także pamiętać, iż schody te nie są w żaden sposób zacienione, więc wybierając się tutaj w samo południe, słońce i upał mogą dać mocno w kość.

Natomiast widoki z fortu są naprawdę piękne! Fort na wzgórzu otoczony jest wspaniałymi oazami i plantacjami daktyli, dzięki czemu stając na tarasie fortu u swych stóp możesz podziwiać morze bujnej zieleni. Od wieków to właśnie to miejsce słynie z fantastycznych daktyli. Niekiedy przy drodze prowadzącej do fortu stoją lokalsi sprzedające pyszne, soczyste daktyle. Koniecznie kup je i posmakuj – są przepyszne! Z tarasu ujrzysz także w oddali Zatokę Perską, a przy dobrej widoczności choćby Oman!

Al Jazirat al Hamra – Zjednoczone Emiraty Arabskie – co zobaczyć

Kolejne miasto duchów w ZEA znajdziesz tym razem w Ras al Khaimah. Uwielbiamy odwiedzać takie miejsca, szczególnie w państwach znanych z nowoczesności i szybkiego rozwoju. Wejście do miast duchów pozwala wejść głębiej w historię danego miejsca i móc wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądało miejsce, w którym się znaleźliśmy. Właśnie dlatego słysząc o Al Jazirat al Hamra – nie mogliśmy odmówić sobie wejścia do dawnej wioski choć na chwilę.

Jak wiesz, zapoczątkowanie wydobycia ropy naftowej na zawsze miało już zmienić oblicze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Bogactwo, które przyszło z ropą było impulsem do ogromnego postępu tego państwa i do zmian. Zmian, podczas których dawne wioski rybackie słynące z wydobycia m.in. korala czy pereł powoli przestawały istnieć dając miejsce potężnym wieżowcom i szklanym budynkom. Nie inaczej było w przypadku Al Jazirat al Hamra w emiracie Ras al Khaimah. Dziś widok pustych domów, szkół, meczetów w ruinie, sklepików i knajpek wywołuje poczucie pewnej melancholii i smutku. Ściany budynków, w których znaleźć można muszle i korale – okna na tradycję, lokalne rzemiosło porzucone zostały na rzecz bogactwa i nowoczesności.

Przyczyna opuszczenia wioski przez jej mieszkanców nie jest pewna – krążą opinie, iż mieszkańcy wynieśli się stąd ze względu na konflikt z szejkiem Ras al Khaimah i po otrzymaniu oferty przeprowadzki do Abu Dhabi przez szejka Zayeda. Inna opinia twierdzi, iż impulsem było po prostu bogactwo napływające z wydobycia ropy naftowej i chęć wzbogacenia się przez rybaków i poławiaczy pereł. Bez względu jednak na powód, w 1968 roku wioska ta została opuszczona – ok. 2500 osób, które tutaj mieszkały, nagle opuściły swoje domy i dotychczasowe życie.

W ten sposób dawna wioska całkowicie straciła swoje oblicze i do dzisiaj pozostaje niemal w całości niezamieszkana. Ze wszystkich stron jest ogrodzona, ale z jednej strony znajdziesz otwartą bramkę, przez którą można wejść i odwiedzić dawniej tętniące życiem miejsce.

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – informacje praktyczne

ZEA – transport

Jeśli chodzi o transport w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, opcji istnieje tutaj naprawdę wiele i wszystko zależy od tego, na co się nastawiasz podczas swojej podróży. Podczas naszej kilkudniowej wizyty w tym kraju mieliśmy okazję przetestować wiele środków transportu, dzięki czemu możemy się z Tobą podzielić swoim doświadczeniem.

W przypadku zwiedzania miast, w których planujesz nocować i zostać kilka dni – nie ma sensu wypożyczanie auta. W tych bowiem bardzo dobrze działa komunikacja publiczna. Co jednak ciekawe, w przypadku ZEA (także z racji bardzo taniej ropy naftowej) bardzo tanie jest podróżowanie po miastach taksówkami. W zasadzie to pierwsza nasza podróż, podczas której tak często korzystaliśmy z taksówek – są po prostu bardzo tanie i wygodne.

Dlaczego? W Dubaju oczywiście działa metro i jest wygodne, ale zarazem niewygodne. Odległości między poszczególnymi atrakcjami są ogromne, a stacje metra położone bardzo daleko od tych atrakcji. choćby wychodząc na stacji przy Burj Kalifa czy Dubai Frame, po wyjściu z metra czeka Cię bardzo długi spacer od metra (np. przez całą Dubai Mall), by dotrzeć pod konkretną atrakcję. O ile jest to na pewno zorganizowane tak, by dobrze służyło mieszkańcom, którzy mają dotrzeć do pracy, tak w przypadku turystów nie jest to najwygodniejsze. Rowery w pustynnym upale i pełnym słońcu całkowicie odpadają.

Komunikacja miejska – karta NOL

Jeśli planujesz poruszać się komunikacją miejską lub autobusem, a także autobusem między Abu Dhabi a Dubajem, niezbędna będzie karta NOL. To specjalna karta na komunikację miejską, z której pobierana jest opłata podczas korzystania z transportu publicznego.

Możesz ją kupić w okienku na dworcach, stacjach metra lub specjalnych automatach NOL. Minimalny koszt srebrnej karty NOL (najlepsza w wypadku wyjazdu turystycznego, gdyż obejmuje wiele śródków transportu) to 25 AED, z czego 6 AED to koszt wydania karty, a pozostałe 19 AED jest do wykorzystania na przejazdy. Aby pojechać autobusem na trasie między Abu Dhabi a Dubajem potrzebujesz doładować kartę i mieć na niej do dyspozycji 25 AED – możesz to zrobić w kasie lub automacie. Karta potrzebna jest do autobusów i do metra. Koszt przejazdu metrem w Dubaju zależy od konkretnej trasy – przy wejści przykładasz kartę do czytnika i przy wyjściu ponownie – w ten sposób pobierana jest opłata za konkretną trasę.

Taxi w ZEA

Autobusy w miastach, owszem, działają, ale szczerze mówiąc, nie jeżdżą tak często, by móc gwałtownie dotrzeć z miejsca A do B. Najwygodniejszą opcją pokonania odległości w Dubaju czy Abu Dhabi jest zdecydowanie korzystanie z taksówek. Najtańsze są oficjalne taksówki RTA, które charakteryzuje kolor kości słoniowej i logo RTA. Możesz je zamówić przez aplikację lub po prostu machać ręką przy drodze. jeżeli pali się na nich zielone światło – oznacza, iż są wolne i mogą Cię zabrać. jeżeli pali się czerwona lampka – kierowca ma już na pokładzie pasażerów. Taksówki w ZEA jeżdżą z włączonym taksometrem, ale bez obaw. Są one na tyle tanie, iż zdecydowanie warto korzystać z taksometrów. W zasadzie mieszkańcy ZEA – ci, którzy nie posiadają własnego auta – korzystają głównie z taksówek. Rdzennych mieszkańców w zasadzie nie sposób spotkać w autobusie czy metrze. Wygoda na pierwszym miejscu.

W ZEA działa także Uber, ale szczerze mówiąc, jest sporo droższy od lokalnych taksówek. Skorzystaliśmy raz z ubera podczas podróży z lotniska w Abu Dhabi do centrum i zapłaciliśmy sporo więcej od lokalnej taksówki, z której korzystaliśmy w drodze powrotnej na lotnisko. Warto więc w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich korzystać z lokalnych taksówek – kierowcy mają licencje, świetnie orientują się w terenie, a każda taksówka posiada klimatyzację. W większości można także płacić kartą.

Przed podróżą do ZEA warto zaopatrzyć się w aplikację Careem – to specjalna aplikacja, w której możesz zamówić taksówkę w konkretne miejsce. Od razu pokaże Ci szacowaną cenę kursu, który wybrałeś i możesz na żywo śledzić lokalizację swojego kierowcy. Możesz płacić gotówką kierowcy lub podpiąć swoją kartę, z której automatycznie pobierana będzie opłata za kurs. W aplikacji tej możesz zamawiać nieco większe, bardziej luksusowe auta, ale także zwykłe, lokalne taksówki RTA. Przyznamy, iż byliśmy w szoku, jak tanie są taksówki w miastach w ZEA i regularnie z nich korzystaliśmy podczas naszej podróży.

Wynajem auta – Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jeśli planujesz zwiedzanie jedynie Dubaju i Abu Dhabi – wynajęcie auta jest naszym zdaniem całkowicie zbędne. jeżeli jednak planujesz wycieczki poza te 2 miasta – naprawdę warto wynająć auto. I to auto z napędem 4×4. Bardzo trudno jest poruszać się po Emiratach bez własnego samochodu, a taksówki na tak długich trasach jak np. Dubaj-Hatta po prostu się nie opłacają. A o autobusach na dalszych trasach zapomnij – trudno je zobaczyć.

Wynajęcie auta daje Ci wolność – możesz zatrzymywać się, gdzie tylko chcesz – na pustyni, przy wielbłądach, zaglądać w zakamarki, których nie znajdziesz w przewodnikach i mieć święty spokój. A jak dotrzesz nocą na pustynię, auto będzie Ci służyło za dach nad głową. Pamiętaj jednak, by wynajmować auto z dużym wyprzedzeniem – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. I koniecznie weź napęd 4×4. Ostatecznie wybierasz się do kraju pustynnego, o czym przekonasz się jak tylko wyjedziesz z Dubaju i Abu Dhabi. W wiele miejsc zwykłym sedanem po prostu nie dojedziesz.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – noclegi

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dostępna jest potężna baza noclegowa, szczególnie w Dubaju i Abu Dhabi. Oczywiście w innych miejscach także, ale najwięcen hoteli i noclegów znaleźć można w tych dwóch miastach. Tak naprawdę wcale nie trzeba wydawać fortuny na noclegi – jest olbrzymia konkurencja i ceny zależą od tego, jakie miejsce wybierzemy (lokalizacja), jaki standard, bliskość największych atrakcji turystycznych czy własna plaża. Dostępne są luksusowe i najbardziej luksusowe hotele na świecie, apartamenty, mieszkania, hotele i hostele z dormitoriami czy prywatnymi pokojami. Gama jest ogromna i każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Poszukując noclegu w Dubaju czy Abu Dhabi ciężko znaleźć miejsce, z którego będzie można zwiedzać miasta pieszo bez korzystania ze środków transportu. Weź to pod uwagę, bowiem atrakcje w obu miastach są tak rozrzucone, iż nie istnieje jedna najlepsza lokalizacja na noclegi. My w Abu Dhabi nocowaliśmy blisko dworca autobusowego, by móc gwałtownie dostać się na autobus do Dubaju i móc skorzystać z bagażowni nieopodal dworca. W Dubaju zaś wybraliśmy na nocleg starą część Dubaju – Deira, gdzie noclegi są znacznie tańsze niż w okolicy Burj Kalifa czy Dubai Marina. Jakiej opcji byśmy nie wybrali, by zobaczyć atrakcje Dubaju czy Abu Dhabi, musielibyśmy korzystać z transportu, a bliskość metra w Dubaju czy dworca w Abu Dhabi były pomocne. W obu z tych miast za noc za 2 osoby nie zapłaciliśmy więcej niż 60 euro w pokoju hotelowym z własną łazienką. Tak więc można znaleźć naprawdę atrakcyjne ceny noclegów.

Jeśli poszukujesz noclegów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zerknij na mapę dostępnych miejsc, na pewno znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu.

Noclegi Zjednoczone Emiraty Arabskie – Zobacz



Booking.com

ZEA – jedzenie

Dużym zawodem dla nas była niestety kwestia jedzenia w ZEA. Nastawialiśmy się na lokalną, arabską kuchnię z daniami, które tak uwielbiamy z naszych podróży po innych krajach arabskich. Tutaj niestety nie mieliśmy za wielkiego szczęścia i bardzo trudno znaleźć jest w ZEA miejsce, w którym zjeść można dobrą, lokalną, tradycyjną kuchnię. Regularny napływ imigrantów (w większości z Indii, Pakistanu) sprawia, iż lokalna kuchnia coraz bardziej zanika. A rodowici Arabowie rzadko trudnią się gotowaniem w restauracjach. Tak więc rynek gastronomiczny w większości przejęty jest przez imigrantów, którzy gotują swoje własne lokalne dania.

Zdarzają się restauracje z kuchnią arabską, jednak mocno odstaje ona od tego, co można zjeść w knajpach w innych krajach arabskich. Wynikać to może także z faktu, iż rodowici Emiratczycy raczej nie jedzą w restauracjach lokalnej kuchni, wolą jeść kuchnię zagraniczną, a także z faktu, iż ZEA nie ma szeroko rozbudowanej kuchni lokalnej. Miksowanie się z imigrantami i wpływami azjatycko-europejskimi, ale także krótka państwowość ZEA (zaledwie kilkadziesiąt lat) sprawiają, iż tradycje się zacierają. A te wcześniej opierały się przecież głównie na jedzeniu na pustyni tego, co akurat było dostępne. Pamiętaj bowiem, iż przed odkryciem złóż ropy naftowej większość mieszkańców ZEA było ludem koczowniczym. Tak więc i kuchnia była stosunkowo prosta.

Nie nastawiaj się więc w trakcie podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na próbowanie wielu lokalnych specjałów, bo możesz się zdziwić i rozczarować. Na pewno jednak będziesz miał szansę spróbować świetnej kuchni indyjskiej, libańskiej, afgańsko-pakistańskiej w atrakcyjnych cenach. Naprawdę nie musisz wydawać w ZEA fortuny na restaurację, by gwałtownie i ładnie zjeść.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – ceny

Krążą już legendy o tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie są drogie i iż na wyjazd do tego kraju pozwolić sobie mogą jedynie najbogatsi. Przyznamy, iż sami długo odkładaliśmy wyjazd do tego kraju myśląc, iż pewnie nie stać nas na taką podróż. Ale nic bardziej mylnego! ZEA wcale nie są drogie, a legendy pozostaną legendami. Jasne, iż można znaleźć tutaj droższe hotele, restauracje – jak w każdym większym mieście. Różnorodność i przedział cenowy jest spory, ale dzięki temu jest w czym wybierać i każdy może wybrać to, na co go stać i na co może sobie pozwolić.

Prawdę mówiąc, często produkty w sklepach nie różnią się nadto cenami z tymi w Polsce. Oczywiście wiele produktów jest innych – warzywa czy owoce są gorszej jakości niż w Polsce i niekiedy droższe. Pamiętaj jednak, iż ZEA to kraj pustynny, a większość produktów muszą sprowadzić tutaj z innych krajów, co też kosztuje. Noclegi można znaleźć tańsze niż w nie jednym mieście europejskim, gdzie za taki sam standard będzie trzeba zapłacić dużo więcej (przykładowo noclegi w podobnym standardzie w marcu 2023 – pokój na 1 noc w Dubaju – 60 euro, pokój na 1 noc o podobnym standardzie w Rzymie – 130 euro). Za obiad w restauracji często zapłacimy porównywalnie do cen w restauracjach w Polsce (oczywiście mowa o podobnym standardzie).

Jak wszędzie, można znaleźć droższe i tańsze produkty, drogie hotele i łóżka w wieloodobowych dormitoriach. Ceny w sklepach mogą się różnić ze względu na dostępność produktów i lokalne tradycje np. kulinarne. Jednak po 7 dniach spędzonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich możemy śmiało powiedzieć, iż podróż po ZEA wcale nie musi należeć do drogich. Wręcz przeciwnie, trzeba się postarać, by była ona droga. Koniec więc z legendami, bo w kwestii cen w ZEA nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Czy warto wybrać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Naszym zdaniem zdecydowanie warto! Ale! Nie tylko do Dubaju, ale na dłużej i po więcej. Jak widzisz, Zjednoczone Emiraty Arabskie mają znacznie więcej do zaoferowania niż tylko Dubaj, potężne wieżowce i nowoczesność. Bez względu na postęp technologiczny, nie można zapomnieć o tradycjach i historii tego niezwykłego kraju. A także o jego przyrodzie, która potrafi być różnorodna, mimo, iż ZEA to kraj głównie pustynny. Osobiście nie jesteśmy fanami wielkich metropolii, które nas przytłaczają i męczą. Dubaj oczywiście warto zobaczyć, ale daj sobie więcej czasu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wynajmij sobie auto i rusz na wycieczkę dalej, po więcej, po piękniejsze miejsca, magiczną naturę, pustynię, góry i jeziora. Nie pożałujesz i gwarantujemy, iż choćby jeżeli jesteś fanem wielkich metropolii, nie pożałujesz ani minuty wycieczki po innych zakątkach tego kraju.

Nie daj się także zwieźć opiniom, iż podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest droga, na miejscu wydasz fortunę i musisz mieć bardzo gruby portfel, by tutaj przyjechać. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są drogą destynacją. Pod warunkiem, iż nie chcesz mieszkać w luksusowym hotelu z widokiem na morze czy Burj Kalifai basenem na dachu (to przykład). W każdym państwie wybierając luksusowe noclegi – zapłacisz dużo. A w rzeczywistości nie ma problemu, by znaleźć noclegi w przystępnych, tańszych niż w Polsce cenach, w dobrej lokalizacji, standardzie i z przestrzenią dla samego siebie. Wynajmując auto z wyprzedzeniem również sporo zaoszczędzisz – w ostatniej chwili (jak wszędzie!) wynajem auta zawsze kosztuje więcej niż z wyprzedzeniem. Pamiętaj jednak, by wziąć auto z napędem 4×4 – przyda Ci się, uwierz!

Dla nas tydzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był naprawdę ciekawą przygodą i cieszymy się, iż tutaj dotarliśmy i tyle udało się zobaczyć. To naprawdę ciekawy, warty odwiedzenia kraj z niezwykłą historią w tle!

Dziękujemy!

We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.

Wybierasz się w podróż?

  • Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty!
  • Koniecznie odwiedź wpis – Abu Dhabi atrakcje, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po stolicy ZEA, a także Zwiedzanie Abu Dhabi, w którym znajdziesz informacje praktyczne odnośnie stolicy ZEA! Nie zapomnij także o wpisie Atrakcje Dubaju!
  • Zobacz nasz interaktywny przewodnik po Malcie, Gozo i Comino w formie e-booków! Idealne kompendium wiedzy na temat Malty!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
    , Facebooku i Youtubie!
Idź do oryginalnego materiału