Duszony królik w śmietanie jest daniem bardzo delikatnym. Mięso jest lekkostrawne i smaczne i delikatne. Kiedyś często gościło na naszych stołach. Wielkanoc to doskonały moment na przygotowanie tej tradycyjnej, polskiej potrawy.
Królika w śmietanie robiły nasze babcie. To niedoceniane dziś mięso, przed wojną często gościło na stołach. w tej chwili jest trudniej dostępne, ale warto poszukać go w dobrze zaopatrzonych sklepach mięsnych lub supermarketach. Mięso królika duszone w śmietanie i białym winie z dodatkiem bulionu, jest daniem wykwintnym, a przy tym niezwykle prostym do przygotowania. Skorzystajcie z tradycyjnej receptury, na klasykę dawnej polskiej kuchni, której rodowód sięga 1910 roku.
Królik duszony w śmietanie – przepis
Składniki:
- 1 tuszka królika
- 5 szalotek
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 350 ml wywaru warzywnego
- pęczek koperku
- 150 ml białego wytrawnego wina
- szczypta soli i pieprzu
- 4 łyżki masła
- olej
- 200 ml śmietany 18 proc.
Sposób przygotowania:
- Tuszkę królika umyj, osusz papierowym ręcznikiem i ostrym nożem podziel na kawałki. Każdy z nich oprósz solą i pieprzem.
- W brytfance rozgrzej masło z kroplą oleju (to sprawi, iż masło nie będzie się przypalało). Włóż kawałki królika i zrumień je z każdej strony – skórka powinna być mocno brązowa. Na koniec wlej wino, przykryj pokrywką i duś przez ok. 5 minut.
- Po tym czasie dodaj do mięsa pokrojone jarzyny: szalotki przekrojone na połówki, obrane marchewkę i pietruszkę pokrojone na talarki. Zalej wszystko wywarem warzywnym. Ponownie przykryj, zmniejsz ogień, aby danie tylko lekko „pyrkało. Królika duś w ten sposób przez ok. 1,5 godziny. Uwaga, Sprawdzaj raz na jakiś czas, czy jest wystarczająco dużo płynu. W razie potrzeby dolej odrobinę wywaru i zmniejsz ogień.
- Kiedy królik jest już miękki, wyjmij go z brytfanki. Do pozostałego z duszenia sosu wlej kwaśną śmietanę i dodaj pokrojony koperek. Możesz jeszcze doprawić sos pieprzem i solą. Włóż mięso ponownie do sosu i duś 5 minut
- Serwuj ze świeżą sałatą i ziemniaczanym purée.
Zobacz także: Zwykłe ubijanie ziemniaków nie wystarczy. Konieczne są te dodatki, by purée wyszło aksamitne i bez grudek
Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na wyjątkowe gołąbki: