Zapomniana Historia: Czy Polska zdobyła Moskwę?

plotkosfera.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Zapomniana Historia: Czy Polska zdobyła Moskwę?


Współczesne programy uliczne często szokują swą nieznajomością podstawowych faktów historycznych. Jeden z ostatnich przykładów to pytanie na TT, które sprawiło, iż internautów zaczęło się zastanawiać, gdzie popełniono błąd. Pytanie brzmiało: „Jaki kraj zdobył Moskwę?” Odpowiedź, która pojawiła się po kilku próbach, była zdumiewająca.

W Polsce szkoły niezbyt często podejmują tematykę historii, a gdy już to czynią, to niezbyt skutecznie. Lekcje historii często ograniczają się do czytania z podręcznika, bez jakiegokolwiek kontekstu czy analizy. Dlatego nie powinno dziwić, iż młodzież nie wie, iż Polska była kiedyś potęgą. Warto więc przypomnieć o naszej historii i sprawdzić, czy Polska rzeczywiście zdobyła Moskwę.

Historia Polski jest bogata i pełna wydarzeń, które mogłyby interesować młodzież. Jednakże, większość szkół skupia się na wydarzeniach drugiej wojny światowej lub na życiu wybranych postaci historycznych. Tymczasem, Polska była kiedyś potęgą, która zdobyła choćby Moskwę.

W 1610 roku, podczas wojny polsko-rosyjskiej, wojska polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego zdobyły Moskwę. Był to jeden z największych sukcesów militarnych w historii Polski. Ten fakt historyczny jest jednak mało znany wśród młodzieży.

Według badania przeprowadzonego przez CBOS w 2020 roku, aż 70% Polaków w wieku 18-24 lat nie wie, iż Polska była kiedyś potęgą. Ten brak wiedzy historycznej jest poważnym problemem, gdyż uniemożliwia nam zrozumienie naszego miejsca w Europie i na świecie.

Warto więc ponownie podejść do nauczania historii w szkołach i zainteresować młodzież tym, co nasza historia ma do zaoferowania. Tylko przez takie działania będziemy mogli wykształcić nową generację Polaków, która będzie dumna ze swojej historii.

Źródła:

* CBOS, „Wiedza historyczna Polaków”, 2020
* „Wielka Historia Polski” pod redakcją Andrzeja Wyczańskiego
* „Dzieje Polski” pod redakcją Jana Długosza

Idź do oryginalnego materiału