Masz wrażenie, iż lata mijają w mgnieniu oka? Wcale ci się nie wydaje. Jest na to naukowe wyjaśnienie

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: fot. Moha El-Jaw / iStock


Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego z wiekiem czas płynie szybciej? Okazuje się, iż to nie tylko subiektywne odczucie, a tematem zajęli się naukowcy. Umysł z upływem czasu inaczej organizuje wspomnienia, co sprawia, iż dorosłe lata przelatują nam przez palce. Jak to możliwe?
Pamiętacie, jak w dzieciństwie wakacje zdawały się trwać całą wieczność, a każdy dzień wypełniały nowe przygody? Teraz zdaje się, iż lato mija w mgnieniu oka, a kolejne święta nadchodzą szybciej, niż jesteśmy w stanie się przygotować. Czy rzeczywiście czas przyspiesza, czy to tylko złudne wrażenie? Odpowiedź, choć oparta na naukowych faktach, nie jest jednoznaczna.


REKLAMA


Zobacz wideo Marzena Mawricz o różnicach pokoleniowych: Iksy się bardzo zapracowały, Igreki szukają swojego miejsca, a Zetki wracają, szukają dialogu


Dlaczego z wiekiem czas płynie szybciej? Badacze chętnie zajmują się tym zagadnieniem
Jedna z teorii tłumaczących to zjawisko wiąże się z powtarzalnością codziennych zajęć i brakiem nowych bodźców. Badania opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health pokazują, iż nasze postrzeganie upływu czasu zmienia się z wiekiem. Ankieta przeprowadzona wśród osób w wieku 17–81 lat wykazała, iż im jesteśmy starsi, tym bardziej mamy wrażenie, iż czas przyspiesza. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy uważają, iż winowajcą jest monotonia codziennego życia. Rutynowe schematy, czyli praca, powrót do domu, kolacja, obowiązki, sen, sprawiają, iż dni zlewają się w tygodnie, a te w miesiące. W młodości, gdy życie było pełne niespodzianek i nowych doświadczeń, nasz mózg musiał pracować na pełnych obrotach, rejestrując każdy szczegół. Teraz, kiedy większość rzeczy staje się przewidywalna, mózg włącza "tryb oszczędny", nie skupiając się na detalach.


Profesor Adrian Bejan z Duke University zaproponował ciekawą teorię, którą opisał w European Review. Jego zdaniem wrażenie, iż czas płynie szybciej wraz z wiekiem, ma swoje korzenie w procesach biologicznych naszego mózgu. U dzieci wszystko dzieje się błyskawicznie – ich mózgi tworzą liczne połączenia neuronalne, dzięki czemu intensywnie odbierają bodźce i przetwarzają je niemal natychmiast. Każda chwila dla maluchów jest pełna szczegółów i wydaje się trwać dłużej. Z wiekiem jednak sytuacja się zmienia. Liczba połączeń w mózgu rośnie, ale ich efektywność spada. Sygnały nerwowe przesyłane są wolniej, a przetwarzanie bodźców staje się bardziej ospałe. Starszy mózg potrzebuje więcej czasu, by zrozumieć otoczenie, co sprawia, iż rejestruje mniej szczegółów. Efekt? Dni wydają się zlewać w jedną całość, a czas przyspiesza. Młode osoby, które na każdym kroku napotykają coś nowego i ekscytującego, mają wrażenie, iż czas płynie wolniej. Ich umysły intensywnie pracują nad przetwarzaniem tych doświadczeń. U dorosłych, gdzie rutyna i przewidywalność dominują, mózg działa na niższych obrotach, przez co dni "skracają się" w subiektywnym odczuciu.


Zegar, zdjęcie ilustracyjne iStock/Ildar Abulkhanov


Jak można zatrzymać czas, choć na chwilę? Celebruj każdy dzień i ucz się nowych rzeczy
Choć czas płynie nieubłaganie, wcale nie musimy pozwalać, by umykał nam tak szybko. Wszystko zaczyna się od wyjścia z rutyny. choćby drobna zmiana, jak wybranie innej trasy do pracy, spróbowanie nowego dania czy spacer w nieznanej okolicy, potrafi obudzić nasz mózg i sprawić, iż dzień stanie się bardziej wyrazisty. Spontaniczność jest równie skuteczna. Niespodziewany wypad za miasto, wyjście do kina w środku tygodnia czy odwiedzenie miejsca, w którym nigdy nie byliśmy, to świetne sposoby na dodanie dniom intensywności. Każda nowość, choćby najmniejsza, sprawia, iż czas wypełnia się szczegółami i przestaje się zlewać w jednolitą masę.


Zobacz: Złodziej "romantyk" rozdawał kobietom kwiaty. Grozi mu 10 lat więzienia
Ważne jest też skupienie na teraźniejszości. Zamiast pozwalać myślom błądzić między przeszłością a przyszłością, warto skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz. Chwile, które przeżywamy świadomie, zostają z nami na dłużej. Nie zapominajmy też o "pierwszych razach". Nauka nowego języka, odkrywanie pasji czy podejmowanie wyzwań mogą dodać codzienności tego dreszczyku ekscytacji, który pamiętamy z dzieciństwa. W końcu to właśnie te drobne chwile, jak spacer w parku, wieczór z książką czy filiżanka herbaty w dobrym towarzystwie, sprawiają, iż życie nabiera smaku. Czasu niestety nie da się zatrzymać, ale można nauczyć się go przeżywać bardziej świadomie i intensywnie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału