Program
Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z
Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
PODPROGRAM 2023
Oddział Rejonowy PCK w Kołobrzegu zakończył 31 grudnia 2024 roku realizację:
PROGRAMU FUNDUSZE EUROPEJSKIE NA POMOC
ŻYWNOŚCIOWĄ 2021-2027 WSPÓŁFINANSOWANEGO Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO PLUS
PODPROGRAM 2023
Celem głównym Podprogramu 2023 było przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnianie środków towarzyszących wspierających ich włączenie społeczne w okresie od czerwca 2024 r. do grudnia 2024 r dla mieszkańców Gminy Miasto Kołobrzeg, Gminy Kołobrzeg, Gminy Rymań, Gminy Gościno, Gminy Siemyśl, Gminy Dygowo i Gminy Ustronie Morskie.
Pomoc w ramach Podprogramu 2023 kierowana była do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej:
– 2 056,40 zł. w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
– 1 590,00 zł. w przypadku osoby w rodzinie.
Zadaniem programu było udzielenie korzystającym z jego pomocy wsparcia ich najbardziej podstawowych potrzeb, co ma ich wydobyć z ubóstwa i umożliwić integrację ze społeczeństwem. Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową wspiera osoby i rodziny podlegające deprywacji materialnej, która polega na braku możliwości zaspokojenia potrzeb żywnościowych. Celem realizowanego w 2024 r. było dostarczenie osobom najbardziej potrzebującym pomocy żywnościowej w formie paczek składających się z 17 rodzajów artykułów spożywczych. Do beneficjentów trafiło 32,7764 t artykułów spożywczych.
Dla 1091 beneficjentów wydano 6052 paczki żywnościowe. Artykuły wydawane były przy ścisłej współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, które dokonywały kwalifikacji beneficjentów , jak również przekazywały informacje o terminie dystrybucji. Zapobiegano marnowaniu żywności poprzez prowadzenie racjonalnej gospodarki magazynowej artykułów spożywczych. Pomoc kierowana była do osób, które z przyczyn finansowych nie mogły zapewnić sobie odpowiedniego zaopatrzenia w artykuły spożywcze. Pomoc skierowana była do 4,58 % osób bezdomnych, 19,16 % osób niepełnosprawnych. W 46,47 % z pomocy skorzystały osoby w wieku produkcyjnym pomiędzy 30 a 64 rokiem życia. Dzieci objęte pomocą stanowią 36,57 % osób objętych wsparciem.
Osoby zakwalifikowane do Podprogramu 2023 odbierały żywność w Magazynie PCK przy ul. Unii Lubelskiej 35 w Kołobrzegu. Pomoc dotarła do osób w trudnej sytuacji. Uwzględniono zasady równości, solidarności i ochrony praw człowieka. Pomoc żywnościowa była przekazywana w sposób, który chronił tożsamość beneficjentów i nie powodował ich stygmatyzacji. Osoby znajdujące się w trudniej sytuacji życiowej uzyskały stałe wsparcie. Ustanowiono jasne i obiektywne kryteria kwalifikacji beneficjentów. Zapewniono równy i bezstronny dostęp do pomocy. Zorganizowano punkt dystrybucji w sposób zapewniający dyskrecję i anonimowość. Informacje o programie były przekazywane różnymi kanałami.
Koordynator programu
Jolanta Chmara