Z czego jest kadzidło w kościele?

gardenhouse.pl 2 tygodni temu

Z czego jest kadzidło w kościele?

Wielu z nas, zwłaszcza jeżeli nie uczestniczyliśmy wcześniej w liturgii katolickiej, może mieć pytanie – z czego wykonane są te pachnące kawałki substancji, które palą się na ołtarzu podczas mszy świętej? Czym dokładnie jest to kadzidło i jakie ma znaczenie dla Kościoła Katolickiego?

Kadzidło – tajemnicza substancja

Kadzidłem nazywamy specjalny mieszaninę zapachowych składników stosowaną do ceremonii religijnych. W przypadku katolików używa się go przede wszystkim podczas Mszy Świętej oraz innych ważnych uroczystości kościelnych. Jest to jeden ze starożytnych symboli wiary.

Pochodzenie tradycji

Zapalanie kadzielnicy było praktykowane już w czasach przedchrześcijańskich przez różne kultury na całym świecie. Paliły je zarówno cywilizacje Bliskiego Wschodu (np.: Egipcjanie), jak i ludy zamieszkujące Europę czy Azję.

Jednakże wprowadzenie tego rytuału do chrześcijaństwa nastąpiło dopiero około V wieku n.e., a pierwszą pisemną relację dotycząca użytku kadzidła w liturgii można znaleźć w Księdze Wyjścia Starego Testamentu. Tam Bóg polecił Mojżeszowi przygotować specjalne mieszaniny zapachowe, które miały być używane podczas nabożeństwa.

Składniki kadzidła

Kadzidło składa się z kilku głównych składników, a każdy z nich ma swoje symboliczne znaczenie:

1. Boswellia – żywica drzewa olibanowego

Najważniejszym elementem jest boswellia – żywica pozyskiwana z drzewa olibanowego rosnącego na terenie dzisiejszego Omanu i Jemenu. Ta substancja nadaje kadzielnicy charakterystyczny aromat oraz symbolizuje modlitwy idące ku niebu.

Jak pozyskuje się boswellię?

Aby uzyskać tę cenną żywicę, kora drzew zostaje przekrojona nożem lub ostrym narzędziem specjalnie do tego celu. Następnie sok powoli wydostaje się na powierzchnię i krystalizuje tworząc żółtobrązowy kleik zwany „kumarem”. Po wysuszeniu stanie on marmurkowobiałą bryłą gotową do dalszej obróbki.

2. Mirra – inna ważna żywica

Kolejnym składnikiem kadzidła jest mirra, która również pochodzi z drzewa. Mirrę wykorzystywano już w starożytności jako środek leczniczy i kosmetyczny.

Jak pozyskuje się mirrę?

Aby otrzymać tą żywicę, konieczne jest przeprowadzenie incyzji na korycie drewna. Następnie sok wysycha tworząc małe kulki lub grudki – właśnie to nazywa się mianem mirry.

3. Cynamon – przyprawa dodająca smaku

Dodatkowym aromatem kadzidła jest cynamon – popularna przyprawa stosowana do wielu potraw na całym świecie ze względu na swój intensywny smak i zapach.

Zastosowanie kadzidła w liturgii katolickiej

Palenie kadzidłem podczas mszy świętej oraz innych uroczystości ma swoje istotne znaczenie symboliczne:

Odpowiedź Bogu przez modlitwę

Podobnie jak dym unoszący się ku górze reprezentuje nasze modlitwy idące do Boga, tak samo palenie
Kadzielnicy symbolizuje nasze odpowiedzi dla Stworzenia.

Jak możemy patrzeć na dym kadzidła?

Dym unoszący się w górę przypomina nam, jak nasze modlitwy i intencje podnoszą się do nieba,
dotykając Boga i otrzymując Jego błogosławieństwo.

Oczyszczenie miejsca kultu

Palenie kadzidła ma również funkcję oczyszczania świątyni lub kościoła. Wierzy się, iż jego zapach neutralizuje wszelkie zło obecne w danym miejscu.

Podsumowanie

Kadzidło jest jednym z najważniejszych symboli liturgii katolickiej. Składające się głównie z boswellii, mirry oraz cynamonu tworzy unikalny aromatowy mieszaninę używaną podczas mszy świętej jako forma odpowiedzi dla Stworzenia oraz oczyszczenia miejsca kultu. Palenie kadzidłem wprowadza uczestników nabożeństw we adekwatny nastrój duchowy.

Wezwanie do działania: Kadzidło w kościele jest zrobione głównie z naturalnych składników, takich jak żywica drzewna i olejki eteryczne. Zapraszam Cię do odwiedzenia strony https://www.crowley.pl/, gdzie możesz znaleźć więcej informacji na ten temat.

Link tagu HTML : Kliknij tutaj

Idź do oryginalnego materiału