– Odwiedzając cmentarze, pilnujmy naszych dzieci, zwłaszcza w tłumie – apelują policjanci. Czasem – niestety – wystarczy chwila nieuwagi, aby się zgubić.
Przed wizytą na cmentarzu warto przede wszystkim porozmawiać ze swoimi dziećmi i powiedzieć im, co powinny zrobić i jak reagować, kiedy się zgubią.
– Dobrą praktyką może być umówienie się ze swoimi pociechami w jakimś charakterystycznym miejscu, na przykład pod bramą cmentarza – mówi podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Rozmawiajmy z dziećmi, uczmy, jak mają reagować, iż kiedy w takiej sytuacji zobaczą policjanta, żeby się do niego zgłosiły i wszystko opowiedziały. Dobrym pomysłem jest również wyposażenie dzieci w bransoletki, na których jest napisane imię i nazwisko oraz numer telefonu rodzica.
Wtedy, jeżeli dojdzie do zaginięcia, taka rzecz może być bardzo pomocna w odnalezieniu rodziców dziecka.
Nie bądźmy też obojętni na innych. Widząc dziecko, które wydaje się zagubione, podejdźmy i zapytajmy czy nie potrzebuje pomocy. W razie potrzeby powiadommy policję.
Nie tylko dzieci mogą zgubić się w tłumie. Dotyczy to również osób starszych, które cierpią na różne schorzenia w tym demencję – wskazuje komisarz Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Pamiętajmy, żeby taka osoba miała przy sobie telefon, aby łatwo można było się z nią skontaktować. jeżeli nie korzysta z telefonu, załóżmy na rękę takiego seniora opaskę z numerem do członków rodziny, aby ktoś, kto odnajdzie zagubionego, mógł się z nami skontaktować. Pamiętajmy, żeby nie spuszczać takich osób z uczy i umówić się o konkretnej godzinie w jakimś miejscu. A wcześniej pokazać takiej osobie to miejsce.
Jeśli zobaczymy osoby, których zachowanie wskazuje na dezorientację, powinniśmy zareagować i pomóc. jeżeli okaże się, iż ta osoba się zgubiła, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
MaTo / RyK / opr. ToMa
Fot. archiwum