Zastanawiasz się, jak obniżyć cholesterol? Odbierasz wyniki krwi i widzisz, iż Twój profil lipidowy szaleje? Zastanawiasz się, od czego zacząć? Już wyjaśniam.
Przede wszystkim zawsze, ale to zawsze niezbędna jest konsultacja lekarska. Hipercholesterolemia – i w ogóle zaburzenia przemiany lipidowej- to powszechnie występujący problem, który zawsze wymaga konsultacji i leczenia oraz dietoterapii.
Obejrzyj moje nagranie na temat tego, co jeść na wysoki cholesterol:
Wysoki cholesterol – przyczyny
Zastanawiasz się, skąd wysoki poziom cholesterolu? Przyczyn może być wiele:
- nieprawidłowa dieta i wadliwy styl życia (brak ruchu, używki, duża ilość stresu etc.);
- uwarunkowania genetyczne;
- niektóre schorzenia (wysoki poziom cholesterolu idzie czasem w parze z wybranymi chorobami np. niedoczynnością tarczycy, schorzeniami wątroby i in.);
- przyjmowane leki.
Czym grozi wysoki cholesterol?
Nie chcę Cię to za bardzo straszyć, ale ryzyka związane z za wysokim poziomem cholesterolu to niestety nie przelewki. Za wysokie stężenie cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko śmierci z powodu schorzeń układu krążenia. A są one główną przyczyną zgonów w Polsce!
Masz w swoim otoczeniu osoby, które doświadczyły zawału czy udaru? Które zachorowały na miażdżycę? jeżeli nie chcesz podzielić ich losu, zadbaj o siebie już teraz i na bieżąco się kontroluj. Za wysoki cholesterol nie boli.
Wysoki cholesterol – jak leczyć?
Zastanawiasz się, jak obniżyć wysoki cholesterol? Tu niestety nie ma prostych rozwiązań i najlepiej skonsultować sposób postępowania z lekarzem i dietetykiem. Dlaczego? Wysoki cholesterol wysokiemu cholesterolowi nierówny. Leczenie i dietoterapię ustala się na podstawie:
- wyników badań (profilu lipidowego i innych badań kontrolnych);
- przyczyny podwyższonego poziomu cholesterolu;
- schorzeń współwystępujących;
- ryzyka powikłań i schorzeń układu krążenia;
- dotychczasowego stylu życia i żywienia;
- wieku.
W wolnym tłumaczeniu: młodej osobie z lekko podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego, ale bez innych chorób, która kiepsko jadła i prowadziła do tej pory mało aktywny tryb życia, wystarczy być może po prostu modyfikacja diety i wdrożenie aktywności fizycznej.
Osoba w wieku podeszłym z ryzykiem rodzinnym, otyłością i powikłaniami sercowo-naczyniowymi może już wymagać (obok diety i zmiany stylu życia) farmakologii. Czasami więc tabletki na obniżenie cholesterolu będą po prostu niezbędne, aby nie dopuścić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jadłospis na obniżenie cholesterolu?
Dieta na wysoki cholesterol u każdego będzie wyglądała nieco inaczej, gdyż różnimy się stanem zdrowia, mamy różne parametry krwi, wiek, schorzenia. Niemniej niektóre składniki są szczególnie istotne, jeżeli chodzi o zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Poniżej znajdziesz informację na temat elementów diety, na które warto zwrócić uwagę.
Wysoki cholesterol co jeść?
Zwróć uwagę na:
- błonnik rozpuszczalny w wodzie (np. owies, jęczmień, owoce, warzywa, nasiona roślin strączkowych, siemię lniane, ziarna babki płesznik – psyllium, orzechy),
- nienasycone kwasy tłuszczowe: oliwa z oliwek, awokado, olej rzepakowy, olej lniany, orzechy, pestki, siemię lniane zmielone, kwasy omega 3 EPA/DHA (znajdziesz je w rybach morskich, a jeżeli nie jesz ryb, to w suplementach na bazie alg),
- różnorodne warzywa, które powinny stanowić dużą część Twoich posiłków. Nie zapominaj przy tym o roślinach zielonolistnych. Są bardzo istotne.
- owoce w formie nieprzetworzonej. Szczególnie wartościowe będą dla Ciebie owoce jagodowe – świeże lub mrożone (maliny, truskawki, jagody, jeżyny etc.).
- rośliny strączkowe i produkty na ich bazie (np. fasole, soczewica, tofu, napój sojowy bez cukru zamiast mleka, tempeh, fasola czerwona, makarony z roślin strączkowych np. z soczewicy, ciecierzycy i in.) jako alternatywa dla mięsa/nabiału (jeśli jesz nabiał wybieraj chude jego rodzaje),
- produkty pełnoziarniste (pełnoziarniste pieczywo, makaron razowy, kasze gruboziarniste, brązowy ryż, pełnoziarniste płatki np. owsiane etc.).
Czego nie jeść przy wysokim cholesterolu?
Jeśli borykasz się z za wysokim poziomem cholesterolu, wskazane jest ograniczenie spożycia:
- tłuszczów trans (gotowe słodycze, żywność typu fast food i inne gotowe produkty zawierające w składzie informację o olejach „częściowo uwodornionych/częściowo utwardzonych”),
- nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w mięsie, nabiale (wybieraj produkty chude, z obniżoną zawartością tłuszczu), serach – szczególnie tłustych, śmietanie, oleju kokosowym, palmowym, maśle, smalcu, przetworach mięsnych,
- słodyczy i produktów słodzonych oraz gotowych słonych przekąsek,
- jaj (tofu to świetna alternatywa – możesz z niego zrobić tofucznicę zamiast jajecznicy),
- soli kuchennej,
- alkoholu,
- papierosów.
Ruch to zdrowie!
Nie zapominaj również o aktywności fizycznej! Jest to bardzo istotna kwestia. jeżeli do tej pory prowadziłaś lub prowadziłeś siedzący tryb życia, warto skonsultować rodzaj i intensywność aktywności ze specjalistą (lekarzem i fizjoterapeutą).
Trzymam kciuki za Ciebie i za Twój cholesterol. ;-)