choćby najlepszej jakości firany będą zbierać kurz i pochłaniać tłuszcz oraz spaliny. Przy otwartym oknie, czy też w kuchni, zawsze osadzą się na nich najbardziej przylegające brudy. Co gorsza, białe firanki potrafią zżółknąć choćby od samego wystawienia ich na promienie słoneczne. Na szczęście da się przywrócić im dawny, nieskazitelny wygląd. Zobacz, jak to zrobić manualnie, a jak w pralce.
REKLAMA
Zobacz wideo Za dużo prania na za małą suszarkę? Mamy na to patent!
Jak prać firanki manualnie? Wystarczy woda i delikatny detergent. Te materiały tego wymagają
Aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i odświeżyć nasze firanki, możemy zastosować pranie manualne. W niektórych przypadkach jest to wręcz obowiązkowe. Materiały naturalne, takie jak bawełna, czy len znacznie lepiej będą się zachowywały podczas delikatnego przeprania ich w misce z detergentem. Również firany haftowane oraz z tiulu muszą być prane manualnie. Na początek dobrze jest namoczyć je w ciepłej wodzie, a następnie wyprać z dodatkiem płynu lub proszku, subtelnie ugniatając materiał. Pamiętajmy jednak, by pod żadnym pozorem nie trzeć tkaniny, gdyż możemy ją uszkodzić. jeżeli nasze firany są mocno zabrudzone, możemy dodać do miski odrobinę sody oczyszczonej, która jest znana z adekwatności skutecznego wywabiania plam. Zasłony możemy również wrzucić do bębna pralki pod warunkiem, iż są wykonane z wytrzymałego materiału. Również i w przypadku takiego prania musimy jednak przestrzegać pewnych zasad.
Jak prać firanki w pralce automatycznej? Pranie firanek w pralce — jaki program będzie najlepszy
choćby jeżeli sięgamy po szybszą metodę i chcemy wyprać firanki w pralce, to powinniśmy przedtem namoczyć je w misce z wodą. Szczególnie warto to zrobić, gdy są one mocno zakurzone, poszarzałe, zżółknięte lub przetłuszczone. Firany wkładamy do bębna złożone w kostkę oraz najlepiej zamknięte w specjalnej siatce do prania. Dzięki takiemu zabezpieczeniu materiał się nie pozaciąga. Unikamy wysokich obrotów oraz zbyt gorącej temperatury. Program powinien być delikatny, tak samo jak wykorzystywany przez nas proszek. Aby nadać zasłonom śnieżnobiały kolor, możemy dodać do szufladki na płyny odrobinę sody oczyszczonej lub wybielacza. Z tym drugim jednak lepiej uważać, gdy mamy do czynienia z cienkim materiałem. Na tłuste plamy z kolei doskonale sprawdzi się niewielki dodatek płynu do mycia naczyń. Na koniec warto pamiętać o tym, by nie wypychać bębna pralki po brzegi. jeżeli go przeładujemy, nasze firanki mogą w najlepszym wypadku się nie doprać, zaś w najgorszym po prostu zniszczyć. Białych tkanin nie łączymy również z kolorową garderobą. jeżeli pierzemy w pralce firany, lepiej nie wrzucać do środka nic poza nimi lub ewentualnie inne jasne materiały.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.