Chyba nie ma lepszego napoju na długie, zimowe wieczory, jak esencjonalna, rozgrzewająca i przepyszna herbata. Okazuje się jednak, iż nie każdy wie, jak prawidłowo ją zaparzać. Z tego powodu ma dużo mniej smaku, a przy tym również adekwatności zdrowotnych. Jak przeprowadzić cały proces, krok po kroku, by wyszła idealna?
REKLAMA
Zobacz wideo Liściasta herbata w torebkach. Idealnie sprawdzi się jako prezent!
Kiedy najlepiej pić herbatę? W Polsce robimy ją do śniadania i kolacji
Herbata to napój popularny niemal na całym świecie. W wielu krajach, takich jak Anglia, Japonia, czy Turcja, na stałe wpisała się w kulturę, a jej zaparzanie to niemalże święty rytuał. W zależności od miejsca przyrządza się różne rodzaje z rozmaitymi dodatkami.
Zobacz też: Rozpuść w wodzie i użyj do granitowego zlewu. Tylko 1,50 zł, a rozprawi się z każdym brudem
W Polsce najczęściej towarzyszy nam przy śniadaniu oraz kolacji, a w chłodniejszych okresach, kiedy wzbogacamy ją miodem, cytryną, imbirem i przyprawami, również w trakcie dnia. Odpowiednia technika jest kluczowa, by wyciągnąć z niej wszystko, co najlepsze.
PORADA! Ponieważ herbata może działać pobudzająco oraz moczopędnie, lepiej nie pić jej późnym wieczorem. Więcej przeczytasz o tym tutaj: O tej porze nie pij herbaty. Może przynieść więcej szkód niż pożytku. Inny napar jest lepszy
Jak poprawnie zaparzyć herbatę? Jak poprawnie zaparzyć herbatę? Fot. pexels.com / thongtran95
Jak poprawnie zaparzyć herbatę? Na to zwróć uwagę
Podczas zaparzania idealnej w smaku herbaty kluczowych jest kilka kwestii. Przede wszystkim staraj się używać porcelanowych oraz szklanych naczyń, które nie pochłaniają aromatów. Zrezygnuj z wszelkiego plastiku. Ponadto pamiętaj, iż w zależności od rodzaju, mogą różnić się temperaturą parzenia. Przykładowo, dla czarnej najlepsze będzie 95 stopni, zielonej 70-80 stopni, białej od 60 do 80 stopni, zaś ziołowych mieszanek od 90 do 100 stopni. Staraj się również zachować odpowiednie proporcje, czyli na jedną filiżankę (250 ml) stosuj jedną torebkę lub 2-3 gramy ziela.
Czy czas parzenia herbaty ma znaczenie? To najważniejszy czynnik
Najważniejszą kwestią w prawidłowym parzeniu herbaty jest odpowiedni czas. jeżeli cały proces potrwa zbyt długo, zrobi się gorzka. Za krótko - wyjdzie bez smaku. Ponadto od tego zależy również, jakie adekwatności przejdą do naparu. Ile więc powinno się ją parzyć? W przypadku czarnej herbaty mowa o:
2-3 minutach, jeżeli zależy ci na smacznym, ale słabszym naparze,
5-7 minutach dla osób ceniących sobie mocniejszy, ale nie gorzki aromat.
Zieloną herbatę najlepiej parzyć od 2 do 6 minut (krótsze parzenie sprawi, iż będzie działała pobudzająco, zaś dłuższe - uspokajająco). jeżeli zaś chodzi o zioła, opcjonalnym czasem dla tych o delikatniejszym smaku (mięta, melisa) jest od 5 do 7 minut. Natomiast szałwia, rozmaryn i inne, nieco mocniejsze, potrzebują choćby 10-15 minut. Po zaparzaniu nie zapomnij wyjąć z wody torebki bądź liści. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.