
W niedzielę, 15 października, w kilku lokalach wyborczych w Polsce zanotowano incydenty, które spowodowały przerwę w głosowaniu. Jak podaje portal tvn24, w lokalu wyborczym przy Otwockiej 3 w Warszawie, znajdującym się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi numer 354 im. Adama Asnyka, pojawiło się podejrzenie pożaru.
Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie zostali wezwani na miejsce zdarzenia. Jak przekazał kapitan Łukasz Zagdański z Komendy Miejskiej PSP, „Otrzymaliśmy zgłoszenie o zapachu przypalonego papieru. Po sprawdzeniu obiektu nie znaleźliśmy oznak pożaru. Nasze działania polegały na sprawdzeniu lokalu. Dalsze czynności co do kontynuowania głosowania w tym lokalu podjęła komisja wyborcza”.
Głosowanie w tym lokalu zostało przerwane na czas działania straży pożarnej. Radny Pragi Północ Krzysztof Michalski poinformował w mediach społecznościowych, iż „Chwilowa przerwa w głosowaniu na Otwockiej, ale już wracamy. Służby kolejny raz stanęły na wysokości zadania”.
W innych lokalach wyborczych w Polsce również zanotowano incydenty. W Bielsku-Białej, w lokalu wyborczym na osiedlu Złote Łany, zasłabł 84-letni mężczyzna. Mimo reanimacji, nie udało się uratować jego życia, zmarł.
W Szczecinie, w lokalu wyborczym, zmarła starsza kobieta. W Bielsku-Białej, w innym lokalu wyborczym, agresywny mężczyzna krzyczał, a potem ugryzł w ramię członka komisji wyborczej.
Według danych z Komisji Wyborczej, w wyborach uczestniczyło około 18 milionów osób. Frekwencja wyborcza wyniosła około 60%.
Wśród wyborców, największy odsetek stanowili mężczyźni, którzy stanowili około 51% wszystkich głosujących. Kobiety stanowiły około 49% wyborców.
Lokale wyborcze były otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Wyborcy mieli możliwość głosowania w jednym z około 27 tysięcy lokali wyborczych na terenie całej Polski.
Warto przypomnieć, iż w poprzednich wyborach, które odbywały się w 2019 roku, frekwencja wyborcza była niższa i wyniosła około 45%. W tym roku, wybory były bardzo ważne, ponieważ wyłaniano nowy parlament, który będzie funkcjonował przez najbliższe 4 lata.
Wybory są jednym z najważniejszych elementów demokracji, a więc ważne jest, aby wszystkie strony szanowały wyniki wyborów i przestrzegały zasad prawa wyborczego.