Wiejska tradycja w centrum miasta. Za nami VI Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich [wideo, zdjęcia]

tkn24.pl 6 godzin temu

W sobotę Plac Kościuszki w Końskich zamienił się w barwne i smakowite centrum folkloru. Wszystko za sprawą VI Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Końskie, czyli wydarzenia, które mimo zmiennych warunków pogodowych przyciągnęło wielu mieszkańców i gości.

Tegoroczny przegląd miał pierwotnie odbyć się na Błoniach Koneckich, jednak natura pokrzyżowała te plany.

„Ten przegląd miał się odbyć już tydzień temu na błoniach koneckich, ale pogoda nam to niestety uniemożliwiła. W tym roku płata figle, dlatego przesunęliśmy o tydzień i zmieniliśmy miejsce. Na błoniach okazało się, iż woda nasączyła grunt jak gąbkę i byłoby trudno z tego skorzystać. Dlatego rynek konecki dzisiaj gości Koła Gospodyń Wiejskich, które prezentują występ artystyczny i prezentują swoje kulinaria” – informuje burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański

Zmiana lokalizacji nie przeszkodziła jednak uczestnikom w prezentacji pełnego wachlarza umiejętności – od scenek rodzajowych z życia dawnej polskiej wsi, po regionalne potrawy. Całość miała formułę konkursu, który oceniany był przez pięcioosobowe jury, złożone m.in. z przedstawicieli skansenów i instytucji kultury.

Anna Wiaderna z Koneckiego Centrum Kultury podkreślała, iż jurorzy przykładali dużą wagę do autentyczności przekazu:

„Biorą pod uwagę tak naprawdę to, co jest najważniejsze w tej tradycji, w tym przekazie, czyli rekwizyty, bo sięgamy, przypomnę, do XIX i początku XX wieku. Ta gwara, która jest tak pięknie przez nasze gospodynie i lokalną społeczność zachowana. Oczywiście sam dobór tego repertuaru, no bo to gospodyni w polu, w domu, obejściu, ciężka praca, bardzo fantastycznie tutaj przedstawiły to wszystko. Myślę, iż wszystkie zasługują na wysokie nagrody. A w kulinarnym w tym roku króluje kapusta

W przeglądzie wzięło udział osiem Kół Gospodyń Wiejskich. Publiczność mogła nie tylko obejrzeć inscenizacje z życia dawnych wsi, ale też przede wszystkim spróbować tradycyjnych potraw. Stoły uginały się od pierogów, ciast, kugla, smalcu czy kiszonych ogórków, które gwałtownie z nich znikały.

Niestety już minęło trochę czasu od rozpoczęcia i okazało się, iż te produkty są na tyle smaczne, na tyle atrakcyjne, iż już nie wszystkich można spróbować. Ja na przykład ostrzyłem sobie zęby na tak zwaną siwą kluchę od dziewcząt z Wincentowa, a okazało się, iż się spóźniłem, już się skończyły. Ale wszędzie są bardzo dobre pierogi z różnego rodzaju nadzieniem, wszędzie są ciasta, takie sezonowe z owocami, które teraz akurat dojrzewają – mówi burmistrz Obratański.

Wydarzenie uświetniane było występami artystycznymi. Gospodynie wesoło śpiewały na scenie. Przegląd przyciągnął mnóstwo osób. Plac Kościuszki wypełnił się mieszkańcami i przyjezdnymi z okolic, którzy chętnie zajadali się daniami przygotowanymi przez koła, a także oglądali i słuchali występów.

W trakcie imprezy przeprowadzone zostały dwa konkursy – artystyczny na scenkę rodzajową z życia dawnej wsi, a także na najsmaczniejsze potrawy. Jako pierwszą podsumowano konkurencję, która sprawdziła umiejętności aktorskie. Jury postanowiło przyznać dwa pierwsze miejsca, a otrzymały je Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” z Wincentowa oraz KGW Przybyszowy. Wyróżnienie trafiło do „Dziewczyn z Broadwayu”.

Trudniejsze, ale też smaczniejsze było ocenianie potraw z kapusty przygotowanych przez gospodynie. W tym przypadku zwycięskie okazały się panie z KGW Przybyszowy, drugie miejsce zajęło KGW Gatniczanki, a podium zamknęły Rogowianki. Ponadto nagrodę dyrektora Koneckiego Centrum Kultury odebrały gospodynie z miejscowości Przybyszowy.

Po rozdaniu nagród uczestnicy jeszcze długo bawili się na Placu Kościuszki.

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału