Jak prawidłowo przechowywać wędliny? Przed świętami wiele osób wydało sporo pieniędzy do zakup dobrej szynki, boczku czy kiełbasy. Szkoda, żeby to wszystko się zmarnowało. Niestety wyroby mięsne należą do grupy produktów spożywczych nietrwałych. Przechowywane w nieodpowiednich warunkach i opakowaniach znacznie szybciej zaczną się psuć, co z pewnością zauważysz i poczujesz. Obślizgłe, szare i twarde wędliny będą wyglądać nieapetyczne i źle smakować. Oto co możesz zrobić dla swoich zapasów, by wytrzymały jak najdłużej.
W jakiej temperaturze wędliny poleżą najdłużej?
Służy im temperatura 2-4°C. Warto je przechowywać na środkowej półce lodówki. Część wyrobów można schować do zamrażalnika. Jednak w procesie zamrażania wędliny tracą na jakości – o tym warto pamiętać. Nie należy kilkukrotnie zamrażać i odmrażać mięsa, bo to sprzyja namnażaniu w nim groźnych bakterii.
Wędlin lepiej nie trzymać w fabrycznych opakowaniach foliowych. Po otwarciu paczki lepiej je całkowicie stamtąd wyjąć i owinąć w papier do pieczenia. W przeciwnym wypadku wędlina wywietrzeje, a w całej chłodziarce będzie czuć jej zapach. Folia nie przepuszcza powietrza. Zatrzymuje w środku wilgoć, a w konsekwencji szynka może szybciej pleśnieć, robi się też śliska i niesmaczna.
Mięso powinno „oddychać”. Jednorazowe torebki foliowe nie są dla niego odpowiednim opakowaniem. Podczas transportu mają za zadanie zabezpieczać towar i to wszystko. W domu znajdź inne lokum dla wyrobów. Możesz je włożyć do szklanego pojemnika lub owinąć w specjalny pergamin. W nim zachowa to, co ma najcenniejsze.
Ile czasu poleżą w lodówce tak zapakowane wędliny?
Zwykłe wędliny zachowają świeżość maksymalnie tydzień. Nieco dłużej poleżą suche kiełbasy i suszone wędliny – do 2, a choćby 3 tygodni.
Jeśli zaraz po świętach zaczniesz rozglądać się za wędlinami na sylwestra czy inną okazję, poproś sprzedawcę, by zapakował niektóre wyroby w opakowania próżniowe. Plastry szynki czy kurczaka będzie można trzymać w chłodziarce 2x dłużej.