Szukasz efektownego i pysznego dania na obiad lub uroczyste spotkanie? jeżeli tak, to warkocze z polędwiczek wieprzowych są idealne na taką chwilę. Jestem pewna, iż zachwycą i posmakują każdemu. Pięknie się prezentują i smakują wybornie jak z najlepszej restauracji. Potrawa z pozoru wygląda na skomplikowaną, a w rzeczywistości każdy sobie poradzi.
Kaloryczność potrawy: 180 kcal w 100g. Warkocze z polędwiczek wieprzowych to:
- niezawodny i sprawdzony przepis
- proste i szybkie danie obiadowe
- efektowny wygląd i uczta dla podniebienia
Warkocze z polędwiczek wieprzowych – składniki.
- 3 polędwiczki wieprzowe (* gdzie kupić dobre mięso)
- 6 długich pasków szynki parmeńskiej
- ząbek czosnku
- łyżeczka słodkiej papryki
- pół łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- tłuszcz do obsmażenia mięsa (u mnie smalec gęsi)
- Przyznaję, iż cała nasza rodzina jest mięsożerna. Dużą uwagę zwracam do jakości spożywanego mięsa. Polędwiczka to najdroższa sztuka mięsa, dlatego należy uważać na jej świeżość. Mięso kupuję w lokalnych sklepach mięsnych, co do których mam pewność pochodzenia oraz świeżości produktu. Polędwica jest prosta w obróbce, zdrowa i przede wszystkim pyszna. Jest mięsem niskokalorycznym, dzięki czemu dostarcza organizmowi cennych mikro i makroelementów bez zbędnych kalorii.
Sposób wykonania warkoczy z polędwiczek wieprzowych.
Do przygotowania uroczystego obiadu potrzebować będziemy: patelni, naczynia żaroodpornego oraz piekarnika.
Z polędwiczek usuwam błonki oraz żyłki i płuczę w wodzie. Następnie polędwiczkę dzielę wzdłuż na 3 części, jednak górną część nie przecinam do końca. Otrzymuję taką „ośmierniczkę” z 3 mackami. Tak przygotowane mięso przyprawiam: solą, pieprzem i papryką. Nacieram także rozgniecionym czosnkiem. Taki prosty zestaw przypraw wystarczy, aby potrawa była aromatyczna. jeżeli masz czas to odstaw mięso na minimum 15 minut w celu przegryzienia się smaków.
Dwa brzegowe paski owijam plastrami szynki parmeńskiej i zaplatam warkocz z 3 pasków polędwiczki. Spinam u dołu wykałaczką.
Na gorącej, żeliwnej patelni rozgrzewam tłuszcz (u mnie smalec gęsi). Na rozgrzanym tłuszczu obsmażam warkocze z obu stron, a następnie przekładam do naczynia żaroodpornego. jeżeli zastanawiasz się po co obsmażać mięso, które zaraz będziemy piec to od razu odpowiadam. Otóż podczas krótkiego obsmażania, zamykamy pory i zatrzymujemy soki w mięsie. Dzięki temu polędwiczki będą soczyste i aromatyczne.
Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piekę bez przykrycia przez około 35 minut w temperaturze 190 stopni C. Po upieczeniu sprawdzam czy mięso jest miękkie.
Polędwiczki w sosie własnym
Warkocze z polędwiczek wieprzowych podaję na stół od razu po upieczeniu. Polędwiczki oczywiście najlepiej kroić po upływie 3 minut od wyjęcia z piekarnika. Wówczas zachowamy soczystość mięsa. Najczęściej podaję ja na niedzielny obiad, rodzinne spotkanie lub specjalne okazje takie jak: Sylwester lub święta. Polędwiczki idealnie pasją do tradycyjnych ziemniaków, kaszy lub ryżu. Nie zapomnij oczywiście o zestawie zdrowych i orzeźwiających surówek.