W Kanadzie jest już kilka ferm drobiu i bydła mlecznego zakażonych ptasią grypą

bejsment.com 2 godzin temu

W srode 13 listopada gdy nastolatek z Kolumbii Brytyjskiej padł pierwszym potwierdzonym przypadkiem zakażenia ptasią grypą H5N1 w Kanadzie, publiczność skupiła swoją uwagę na tym wysoce zjadliwym wirusie. Dr. Theresa Tam, szefowa kanadyjskiego departamentu ds. zdrowia publicznego, informuje, iż badania wykazały u teenagera obecność odmiany H5N1 podobnej do tej, która dotknęła fermy drobiu podczas epidemii w Kolumbii Brytyjskiej.

Ostatnie raporty z rządu prowincji zasugerowały, iż od początku października zidentyfikowano co najmniej 20 lokalizacji z zakażonym drobiem. Szczep wirusa przeniesiony na tego konkretnego pacjenta, według słów dr. Tam, nie jest tożsamy z tym, który wykryto u osób zakażonych przez krowy mleczne w USA. Przypadki ptasiej grypy odnotowano w kilku stanach sąsiedniego kraju, ale taki wirus nie został zaobserwowany na kanadyjskich farmach mlecznych.

Kanadyjska agencja ds. inspekcji żywności bada zarówno surowe mleko dostarczane do przetwórni, jak i mleko pasteryzowane dostępne w handlu detalicznym, w celu wykrycia wirusa ptasiej grypy. Dr Tam zaznacza, iż podobnie jak w przypadku badania ścieków pod kątem obecności wirusów COVID-19 i grypy sezonowej, analiza mleka służy jako mechanizm “wczesnego ostrzegania”, czy H5N1 przeniknął do kanadyjskich gospodarstw mlecznych.

Czy można przez cały czas pić mleko, jeżeli zawiera H5N1? Tak, pod warunkiem, iż było ono pasteryzowane – informuje Kanadyjska Agencja Inspekcji Żywności. W Kanadzie mleko musi być pasteryzowane przed sprzedażą, co eliminuje szkodliwe bakterie i wirusy, w tym ptasią grypę.

Czy można bezpiecznie spożywać drób, jajka i mięso wołowe? Tak, o ile są one odpowiednio ugotowane.

Według danych z Kanadyjskiej Agencji Inspekcji Żywności, na dzień 13 listopada w Kolumbii Brytyjskiej były 24 miejsca z zakażonym drobiem, a także dwa w Albercie oraz jedno w Saskatchewan.

Rolnicy powinni zgłaszać wszelkie podejrzenia o zakażeniu ptasią grypą u swoich ptaków czy zwierząt hodowlanych. o ile choroba zostanie potwierdzona przy drobiu to trzeba dokonać uboju, krowy jednak nie muszą być zabijane.

“Biobezpieczeństwo” jest najważniejsze w zahamowaniu rozprzestrzenienia się ptasiej grypy – to oznacza m.in., iż pracownicy farm muszą stosować środki ochrony osobistej, zmieniać ubrania po wejściu i wyjściu z farmy czy nie dzielić sprzętu pomiędzy różnymi gospodarstwami.

Szczepionka na ptasią grypę dla pracowników farm jest rozważana jako możliwe rozwiązanie, zgodnie z praktyką znaną z Finlandii. Health Canada zatwierdziła trzy szczepionki na ptasią grypę H5N1, które mogą być stosowane profilaktycznie. w tej chwili nie są one dostępne, ale dr Tam informuje, iż urzędnicy zdrowia publicznego są “bardzo zainteresowani” uczeniem się od Finlandii i badaniem potencjalnego zastosowania szczepionek H5N1, jednocześnie monitorując aktywność ptasiej grypy w Kanadzie.

Idź do oryginalnego materiału