Konferencją, która odbyła się przy ulicy Okopowej 55 rozpoczęła się dziesiąta edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” dzięki której osoby dotknięte kryzysem bezdomności mogą liczyć na pomoc podczas zimowych miesięcy. Akcja ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności przypominając, iż każdy zasługuje na wsparcie i godność.
Podczas konferencji rozpoczynającej już dziesięcioletnie działania na rzecz osób będących w kryzysie bezdomności była obecna Adriana Porowska – Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Magdalena Ejsmont – Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Małgorzata Jarosz-Jarszewska – Zastępca Dyrektora Caritas Polska, Daniel Żołędowski – Kierownik Referatu Szkolnego Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz Janusz Sukiennik – Specjalista ds. Projektów Społecznych Caritas Polska.
Jesień i zima to szczególnie trudny czas dla tych, którzy zostali zmuszeni do życia bez własnego dachu nad głową. Bez względu na to, w jaki sposób znaleźli się na ulicy, strażnicy miejscy ruszają im z pomocą. Dzięki współpracy Caritas Polska i Straży Miejskiej osoby potrzebujące, mogą liczyć nie tylko na ciepłą odzież, skarpety, czy buty, ale przede wszystkim na ciepły posiłek, bardzo często jedyny w ciągu dnia.
Trzeba pamiętać, iż wszelkie altany, namioty, kanały i inne miejsca, w których przebywają zimą osoby w kryzysie bezdomności, nie tylko nie nadają się do przygotowania ciepłego jedzenia, ale po prostu są nie wystarczające, aby bezpiecznie przetrwać zimę. Od późnej jesieni aż po wczesną wiosnę strażnicy miejscy pobierają z kuchni Caritas Polska termosy z pożywną, ciepłą zupą i dostarczają ją osobom, które żyją w cieniu, często walcząc o przetrwanie w samotności, zapomniani przez wszystkich. Każda noc jest dla nich niepewnością, a każdy dzień – cichą walką o przetrwanie. Ciepły posiłek dostarczany przez strażników miejskich to moment, który uświadamia im, iż nie są sami. To też chwila gdy czują, iż nie wszystkim są obojętni. Ciepła zupa i uśmiech strażnika powodują, iż znowu mogą poczuć odrobinę człowieczeństwa.
Funkcjonariusze znają miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności – przez cały rok otaczają je opieką, działając między innymi w ramach Ulicznego Patrolu Medycznego.
Apelujemy, aby nikt nie pozostał obojętny wobec takich osób – każdy gest, choćby najmniejszy, może pomóc przetrwać zimę komuś, kto walczy z trudną i ciężką codziennością.
- Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
- Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Straż Miejska m. st Warszawy