Mąka kokosowa ma delikatny smak i aromat, nie zawiera glutenu, za to dostarcza dużo cennych składników odżywczych. Świetnie sprawdza się w słodkich wypiekach czy naleśnikach, ale możemy ją też wykorzystać jako panierkę czy zagęstnik do zupy. Co jeszcze warto wiedzieć o mące kokosowej?
Palma kokosowa to nie tylko ozdoba tropikalnych plaż, ale przede wszystkim drzewo cenione za możliwość wszechstronnego wykorzystania. Jej liście stosuje się jako pokrycie dachu, włókna służą do produkcji lin, a łupiny orzechów bywają cenną walutą.
Jednak największe znaczenie mają właśnie owoce, niekiedy osiągające wagę choćby 3 kilogramów. Wewnątrz orzecha kokosowego kryje się biały miąższ, w młodych owocach soczysty i delikatny, w starszych kruchy i chrupiący. Po jego przetarciu z gorącą wodą uzyskuje się mleczko kokosowe, zaś w wyniku tłoczenia – olej kokosowy.
Produktem ubocznym tych procesów jest mąka wytwarzana z wysuszonego i zmielonego miąższu kokosa. Wyglądem przypomina mąkę pszenną, choć odróżnia się od niej żółtym kolorem oraz niepowtarzalnym, lekko kokosowym smakiem. To nie jedyny powód, dla którego warto po nią sięgnąć.
Zobacz także: Czym różni się data przydatności od daty ważności? Warto to wiedzieć
Mąka kokosowa – wartości odżywcze
Mąka kokosowa to źródło łatwo przyswajalnego białka. 100 g kokosowego wyrobu dostarcza aż 18 g cennych aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zapewniających solidną dawkę energii, potrzebnych do budowy i regeneracji tkanki mięśniowej czy ścięgien, a także obniżających stężenie złego cholesterolu (LDL) i ciśnienia tętniczego oraz wpływających na spadek poziomu glukozy we krwi.
Na uwagę zasługuje również wysoka zawartość błonnika pokarmowego – 33 g w 100 g mąki kokosowej, dwukrotnie więcej niż choćby w otrębach. Dzięki temu produkt zapewnia uczucie sytości, reguluje perystaltykę jelit i pracę układu pokarmowego oraz redukuje stężenie „złego” cholesterolu LDL, odpowiedzialnego m.in. za rozwój schorzeń układu krążenia.
Duża dawka białka i błonnika pokarmowego, przy równocześnie niskim stężeniu węglowodanów, sprawia, iż mąka kokosowa jest często wybierana przez osoby uprawiające sport czy dbające o linię. Jedną z osób, które chętnie używają tego rodzaju mąki, jest Anna Lewandowska. Na uwagę zasługuje także jej niski indeks glikemiczny, który wynosi 35 (dla porównania w przypadku mąki pszennej ten wskaźnik jest ponad dwukrotnie wyższy). To oznacza, iż po spożyciu mąki kokosowej wolniej podnosi się poziom cukru we krwi, co powinni docenić diabetycy.
W produkcie nie znajdziemy natomiast glutenu. Dlatego bez obaw mogą po niego sięgać osoby zmagające się z nietolerancją tej mieszanki białek oraz chorujące na celiakię – chorobę powodującą stan zapalny jelita cienkiego, uniemożliwiającą prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pokarmów oraz wywołującą poważne deficyty witamin i minerałów.
Mąka kokosowa dostarcza sporo składników mineralnych, przede wszystkim żelaza transportującego tlen do wszystkich komórek (jego niedoborom towarzyszy osłabienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, bóle głowy) oraz potasu, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi i gospodarkę wodno-elektrolitową, bierze udział w przewodzeniu impulsów oraz aktywuje enzymy uczestniczące w metabolizmie węglowodanów i białek.
Pyszności – Fot. Adobe Stock
Zastosowanie mąki kokosowej w kuchni
To produkt, który na pewno sprawdzi się w naszej kuchni, ale stosując ją, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, ze względu na brak glutenu, nie sprawdzi się w wypiekach jako pełny zamiennik tradycyjnej mąki pszennej, którą tylko w maksymalnie 20 proc. można zastąpić mąką kokosową, dobrze komponującą się także z mąką migdałową, mąką z manioku albo orzechów laskowych.
Przed użyciem mąkę kokosową warto „roztrzepać” widelcem, ponieważ wykazuje tendencję do zbrylania. Podczas pieczenia wchłania więcej płynów niż tradycyjne mąki, dlatego należy użyć więcej wody i mleka, niż wynika to z przepisu. jeżeli są w nim jajka, to żółtka warto wymieszać z mąką kokosową, a białka dodać dopiero po ubiciu.
Jak wykorzystać mąkę kokosową? Jest uniwersalna, dlatego sprawdza się w wypiekach (ciastach, babeczkach, tortach), naleśnikach, pierogach ze słodkim farszem czy omletach. Można ją dodać do koktajlu, smoothie lub jogurtu. Świetnie pasuje do rozmaitych deserów, szczególnie, iż może być jedzona choćby na surowo.
Mąkę kokosową wykorzystamy do panierowania mięsa, ryb czy warzyw. Będzie dobrym zagęstnikiem sosu albo zupy, np. pomidorowej albo kremu z dyni.
<strong>Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na sakiewki schabowe z pieczarkami w sosie własnym:</strong>