Tożsamość neuroqueer to koncepcja intersekcjonalna, która łączy koncept neuroróżnorodności i teorię queer. Opisuje osoby, które są neuroatypowe, jak i należą do mniejszości ze względu na tożsamością płciową i/lub seksualną.

Współwystępowanie spektrum autyzmu i dysforii płciowej
Osoby, które nie identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu, mają od trzech do sześciu razy większe prawdopodobieństwo występowania spektrum autyzmu w porównaniu do reszty populacji. Pokazuje to, iż osoby w spektrum autyzmu są około trzy-sześć razy bardziej skłonne określaćsię jako osoby transpłciowe w porównaniu do osób neurotypowych.
Neuroqueer – większość osób neuroróżnorodnych jest nieheteroseksualna
Chociaż dokładne statystyki są ograniczone ze względu na różne definicje i niedostateczne raportowanie, badania wskazują na znaczące nakładanie się neuroróżnorodności i przynależności do społeczności LGBTQIA+. Badania wskazują, iż podczas gdy 70% osób neurotypowych identyfikowało się jako heteroseksualna, tylko 30% osób w spektrum autyzmu tak robiło, co sugeruje większą częstość występowania innych niż heteroseksualna (często aseksualna!) orientacji seksualnych w społeczności neuroróżnorodnej.
Elementy wspólne dla tożsamości neuroqueer:
- Neuroróżnorodność obejmuje autyzm, ADHD, dysleksję i inne trudności poznawcze,
- Queer: płynne podejście do płci i seksualności wykraczające poza normy binarne,
- Akceptowanie tożsamości poza tradycyjnymi oczekiwaniami,
- Kwestionowanie oczekiwań społecznych dotyczących myślenia, zachowania, przeżywania płci i istnienia seksualności.
Terapia neuroafirmująca i terapia afirmatywna wspierające osoby neuroqueer
Tożsamość neuroqueer to osobiste i ewoluujące doświadczenie, które sprzyja samoakceptacji i kwestionuje ograniczenia społeczne. Osoby należące do obu tych mniejszości jednocześnie warto skłaniać ku akceptacji siebie, demaskowania objawów autystycznych i eksplorowania tematu płciowości/seksualności. Nie można nie docenić także roli wsparcia grupowego takich osób i poznawania przez nie innych ludzi z podobnymi doświadczeniami