Tort Kinder Bueno

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Przepis na tort Kinder Bueno, który zachwyci każdego. Jest efektowny, super wysoki, wilgotny i oczywiście przepyszny za sprawą kremu z mascarpone oraz mleka w proszku. Całość udekorowana jest bitą śmietaną lub polewą czekoladową oraz oprószona orzechami. Brzmi pysznie? Zatem zapraszam po przepis.

Ostatnio robiłam ciasto Kinder Bueno bez pieczenia. Dziś postanowiłam przygotować tort Kinder Bueno na pysznym, kakaowym biszkopcie. Zobacz jak zrobić biszkopt, aby był wilgotny i pięknie wyrósł. Deser sprawdzi się przede wszystkim na przyjęciach: chrzciny, komunie, urodziny, imieniny, wesela, święta, Sylwestra, a także niedzielne popołudnie.

Tort Kinder Bueno – składniki.

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 435 kcal w 100g tortu. Podane składniki są na tortownicę o średnicy 24 – 26cm. Jajka powinny być wcześniej wyjęte z lodówki. Natomiast serek mascarpone oraz śmietanka kremówka 36% mocno schłodzone.

Biszkopt.

  • 7 średnich jajek (oczywiście w temperaturze pokojowej)
  • 100 g kakao *
  • 200 g cukru
  • 200 g mąki pszennej typ 450
  • 50 g maki ziemniaczanej
  • 30 ml przegotowanej wody lub wody gazowanej oczywiście w temperaturze pokojowej
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • Kakao polecam użyć dobrej jakości, ponieważ ma duży wpływ na strukturę biszkoptu

Masa budyniowo orzechowa.

  • 1000ml mleka (4 szklanki)
  • 3 budynie bez cukru (łączna masa proszku 120g) o smaku waniliowym lub śmietankowym
  • 1 łyżka (16 g) mąki ziemniaczanej
  • 200 g masła (o temperaturze pokojowej, aby można było ubić mikserem)
  • 80 g cukru
  • 20g cukru wanilinowego
  • 50 g prażonych orzechów laskowych

Krem czekoladowy.

  • 250 g serka mascarpone (schłodzony w lodówce)
  • 125 g mleka w proszku (niepełna szklanka)
  • 400 ml śmietanki kremówki 36 % (schłodzona w lodówce)
  • 100 g gorzkiej czekolady (najlepiej 60 % zawartości kakao)
  • 60 g cukru pudru
  • 1 łyżka żelatyny
  • 100 ml gorącej wody

Dodatkowo do ozdobienia.

  • Bita śmietana lub polewa czekoladowa do posmarowania tortu. Zobacz jak przygotować i z czego zrobić polewę czekoladową.
  • Rozdrobnione orzechy oraz pokrojone kawałki batoników Kinder Bueno.

Sposób wykonania tortu Kinder Bueno.

Do przygotowania tortu potrzebować będziemy: kilka misek, rondelek, sito do mąki, tortownicę, piekarnik. Sprawdź także jak zrobić ciasto Kinder Bueno. Przed przygotowaniem tortu, przeczytaj dokładnie opis i zaplanuj etapy wykonania. Poszczególne kroki możesz oczywiście rozłożyć w czasie. Ja np. dzień wcześniej upiekłam biszkopt. Na przygotowanie tortu zarezerwuj około 4,5 godziny. Dużo czasu zajmuje przygotowanie biszkoptu, poszczególnych kremów oraz schładzanie warstw.

Krok 1. Przygotowuję biszkopt kakaowy.

Dno tortownicy o wymiarach 24 lub 26cm wykładam papierem do pieczenia. Boków tortownicy niczym nie wykładam, ani nie smaruję. Piekarnik rozgrzewam do temperatury 180 stopni C.

Oddzielam żółtka (np do kubka lub salaterki) i białka jajek do miski. Białka ubijam na maksymalnych obrotach miksera przez 2 minuty, aż powstanie gęsta i aksamitna piana. Nie miksuj samych białek za długo, bo utracisz puszystość pęcherzyków powietrza. Następnie cały czas mieszając, wsypuję stopniowo łyżka po łyżeczce cukier i miksuję na średnich obrotach do połączenie się składników. Kolejno cały czas miksując dodaję żółtko po żółtku i mieszam, aż składniki się połączą i powstanie jednolita, gęsta i puszysta masa cukrowo jajeczna. Kolejne żółtko dodaję dopiero, jak poprzednie dobrze się wymiesza. Całość miksowania trwa około 10 minut. Pod sam koniec miksowania wlewam 30 ml wody, dzięki której biszkopt będzie wilgotny. Im dłużej miksujesz tym lepiej, piana będzie wówczas gęstsza i puszysta.

Obie mąki, kakao oraz proszek do pieczenia przesiewam do czystej miski lub głębokiego talerza i całość oczywiście mieszam np łyżką. Połowę przesianej mąki wsypuję do miski z puszystą masą cukrowo jajeczną. Całość mieszam delikatnie dzięki rózgi kuchennej lub szpatułki. Następnie wrzucam drugą część mąki i tak samo mieszam delikatnie. Ja dodawałam mąkę w 2 partiach, jeżeli masz czas możesz oczywiście dodać w 3 partiach. Aby ułatwić połączenie składników możesz posłużyć się mikserem na wolnych obrotach.

Powstałe ciasto wylewam na przygotowaną tortownicę, wyrównuję delikatnie wierzch i wstawiam do nagrzanego piekarnika. Piekę na środkowej półce bez termoobiegu z grzałkami góra i dół w temperaturze 180 stopni przez 35 minut. Pod koniec pieczenia lekko uchylam piekarnik i dzięki metody suchego patyczka (patyczek po wyjęciu z ciasta musi być suchy), sprawdzam, czy biszkopt jest już gotowy. Po upieczeniu wyciągam od razu biszkopt z piekarnika i odstawiam do ostygnięcia. jeżeli masz odwagę, to zaraz po wyjęciu z piekarnika możesz upuścić biszkopt z blaszką na stół z wysokości około 30cm. Dzięki temu wyrównują się pęcherzyki powietrza w cieście Po 10 minutach przewracam biszkopt do góry dnem i odstawiam na kolejne 30 minut do ostygnięcia.

Następnie dzięki noża oddzielam biszkopt od foremki i zdejmuję jej bok. Dopiero po całkowitym ostygnięciu przekrawam na 3 części, ale o tym w dalszej części przepisu :-).

Krok 2. Przygotowuję masę budyniowo orzechową.

Do rondelka wlewam 3 szklanki mleka (750ml). Wsypuję 80 g cukru oraz 20 g cukru waniliowego. Mieszam łyżką, aż się rozpuści. Podgrzewam na średnim ogniu.

Do dużego kubka wlewam pozostałą 1 szklankę mleka (250ml). Wsypuję 1 łyżkę mąki ziemniaczanej oraz 3 opakowania budyni. dzięki łyżki dokładnie mieszam, aby rozpuścić proszek w mleku. Otrzymuję jednolity płyn. Gdy posłodzone mleko w rondelku się zagotuje, zdejmuję z ognia. Cały czas mieszając łyżką mleko w rondelku, wlewam ciurkiem jednolity płyn budyniowy. Cały czas mieszając, ponownie umieszczam rondelek na ogniu i ustawiam na średnią moc palnika. Mieszam cały czas, aby nie powstały grudki w budyniu. Gdy budyń się zagotuje, cały czas mieszam, aż zgęstnieje i zdejmuję z ognia. Budyń odkładam do całkowitego ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Przykrywam rondelek woreczkiem foliowym lub talerzem. Pozostawiam jednak szparę, aby mógł swobodnie odparowywać. Dzięki tamu nie pojawi się na wierzchu kożuszek.

Budyń musi całkowicie ostygnąć, aby można go było połączyć z miękkim masłem. Zarówno budyń, jak i masło powinny mieć taka samą temperaturę. W tym czasie przygotowuję krem czekoladowy oraz polewę opisane w kroku 3 oraz 4.

Rozdrabniam 50 g blanszowanych (prażonych) orzechów laskowych przy pomocy blendera. Możesz także bardzo drobno posiekać nożem, gdy nie masz blendera.

Masło o temperaturze pokojowej umieszczam w misce. dzięki miksera na maksymalnych obrotach ubijam, aż otrzymam puszystą i jednolitą masę.

Do puszystej masy maślanej cały czas miksując na średnich obrotach, dodaję łyżka po łyżce ostudzony budyń. Po upływie 6 minut miksowania, otrzymuję puszystą masę budyniową. Wrzucam do niej przygotowane orzechy laskowe i całość mieszam delikatnie dzięki rózgi kuchennej lub łyżki.

Krok 3. Przygotowuję krem czekoladowy.

Do szklanki wsypuję 1 łyżkę żelatyny i mieszając łyżeczką, rozpuszczam w 100 ml gorącej wody (temperatura około 60 stopni). Żelatyna jest bardzo ważna, gdyż dzięki niej masa nie spłynie na biszkopcie.

Z porcji 400 ml schłodzonej w lodówce śmietanki kremówki 36 % biorę 50 ml i wlewam do rondelka. Pozostałe 350 ml śmietanki ponownie umieszczam w lodówce. Do rondelka wkruszam połamane kostki czekolady. Całość podgrzewam na bardzo małym ogniu i co chwilę mieszam, aż czekolada się rozpuści i stworzy ze śmietanką jednolity krem. Następnie zdejmuję rondelek z ognia i odstawiam do ostudzenia.

Do miski wrzucam 250 g serka mascarpone i wsypuję 60 g cukru pudru. dzięki miksera ubijam na średnich obrotach przez 30 sekund.

Do drugiej miski wlewam schłodzone pozostałe 350 ml śmietanki kremówki 36%. dzięki miksera ubijam na maksymalnych obrotach przez 50 sekund, aż zgęstnieje. Uwaga zbyt długie miksowanie prowadzi do powstania masła 🙂

Do miski z ubitym serkiem mascarpone wrzucam 125 g mleka w proszku. Przekładam także rozpuszczoną i ostudzoną czekoladę. Wlewam ostudzoną żelatynę. dzięki łyżki lub na wolnych obrotach miksera łączę składniki, aż powstanie jednolita masa. Na koniec dodaję ubitą śmietankę kremówkę i mieszam łyżką lub na wolnych obrotach miksera. Otrzymuję jednolity i gęsty krem czekoladowy.

Krok 4. Łączę warstwy tortu.

Biszkopt kakaowy przekrawam na 3 równe części. Biszkopt musi być oczywiście całkowicie ostygnięty (u mnie był zostawiony na całą noc), wówczas bardzo dobrze się kroi. Każdą część nasączam, aby był wilgotny. W tym celu możesz użyć przede wszystkim wody z cukrem i sokiem cytrynowym. Czasami polewam dobrej jakości sokiem dla dzieci lub smakową wodą.

Na pierwszą część biszkoptu smaruję warstwę kremu czekoladowego i wyrównuję.

Następnie kładę drugą część biszkoptu. Zalecam w tym momencie umieścić tort do lodówki na minimum 2 godziny w celu zgęstnienia kremu.

Wykładam masę budyniowo – orzechową i oczywiście wyrównuję. Na wierzch umieszczam trzecią część biszkoptu.

Górę i boki tortu Kinder Bueno smarują bitą śmietaną. Możesz także polać płynną polewą czekoladową. Zobacz 3 sposoby przygotowania polewy czekoladowej. Wierzch tortu dekoruję pokruszonymi orzechami lub np. pokrojonymi kawałkami batoników Kinder Bueno.

Gotowy tort odkładam do lodówki na minimum 4 godziny, a najlepiej na całą noc, aby kremu zgęstniały.

Tort wyjmuję z lodówki na 30 minut przed podaniem. Najsmaczniejszy jest w temperaturze pokojowej. Wygląda pięknie zarówno w całości jak i po przekrojeniu, co widać na załączonych zdjęciach. Smak i efektowny wygląd rekompensuje trud i czas włożony w przygotowanie tortu. Zobacz także przepis na tort urodzinowy dla dziecka.

PS. Biszkopty możesz wysmarować także cienką warstwą dżemu porzeczkowego. Dżem dodatkowo wzbogaci bukiet smakowy tortu i kwaśnym smakiem przełamie słodycz deseru.

Tort wygląda efektownie na uroczystym stole i przede wszystkim nieziemsko smakuje. Idealnie sprawdzi się na urodzinach i pozostałych uroczystościach. Na urodzinach zachwycił nie tylko solenizantkę, ale także wszystkich gości :-). Polecam i życzę smacznego.

Idź do oryginalnego materiału