Zbilansowana dieta, regularny ruch i sięganie po zdrowe produkty nie zawsze gwarantują utratę wagi. Źródłem może być problem zdrowotny, warto więc skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy pomogą go zlokalizować i dostosować jadłospis do wymagań organizmu. Często jednak problem tkwi nie w zdrowiu, a tym, co jemy, a adekwatnie dodajemy do posiłków. Niepozorny dodatek może sprawić, iż kaloryczność poszybuje w górę.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy jedzenie ziemniaków i pieczywa tuczy? Michał Wrzosek rozwiewa wątpliwości [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Czym są ukryte kalorie? To nie tylko przekąski i słodycze
Wysokokaloryczne produkty to nie tylko słodycze, fast foody, słone przekąski i potrawy smażone na głębokim tłuszczu. Okazuje się, iż kaloryczność posiłku podnosimy także przy pomocy zdrowych i pozornie nieszkodliwych dodatków. Najlepszym przykładem na takie "ukryte kalorie" mogą być oliwa i olej.
Pokazała to na nagraniu na Instagramie Kate, influencerka dietetyczna w sieci znana jako cfknutrition. "Tylko kropelka" to 28 dodatkowych kalorii. Ok. 3 łyżki (34 g oliwy) wylane na patelnię do smażenia to już 301 kcal w bonusie. Jednak spryskanie, a nie polanie patelni tłuszczem sprawia, iż z niemal 30 kcal robi się 7 kcal.
Smażenie to niejedyne, na co warto zwrócić uwagę. Także dodanie oliwy do sałatki może sprawić, iż kaloryczność wzrośnie. Szczególnie iż zwykle "lejemy na oko". Problemem może też być sos na bazie majonezu. Łyżka (ok. 25 g) to średnio 165 kcal, wegański majonez to ok. 120 kcal w tej samej porcji. Tymczasem łyżka jogurtu greckiego (ok. 20 g) to zaledwie 23 kcal. Porcja masła, która wystarczy do cienkiego posmarowania kromki chleba (ok. 2,5 g) to 18 kcal.
Pytasz, czemu tyjesz mimo deficytu kalorycznego? Sprawdź, co pijesz
"Ukryte kalorie" to także to, co pijemy. Niepozorna kawa latte, po dodaniu do niej cukru i słodkiego smakowego sosu, może dostarczyć choćby 500 kcal. Szklanka tej samej kawy na mleku o zawartości tłuszczu 3,2 proc., za to bez słodkich dodatków, to z kolei 188 kcal. Szklanka herbaty, do której wsypiesz 2-3 łyżeczki cukru, może mieć choćby 60 kcal. Bez cukru to... 2-3 kcal.
Szklanka soku pomarańczowego (240 g): 98 kcal.
Szklanka soku grejpfrutowego (240 g): 96 kcal.
Szklanka oranżady (245 g) to 86 kcal.
Szklanka coli (240 g) to 101 kcal.
Pamiętaj, iż nie tylko kalorie mają znaczenie, ale także składniki odżywcze i wielkość porcji. Najlepszym przykładem są orzechy i nasiona. Choć bezsprzecznie zdrowe i bogate w cenne składniki, w tym kwasy omega-3 i omega-6, są też wysokokaloryczne. Łatwo się zapomnieć i zamiast garstki zjeść znacznie więcej niż potrzeba. Garść (30 g) orzechów włoskich to 200 kcal, pekan to 207 kcal, ziemnych to 183 kcal. jeżeli nie chcesz wpaść w pułapkę kaloryczną, pamiętaj, by ograniczać wysokokaloryczne dodatki, ale nie popadać w przesadę.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.