Kurhanami określa się kopce wykorzystywane w obrzędach pogrzebowych różnych kultur na przestrzeni dziejów. Różnią się w zależności od tego kto, kiedy i dla kogo je budował. Zawsze jest to jednak kopiec o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkulistego. Zawiera drewniane, kamienne albo drewniano-kamienne elementy. Takie mogiły występują m.in. na obszarach Europy, w tym w Polsce.
REKLAMA
Zobacz wideo Na cmentarzach może niedługo zabraknąć miejsca
Jak wyglądają kurhany? W okolicach Krotoszyna jest ich sporo
Na terenie Wielkopolski znajduje się zespół kurhanów sprzed 3,5 tys. lat. Zostały odkryte dopiero ok. 100 lat temu. Pierwszych badań podjął się prof. dr hab. Józef Władysław Kostrzewski. Trwały one przez 9 lat, od 1914 do 1923 roku. Później tematem zainteresowali się pracownicy Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nie przegap: Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia. To tu został pochowany św. Mikołaj? "Znaleźliśmy sarkofag"
Wtedy odkryto ponad 120 kurhanów z epoki brązu, tj. 1550-1300 lat p.n.e. Najbardziej znane jest cmentarzysko we wsi Smoszew (gmina Krotoszyn), które liczy 35 kurhanów. Odtworzono choćby jeden z nich i zbudowano nad nim kładkę dla turystów. Obiekt został otwarty w październiku 2015 roku.
Kurhany w Polsce. Nie tylko w Smoszewie znajdziesz dawne mogiły
Żeby dostać się do kurhanu smoszewskiego, trzeba zostawić samochód na parkingu leśnym przy drodze Krotoszyn-Sulmierzyce i kawałek się przespacerować. Wewnątrz nasypu ziemnego archeologom udało się znaleźć zachowane struktury grobowe wzniesione z kamienia oraz pozostałości darów pośmiertnych, np. w postaci fragmentów ceramiki. Inne przykłady kurhanów w Polsce to chociażby:
Kopiec Krakusa w Krakowie,
Kopiec Wandy w Krakowie,
Kopiec Tatarski w Przemyślu,
kurhan karniowicki w Karniowicach,
kurhany w Bierówce koło Jasła,
cmentarzysko Jaćwingów w okolicach Suwałk,
kopiec kurhanowy w Leszczkowie,
Poleski Park Narodowy - kurhany z epoki trzcinieckiej.
jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.