Ostatni film w karierze Kena Loacha to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym strachu i wrogości. Reżyser kolejny raz podejmuje istotny temat społeczny i szuka nadziei tam, gdzie często trudno ją znaleźć. Film miał swoją światową premierę w Cannes, na kolejnych festiwalach filmowych otrzymał m.in. sześć nagród publiczności.
Materiał reklamowy Aurora Films
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach kolejny raz podejmuje w swoim filmie istotny społeczny temat. We wzruszającej historii opowiedzianej w „The Old Oak” zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u Brytyjczyków, i nie bez przyczyny odnosi się do głębokich systemowych zaniedbań na Wyspach.
„The Old Oak” – fabuła
Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji.
Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, zaczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, iż przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką…
„The Old Oak” – zwiastun [VIDEO]
„THE OLD OAK” wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym wrogości, w kinach już od 10 maja.
Reżyser Ken Loach a problematyka społeczna
Ken Loach od samego początku swojej kariery zainteresowany był problematyką społeczną, do czego pewnie przyczynił się fakt, iż pochodzi z rodziny robotniczej. Jego pierwsze filmy: „Czekając na życie” (1967), „Kes” (1969) czy „Życie rodzinne” (1971), zwróciły uwagę na jego wielki talent, czego tylko potwierdzeniem były kolejne produkcje. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, włączając w to canneńską Złotą Palmę, weneckiego Złotego Lwa, Cezara czy BAFTĘ. Wiele jego filmów przeszło do kanonu historii kina. Znany jest ze swoich socjalistycznych przekonań i zaangażowania w sprawy społeczne.
Współpracujący ze sobą od 1996 roku Ken Loach i Paul Laverty od zawsze poszukiwali prawdziwych historii, które trzeba opowiedzieć, które rzucają światło na dany problem, ujawniają lub komentują ludzkie doświadczenia. Podobnie jest z ich ostatnim filmem. Akcja „The Old Oak” opowiada historię, którą Laverty usłyszał o grupie uchodźców z Syrii przybywających do niewielkiego miasteczka w hrabstwie Durham. Niegdyś był to region trzech dobrze prosperujących gałęzi przemysłu: kopalni węgla, przemysłu stoczniowego i stali teraz jest to miejsce zapomniane przez Boga a ludzie żyją tu na skraju ubóstwa.
Kino dla seniora – wspólne wyjście do kina
W ramach „Kina dla seniora” organizujemy konkursy i wspólne wyjścia do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka, gdzie informujemy o akcjach i wydarzeniach specjalnych.
Jeżeli interesuje Cię kino dla seniora, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera