W 2004 roku zawiązano ustawę o pomocy społecznej, na podstawie której funkcjonuje program lekowy, mający na celu wspieranie osób w trudnej sytuacji finansowej, umożliwiając zakup niezbędnych leków. Środki przyznawane są na podstawie kryterium dochodowego, maksymalnie może otrzymać 300 zł miesięcznie.
Komu przysługuje dofinansowanie leków?
Osoby w trudnej sytuacji mogą starać się o zasiłek celowy (program LEK, wchodzi w jego skład) na pokrycie całości lub części leków, a także innych wyrobów medycznych. Świadczenie to przysługuje osobom, które m.in.: mierzą się z ubóstwem, przewlekłymi chorobami w tym alkoholizmem, przemocą domową, bezdomnością czy też mają trudności z odnalezieniem się w społeczeństwie po przebywaniu w zakładzie karnym. Wysokość zasiłku celowego jest przyzwana na podstawie kryterium dochodowego, które może się różnić w zależności od danej gminy.
W większości gmin można się starać o zasiłek celowy, zaś program LEK funkcjonuje m.in. w gminie Rudna. Osoby chcące, otrzymać świadczenie muszą mieć dochody poniżej:
- 2 525 złotych w przypadku osób samotnie prowadzących gospodarstwo domowe
- 2 057,50 złotych w przypadku rodziny, na osobę
Osoby zainteresowane świadczeniem powinny zgłosić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej (odpowiadającego ich miejscu zamieszkania). Procedury mogą się nieznacznie różnić, dlatego też należy uzyskać informacje bezpośrednio w placówce. Zasiłek może wynosić od 200 do 300 zł miesięcznie.
Sprawdź także: Komunijne koperty są coraz grubsze. Tyle pieniędzy dają dziadkowie, a tyle chrzestni
Komu przysługują darmowe leki?
Warto mieć również na uwadze, iż części osób, szczególnie seniorom, przysługują bezpłatne leki. W ramach środków publicznych finansowe są leki dla osób, które m.in. skończyły 65 lat, lub nie ukończyły jeszcze 18 lat. Seniorzy, dzieci i młodzież mają prawo do darmowych leków na receptę — szczegółowa lista preparatów objętych refundacją jest dostępne na stronach rządowych. Ponadto jeżeli znajduje się on w wykazie "D1" lub "D2" refundowanych leków oraz u osób schorzenia, których leczenie jest objęte refundacją.
Źródła: gov.pl, rudna.pl, infor.pl
Zobacz też:
Złóż wniosek o wyższą trzynastkę. choćby 400 więcej dla seniorów
Komunijne koperty są coraz grubsze. Tyle pieniędzy dają dziadkowie, a tyle chrzestni
To przez to płacisz wysokie rachunki. Ile "pożeraczy prądu" masz w domu?