Tak wyglądała kuchnia w PRL-u. Te zdjęcia przywołają wspomnienia dzieciństwa. Prodiż, boazeria, syfon i talerze z Włocławka

stronakuchni.pl 2 lat temu
Zdjęcie: PAP/ Chris Niedenthal


W PRL-u obywatele cieszyli się z przydziału mieszkania w bloku, które często było z tak zwaną ,,ślepą kuchnią'', czyli bez dostępu do światła dziennego. Polacy wyposażali kuchnie głównie w urządzenia rodzimej produkcji lub pochodzące od bratnich państw, np. Czechosłowacji czy Związku Radzieckiego. Jak wyglądały kuchnie w PRL-u? Zobacz zdjęcia, które przywołają wspomnienia z dzieciństwa.

Kuchnia jak laboratorium

Według autorów „Kuchni polskiej” mała kuchnia miała wyglądać jak... laboratorium. Polecano, by przygotowywać w niej jedzenie w niemal specjalistyczny sposób. Pomieszczenie podzielono na:

  • ośrodek przygotowywania produktów,
  • obróbki wstępnej,
  • obróbki cieplnej,
  • wydawania posiłków,
  • miejsce spożywania,
  • ośrodek zmywania naczyń.

Sprawdź, co jadano w PRL-u. Oto produkty, które nie przetrwały tego okresu.

Polityka a dostępność asortymentu do kuchni

Monika Milewska w książce „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia” pisała o debacie politycznej dotyczącej asortymentu w PRL-owskiej kuchni. Można wysnuć paradoksalny wniosek, iż władza komunistyczna z jednej strony potępiała Zachód, a z drugiej chciała dostarczyć obywatelom produkty niemal identyczne, jak zza granicy.

– Gomułkowska koncepcja kuchni pozostawała w zgodzie z trendami modowo-ideowymi lansowanymi w tym czasie na Kremlu. W 1959 roku na fali delikatnego ocieplenia pomiędzy supermocarstwami w Moskwie zorganizowano American National Exhibition. Na tej głośniej wystawie Amerykanie starali się dowieść swojej wyższości cywilizacyjnej nad rywalem, m.in. chwaląc się nowoczesnymi lodówkami, zmywarkami i innymi osiągnięciami w zakresie mechanizacji gospodarstwa domowego. Do historii przeszła „debata kuchenna”, którą Nikita Chruszczow i wiceprezydent Richard Nixon odbyli we wnętrzu pokazowej amerykańskiej „kuchni cud”. Zgromadzone tam sprzęty wywarły na włodarzu ZSRR ogromne wrażenie i skłoniły go do deklaracji, iż już niedługo jego kraj prześcignie USA zarówno w dziedzinie bezpośredniej konsumpcji, jak i w wyposażeniu indywidualnych gospodarstw domowych – pisała Milewska.

Zapiekanki z PRL-u. Prosta i genialna przekąska. Przepis na kultowe zapiekanki. Zrobisz je w 15 minut

Dalej autorka dodała, iż małe kuchnie budowane w nowych blokach miały służyć kobiecej emancypacji. Kobieta miała w kuchni spędzać coraz mniej czasu. Ponadto odpowiednie rozmieszczenie sprzętów minimalizowało liczbę wykonywanych ruchów i skracało czas przygotowania posiłków. Dzięki temu kobieta mogła mieć więcej wolnego czasu.

Idź do oryginalnego materiału