Tak ograniczysz ochotę na słodkie. Dietetyk podzielił się 3 wskazówkami. "Organizm szuka energii"

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Tak ograniczysz ochotę na słodkie. Dietetyk podzielił się 3 wskazówkami. 'Organizm szuka energii', Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl


Jak przestać jeść słodycze? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują zrzucić na wiosnę kilka kilogramów. Zadanie nie jest proste, ale okazuje się, iż dzięki tym trzem wskazówkom ochota na słodkości może być znacznie mniejsza.
Rezygnacja ze słodyczy dla wielu z nas stanowi spore wyzwanie. Ciastka, batony czy czekolada na każdym kroku kuszą, a nie każdy ma tak silną wolę, by się powstrzymać. Dlaczego tak bardzo lubimy słodkości? Po zjedzeniu ciastka, we krwi wzrasta poziom glukozy, uaktywnia się insulina, a mózg wytwarza dopaminę, czyli tak zwany hormon szczęścia. Właśnie z tego powodu jedzenie słodkich przekąsek jest tak uzależniające.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak uniknąć zbrylania cukru? Kluczem odpowiednie przechowywanie


Jak jeść mniej słodyczy? "Nie głodź się"
jeżeli chcesz ograniczyć spożywanie słodkości, musisz przygotować się na ciężką walkę. Pokusa będzie spora, ale dietetyk Michał Wrzosek podzielił się kilkoma radami dotyczącymi tego, jak powstrzymać ochotę na ciastka. Pamiętaj jednak, iż jeżeli mierzysz się z problemami zdrowotnymi, zmiany w diecie warto skonsultować z lekarzem.
Nie przegap: L4 na weekend może zwiększyć wynagrodzenie, ale jest haczyk. W tym przypadku sporo stracisz


Często, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, drastycznie ograniczamy spożycie kalorii. Zdaniem dietetyka takie działanie może jedynie wspomóc ochotę na słodkie. - Nie głodź się. 1200 kalorii to zapotrzebowanie energetyczne dwuletniego dziecka. (...) jeżeli spożywasz za mało kalorii, to normalne, iż ciągle chce ci się czegoś słodkiego, bo organizm szuka energii, której brakuje mu w diecie - powiedział.


Czy trzeba całkowicie odstawić słodkie? "Liczy się umiar"
Ważnym aspektem jest również zachowanie zbilansowanej diety. Niedobór białka, magnezu czy błonnika sprawia, iż częściej sięgamy po niekoniecznie zdrowe przekąski. Michał Wrzosek wyjaśnił też, iż wcale nie trzeba rezygnować ze słodyczy podczas odchudzania, ale warto zachować kontrolę w ich spożywaniu. - Cała tabliczka czekolady to 600 kcal, a jeden pasek to już tylko 100 kcal. Liczy się umiar - wytłumaczył. Często jesz słodycze? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału