Już 22 lutego Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zamieni się w przestrzeń, gdzie historia, kultura i folklor połączą się w wyjątkowy spektakl tradycji. Onegdaje Osterwy, czyli Spotkania z Tradycją Ludową to niezwykły projekt, który przybliża widzom dawne zwyczaje i obrzędy wiejskie, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Spektakle pełne magii ludowych obrzędów
To wydarzenie to nie tylko spektakle, ale także potańcówka, degustacja lokalnych przysmaków i warsztaty tańców tradycyjnych. Organizatorzy – Teatr im. Juliusza Osterwy oraz Tarnogrodzki Ośrodek Kultury – zadbali o to, by publiczność mogła doświadczyć autentycznej kultury ludowej w jej najpiękniejszej formie.
Program wydarzenia
Podczas Onegdajów Osterwy widzowie będą mieli okazję obejrzeć trzy spektakle, które opowiedzą historie pełne dawnych wierzeń, rytuałów i ludowych zwyczajów.
„Świenty od wszystkiego” – kult Świętego Antoniego
- Godzina 18:00 – Zespół ZORZA z Dereźni (woj. lubelskie)
Pierwszy spektakl wieczoru przybliży postać Świętego Antoniego, patrona osób i rzeczy zaginionych, którego kult jest żywy w Dereźni. Mieszkańcy tej miejscowości powierzają mu swoje troski i proszą o wsparcie, gromadząc się przy kapliczce. W przedstawieniu zobaczymy także zwyczaj majowych nabożeństw, który do dziś jest kultywowany w wielu polskich wsiach.
- Scenariusz i reżyseria: Józefa Oszajca
„Chrzciny” – obrzędy i świętowanie narodzin dziecka
- Godzina 19:00 – Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy SOŁTYSKI z Pawłowa (woj. świętokrzyskie)
Choć szczegóły spektaklu nie zostały jeszcze podane, widzowie mogą spodziewać się barwnej inscenizacji jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu wiejskiej społeczności – chrztu dziecka. Będzie to okazja do poznania dawnych wierzeń związanych z noworodkiem i jego pierwszymi dniami życia.
„Na Zielune Świuntki” – magia Zielonych Świątek
- Godzina 20:00 – Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej (woj. lubelskie)
Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego, to święto, które od wieków było okazją do wiosennego oczyszczenia i zapewnienia sobie pomyślności. Przedstawienie pokaże, jak dawniej przygotowywano się do tego dnia – dekorując obejścia gałęziami brzozy, tatarakiem i bylicą, które miały chronić ludzi i zwierzęta przed złymi mocami.
„Wierzono, iż czarownice i demony mogą w tym czasie wyrządzić wiele szkód, dlatego domy i obejścia zdobiono roślinami o magicznych adekwatnościach.”
- Scenariusz i reżyseria: Zofia Kozłowska
Potańcówka i degustacja regionalnych przysmaków
Po zakończeniu spektakli publiczność będzie miała okazję wziąć udział w potańcówce w teatralnym foyer, która potrwa do godziny 23:00. Do tańca przygrywać będzie muzyka na żywo, a uczestnicy spróbują regionalnych przysmaków z Tarnogrodu.
Warsztaty tańców tradycyjnych – oberek i polka
- 21 lutego (piątek), godz. 19:00–21:00
- Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Dzień przed spektaklami chętni będą mogli nauczyć się podstawowych kroków oberka i polki, które od wieków rozbrzmiewały na wiejskich weselach i zabawach. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.
Ceny biletów i rezerwacja miejsc
Szczegółowe informacje oraz możliwość zakupu biletów dostępne są na stronie Teatru im. Juliusza Osterwy.
Dołącz do podróży w przeszłość!
Onegdaje Osterwy to wydarzenie, które pozwala odkryć na nowo piękno ludowej tradycji i poczuć atmosferę dawnych obrzędów. Czy znasz podobne rytuały ze swojego rodzinnego domu? A może uczestniczyłeś kiedyś w takich obrzędach? Podziel się swoimi wspomnieniami w komentarzu i udostępnij ten artykuł!