Drogi na szczyty gór bywają zarówno łatwe, jak i bardziej wymagające. W zależności od umiejętności i doświadczenia w terenie, wybierz trasę, która okaże się idealna dla Ciebie. Może skuszą Cię widoki, może łatwość przejścia danego odcinka, a może postanowisz po prostu rozkoszować się zajmującą wspinaczką.
REKLAMA
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Wejście na Trzy Korony – trasy: szlak ze Sromowiec Niżnych
Rozważasz wejście na Trzy Korony? Trasy są różne, ale jeżeli chcesz stosunkowo gwałtownie dostać się na szczyt, wybierz szlak ze Sromowiec Niżnych. Musisz udać się stamtąd żółtym szlakiem, przejść przez Wąwóz Szopczański i stamtąd dostać się na Trzy Korony. Mówi się, iż to jedna z najatrakcyjniejszych, a tym samym najbardziej malowniczych dróg na górę. Wędrując tą trasą, miniesz pawilon edukacyjny Pienińskiego Parku Narodowego, a potem schronisko PTTK Trzy Korony. Gdy wejdziesz do Wąwozu Szopczańskiego, poruszać się będziesz po terenie Pienińskiego Parku Narodowego.
Najłatwiejsze szlaki na Trzy Korony: szlak z Krościenka nad Dunajcem
Szlaki na Trzy Korony dla początkujących otwiera droga prowadząca z Krościenka nad Dunajcem. Kiedy nią ruszysz, miniesz czerwony szlak, na rondzie skręcisz w prawo, a następnie wejdziesz na ulicę Trzech Koron. Będziesz wędrować asfaltową drogą, która z czasem zmieni się w drogę leśną, i tak dotrzesz do Toporzyska. Dopiero później wkroczysz na teren Pienińskiego Parku Narodowego i podążysz dalej żółtym szlakiem. Wówczas będziesz miał okazję podziwiać piękne krajobrazy. Natrafisz na Pieniński Potok, a następnie na Polanę Wyrobek. Po drodze na szczyt zobaczysz Dzwonkówkę bądź gorczański Lubań. Musisz wiedzieć, iż to jeden z najstarszych i najpopularniejszych szlaków prowadzących na szczyt.
Wschód słońca na Sokolicy Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Najtrudniejsze szlaki na Trzy Korony: szlak ze Szczawnicy
Szlaki na Trzy Korony dla zaawansowanych mogą wymagać od Ciebie nieco więcej doświadczenia i wytrwałości. Na uwagę zasługuje na pewno ten rozpoczynający się w Szczawnicy. Wędrówkę zaczniesz, poruszając się niebieskim szlakiem przez Sokolicę. To na jej szczycie możesz przyjrzeć się popularnej Sośnie Reliktowej, wyrastającej ze skalnej ściany, tuż nad wielką przepaścią. Z Sokolicy ruszysz dalej, by zmierzyć się z Sokolą Percią. To najtrudniejszy odcinek drogi – idzie się skalistym grzbietem Pieninek i pokonuje parę dosyć stromych podejść. Będziesz korzystać z drewnianych drabinek oraz kamiennych schodków. W pobliżu znajduje się też rozległa przepaść, co może dostarczać trochę dodatkowej adrenaliny. Na koniec przejdziesz na żółty szlak, by dotrzeć na Trzy Korony.
Szlak na Trzy Korony: czas wejścia
Wybrałeś już swój szlak na Trzy Korony? Czas wejścia może być tym, co zaważy na Twojej decyzji. Ile więc czasu minie, nim znajdziesz się na szczycie?
Szlak ze Sromowiec Niżnych – około 1,5-2 godziny na wejście;
Szlak z Krościenka nad Dunajcem – około 2,5-3 godziny na wejście;
Szlak ze Szczawnicy – około 3,5 godziny na wejście.
Szlak na Trzy Korony: długość
Rozważasz jeszcze szlak na Trzy Korony? Długość poszczególnych tras także może być dla Ciebie trafną wskazówką.
Szlak ze Sromowiec Niżnych – 4,2 km do przejścia;
Szlak z Krościenka nad Dunajcem – 4,4 km do przejścia;
Szlak ze Szczawnicy – 9 km do przejścia.