Wyniki badań przeprowadzonych na grupie mężczyzn w wieku 56-68 lat sugerują, iż zmniejszenie satysfakcji z życia seksualnego może mieć wpływ na pogorszenie pamięci w przyszłości. Naukowcy zachęcają do szerszego spojrzenia na skutki problemów z niemożnością osiągnięcia erekcji u mężczyzn.
Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie „The Gerontologist”, były prowadzone na grupie ponad 800 mężczyzn od 56 do 68 roku życia, mające na celu zbadanie wpływu zdrowia seksualnego na funkcje poznawcze.
Przez dwanaście lat naukowcy obserwowali ewolucję zdolności intelektualnych badanych oraz zmiany w ich funkcjach seksualnych i zadowoleniu z życia erotycznego. Zdecydowano się na badanie tej konkretnego przedziału wiekowego, gdyż to właśnie okres średniego wieku jest czasem, kiedy mężczyźni często doświadczają problemów z erekcją, a także mogą pojawiać się pierwsze objawy pogarszającej się pamięci i funkcji umysłowych.
Zgodnie z wyjaśnieniami profesora Martina Sliwinskiego z Pennsylvania State University, unikalne w tym badaniu było to, iż zarówno pamięć, jak i funkcje seksualne były analizowane w różnych momentach wieloletniego badania. Pozwoliło to na obserwację zmian zachodzących w czasie.
Mimo znalezienia korelacji pomiędzy badanymi czynnikami, autorzy pracy przyznają, iż mogą jedynie spekulować na temat związku przyczynowo-skutkowego. Wcześniejsze badania naukowe sugerują jednak, iż osoby o ogólnie niskim poziomie satysfakcji z życia mają większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych takich jak demencja, choroba Alzheimera czy schorzenia sercowo-naczyniowe, które mogą prowadzić do pogorszenia zdolności poznawczych.
Obserwacje przeprowadzone przez ponad dekadę pokazują, iż zarówno pogorszenie, jak i poprawa funkcji seksualnych lub satysfakcji z życia seksualnego korelują odpowiednio ze spadkiem lub wzrostem zdolności poznawczych. Działanie na rzecz poprawy satysfakcji z życia seksualnego może choćby prowadzić do poprawy pamięci.
Na podstawie tych obserwacji, naukowcy twierdzą, iż badanie erekcji mężczyzn może pomóc w identyfikacji osób zagrożonych wcześniejszymi problemami z pamięcią czy funkcjami umysłowymi.