Czosnek niedźwiedzi to smaczna i zdrowa roślina, która zyskuje coraz większość popularność. I trudno się temu dziwić, bo ta niepozorna roślina ma cenne adekwatności. Trzeba jednak pamiętać, iż u nas objęta jest częściową ochroną. Poza tym do złudzenia przypomina liście trującej konwalii.
Czosnek niedźwiedzi to roślina, którą znano już w starożytności. Jego nazwa (zwany jest również cebulą czarownicy) związana jest z ludową legendą. Ponoć wybudzone po zimowym śnie niedźwiedzie, szukają tych charakterystycznych zielonych liści, by wzmocnić się po okresie przymusowego postu. Czosnek niedźwiedzi to roślina, która rośnie dziko w Polsce (a także na terenach Azji Mniejszej i Kaukazu).
Liście czosnku niedźwiedziego – Pyszności; źródło: Adobe
U nas znaleźć go można głównie w lasach liściastych. Liście czosnku niedźwiedziego zaczynają pojawiać się w marcu, a okres największej obfitości tej rośliny to kwiecień i maj. Potem czosnek niedźwiedzi zaczyna kwitnąć, a jego liście tracą smak i aromat. Nim ruszymy na „czosnkowe łowy”, trzeba pamiętać, iż jest to roślina częściowo chroniona. Dziko rosnący czosnek niedźwiedzi można zbierać tylko w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim. Trzeba mieć przy tym pozwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W przeciwnym razie grozi nam grzywna w wysokości od 20 do 5 tys. zł.
Liście czosnku niedźwiedziego (po lewej) łatwo pomylić – Pyszności; źródło: Adobe
Uwaga, łatwo go pomylić
Kara za zbieranie czosnku niedźwiedziego bez uprawnień i w miejscach do tego niedozwolonych to nie jedyne zagrożenie. Dziko rosnący czosnek niedźwiedzi można łatwo pomylić ze śmiertelnie trującymi roślinami: konwalią majową, krokusem jesiennym i ciemiernikiem białym – mają podobny kształt liści. Dlatego nie powinno się go zbierać, nie mając pewności. Wówczas bezpieczniej jest zaopatrzyć się w liście czosnku z licencjonowanych plantacji. w okresie ogłoszenia o sprzedaży czosnku niedźwiedziego można znaleźć m.in. na popularnych portalach sprzedażowych. Bez trudu kupisz go również na lokalnych bazarkach i w warzywniakach. A jeżeli masz własny przydomowy ogródek – kup sadzonki. Naprawdę warto!
Liście czosnku niedźwiedziego (po lewej) łatwo pomylić -Pyszności; źródło: Adobe
Liście czosnku niedźwiedziego – adekwatności
Liście czosnku niedźwiedziego są już od dawna wykorzystywane w celach leczniczych. Dawniej roślinę tę stosowano w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Sprawdzała się ona także przy infekcjach oraz szkorbucie. Wspomaga również układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i pokarmowy.
Ponadto roślina wspiera nasz układ odpornościowy. Podobnie jak czosnek pospolity, można stosować ją przy przeziębieniach i innych infekcjach górnych dróg oddechowych.
Liście czosnku niedźwiedziego – zastosowanie w kuchni
Ze względu na swoje walory smakowe, czosnek niedźwiedzi jest chętnie wykorzystywany w kuchni jako składnik sałatek, zup czy sosów. Najlepiej jest używać świeżych liści, suszone tracą część swoich cennych adekwatności i charakterystyczny aromat. Entuzjaści rośliny używają go także jako dodatku do twarogów, past jajecznych, mizerii i ziemniaków.
Najlepszym sposobem konserwacji liści czosnku niedźwiedziego jest mrożenie. Umyj liście, osusz je papierowym ręcznikiem. Przełóż poporcjowany do woreczków strunowych i umieść w zamrażarce. Doskonałym pomysłem jest również przygotowanie pesto z czosnku niedźwiedziego. Zamknięte w słoikach, możesz przechowywać w lodówce choćby rok – czyli do kolejnego sezonu.
Pesto z czosnku niedźwiedziego – Pyszności; źródło: Shutterstock
Pesto z czosnku niedźwiedziego – przepis
Składniki:
- 150 g liści czosnku niedźwiedziego,
- 50 g migdałów ze skórką,
- 60 g oliwy z oliwek,
- 25 g tartego gran padano,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- do smaku: sól, świeżo mielony pieprz.
Sposób przygotowania:
- Czosnek niedźwiedzi umyj i osusz. Posiekaj z grubsza na 1-2 centymetrowe kawałki. Migdały upraż na suchej patelni.
- Migdały i ser umieść w blenderze lub malakserze. Zmiel na drobną mąkę grubości bułki tartej. Dolej oliwę i wymieszaj. Partiami dodawaj czosnek niedźwiedzi cały czas blendując. Dopraw sokiem z cytryny, solą i świeżo mielonym pieprzem.
- Przełóż pesto do wyparzonych wcześniej słoików. Zalej wierzch każdego słoika dodatkową oliwą.
Poznaj też nasz przepis na krem z kalafiora: