„Święto kawy i czekolady” w Nowym Sączu

miastons.pl 3 godzin temu

Od ponad połowy tysiąclecia podbija kolejne kraje. Gromadzi rzesze zwolenników, ale i przeciwników. Uwiedzeni nie wyobrażają sobie bez niej dnia. W niedzielę, 29 września (Dzień Kawy) w godz. 15:00 – 20:00 w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbędzie się „Święto kawy i czekolady”.

Czytaj również: Nomen Coffee Roasters ma już rok! Przyjdź, świętuj i spróbuj najlepszej kawy w Nowym Sączu

Od intelektualnej używki do prozdrowotnego naparu
W XVIII wieku zaczęto traktować kawę jak intelektualną używkę dla najbogatszych, którzy mogli pozwolić sobie na zakup tego importowanego dobra. We Francji słowa „kawa” i „oświecenie” stały się synonimami. W kolejnym stuleciu, wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej, na kawie spoczął postulat dodawania energii ciężko pracującym robotnikom fabryk. To dzięki kawie mogli się skupić, obsługując nigdy nie zatrzymujące się maszyny.

Szacuje się, iż kawa zawiera ponad tysiąc związków chemicznych, które wpływają na jej smak, podczas gdy wino ma ich około trzystu.

W obecnych czasach rosnącej świadomości konsumentów na temat zdrowego odżywiania, większe znaczenie przypisuje się adekwatnościom prozdrowotnym, jakie może przynieść jedzenie. A tych kawie nie brakuje, na co istnieją liczne dowody naukowe i co pozwala umieścić ją w nowej roli – superfood, czy żywności funkcjonalnej. Jej dobroczynny wpływ na organizm jest adekwatnie totalny, wymieniając choćby – poprawę funkcji poznawczych i sprawności fizycznej, ograniczanie ryzyka chorób neurodegeneracyjnych i układu krążenia, zmniejszanie prawdopodobieństwa zachorowania na niektóre nowotwory czy ogólne wydłużanie życia. Pamiętać należy o zalecanej dziennej porcji, którą Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) prawie dekadę temu określił na 400 mg kofeiny dziennie, a więc około 3 do 5 filiżanek kawy. Jest to ilość nie tylko bezpieczna dla dorosłego człowieka, ale też korzystna dla zdrowia.

W programie Święta kawy w Nowym Sączu znajdziemy m.in.:

  • prelekcje – pochodzenie i rodzaje kaw, historia czekolady, czy adekwatności lecznicze i kosmetyczne kakao,
  • stoiska tematyczne – niestandardowe sposoby wykorzystywania kawy i czekolady w pielęgnacji ciała, wytrawne koktajle na bazie kawy, prezentacja serwisów kawowych,
  • warsztaty – skomponuj swoją tabliczkę czekolady i eksploracje czekoladowo-kawowe,
  • recital (w pięciu odsłonach) w wykonaniu Michała Skocznia przy akompaniamencie Szymona Łęczyckiego.

W swym blisko tysiącstronicowym dziele, wydanym po raz pierwszy na początku XX w. i gwałtownie okrzykniętym „biblią kawy”, William Ukers napisał: „Kawa jest najbardziej radykalna ze wszystkich napojów, ponieważ zawsze za jej przyczyną ludzie zaczynają myśleć. A kiedy ludzie zaczynają myśleć, stają się niebezpieczni dla tyranów i dla przeciwników wolności myślenia i działania.” Dziś już nie przypiszemy kawie powstań przeciwko władzy, ale pobudzanie do myślenia na pewno. Współczesna nauka wyjaśnia to działaniem kofeiny, alkaloidu znajdującego się w ziarnach kawy, będącego łagodnym stymulatorem ośrodkowego układu nerwowego, związanym ze wzrostem uwagi i czujności. To oczywiście niejedyny walor tego czarnego napoju, który przez wieki dał się poznać ze względu na swe funkcje sensoryczne, zdrowotne oraz społeczne.

Idź do oryginalnego materiału