Sukienki wieczorowe. Na jakie okazje warto je zakładać i jak je dobierać, by wyglądać olśniewająco?

estetico.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Sukienki wieczorowe. Na jakie okazje warto je zakładać i jak je dobierać, by wyglądać olśniewająco?


Sukienki wieczorowe, czyli jakie? Cechy eleganckich sukni

Zgodnie z etykietą towarzyską, sukienki wieczorowe, jak sama nazwa wskazuje, należą do kategorii strojów wieczorowych, czyli przeznaczonych na specjalne okazje i noszone są po godzinie 18:00. To, co wyróżnia je na tle innych modeli sukienek, to wyrafinowanie i bogate wzornictwo. Wykonane są z materiałów wysokiej jakości, takich jak szyfon, tafta, atłas, aksamit lub tiul. Dzięki temu suknie odbijają światło, nadając stylizacji niesamowitego blasku i elegancji. Suknie ozdabiają rozmaite aplikacje, takie jak koronki, brokat, kryształki, cekiny, perły i frędzle.

Sukienki wieczorowe długie, czy krótkie? Wyjaśniamy, czy długość ma znaczenie

Długość sukni ma duże znaczenie i w dużej mierze określa jej rodzaj. Sukienki wieczorowe są mniej formalne od sukien balowych, ale dużo bardziej eleganckie i wytworne niż sukienki wizytowe i koktajlowe. Rozróżnić je można przede wszystkim krojem i długością sukni. Szerokie, baloniaste suknie określa się mianem balowych, natomiast sukienki wizytowe i koktajlowe sięgają zwykle kolan, a ich dół często jest rozkloszowany. Sukienki wieczorowe posiadają długi, prosty krój lub delikatnie rozszerzają się ku dołowi. W praktyce jednak występują również krótkie suknie wieczorowe lub o długości mini, które stworzono zgodnie ze współczesnymi potrzebami. Od modeli wizytowych i koktajlowych odróżnia je materiał wykonania oraz bardziej wyszukane zdobienia.

Okazje, na jakie sprawdzą się wieczorowe sukienki

Długie suknie wieczorowe nadają się na bale, np. debiutantów, inauguracyjne. Trzeba przyznać, iż tak formalne okazje zdarzają się rzadko, dlatego też suknie wieczorowe są wybierane najczęściej na bankiety, bale firmowe lub też stowarzyszeń. Niewątpliwie jednak jedną z najczęściej pojawiających się okazji do założenia sukni wieczorowej są śluby i wesela. Mimo iż zaczynają się wcześniej niż o godzinie 18:00, to jednak sukienki wieczorowe są na nich dozwolone.

Czarne lub czerwone sukienki wieczorowe – najpopularniejsze kolory

Kolor sukienki najlepiej dobierać zgodnie z typem urody, osobistymi preferencjami, a zarazem należy dopasować je do okazji, na jakie są zakładane. Przykładem mogą być białe i czarne sukienki wieczorowe, które nie sprawdzą się na weselu, ale na balu branżowym już tak. Za eleganckie uchodzą również czerwone sukienki wieczorowe oraz modele w odcieniu głębokiej zieleni i bordo.

Wieczorem równie pięknie prezentują się suknie w kolorze granatu, ciemnego fioletu oraz fuksji. Jasne barwy, takie jak beż, mięta, odcień cytrynowej żółci lub pistacji to kolory sukien rekomendowane głównie na przyjęcia odbywające się latem. Nie ma jednak przeszkód, by ubrać się w pastele o dowolnej porze roku i to samo dotyczy ciemnych barw. Duże wrażenie robią również srebrne i złote suknie wieczorowe. Warto dodać kilka słów o wzorach, a adekwatnie ich braku. Na wieczorne okazje nie sprawdzą się długie suknie z motywem kwiatów lub geometrii, które mają charakter casualowy. Na wieczór zalecane są jednolite kreacje, ewentualnie ozdobione aplikacjami.

Idź do oryginalnego materiału