Mężczyzn odnaleziono 9 kwietnia na niewielkim atolu Pikelot, należącym do Sfederowanych Stanów Mikronezji. Lokalne władze udzieliły informacji, iż uratowani przeżyli dzięki orzechom kokosowym i wodzie ze źródła na wyspie, ale w chwili gdy zostali odnalezieni, nie mieli już wiele jedzenia. Mężczyźni są ze sobą spokrewnieni i mają po czterdzieści kilka lat. Żaden z nich nie ucierpiał na zdrowiu, choć byli nieco odwodnieni. Straż Wybrzeża podała w oświadczeniu, iż mężczyźni wypłynęli w morze w Niedzielę Wielkanocną 31 marca, z atolu Polowat, oddalonego o około 185 km od wyspy, na której czekali na ratunek. Płynęli tradycyjną 6-metrową łodzią z silnikiem zaburtowym, jakich używają wędkarze.
Mieli łowić ryby
6 kwietnia Centrum Ratownictwa Straży Przybrzeżnej na wyspie Guam otrzymało od kobiety zgłoszenie z prośbą o pomoc. Informowała, iż jej wujowie nie wrócili z atolu Pikelot. Sara Muir, funkcjonariuszka do spraw publicznych amerykańskiej Straży Wybrzeża, wyjaśnia, iż mężczyźni planowali łowienie ryb w pobliżu Pikelot, ale fale uszkodziły łódź, gdy zbliżyli się do wyspy i otaczającej ją mielizny. Na Pikelot mężczyźni planowali spotkać się z członkami rodziny, jednak osoby te zrezygnowały z wycieczki ze względu na złą pogodę i warunki na morzu.
Początkowo obszar poszukiwań wynosił ponad 78 tys. mil kwadratowych. Straż Przybrzeżna podała, iż akcję ratunkową utrudniała zła pogoda, a brał w niej udział m.in. statek USCGC „Oliver Henry”. Poinformowano, iż 7 kwietnia samolot zwiadowczy P-8A, należący do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, wysłany z bazy lotniczej Kadena na Okinawie w Japonii, zauważył napis „Help” ułożony z liści na plaży. Porucznik Chelsea Garcia stwierdziła w oświadczeniu, iż to dzięki temu napisowi udało się odnaleźć mężczyzn. Dzień później samolot Straży Przybrzeżnej HC-130 lecący z Air Station Barbers Point na Hawajach przekazał mężczyznom radio, przez które powiedzieli, iż są w dobrej kondycji, mają dostęp do żywności i wody oraz uszkodzoną łódź i iż potrzebują pomocy w powrocie na wyspę Polowat. „Oliver Henry” wziął ich na pokład.
Spokrewniony z odnalezionym
Niezwykłym zbiegiem okoliczności jeden z ratowników ze Straży Przybrzeżnej nie tylko mówił lokalnym językiem, ale także odkrył, iż jest spokrewniony z rozbitkami. Eugene Halishlius zwykle stacjonuje w bazie amerykańskiej Straży Przybrzeżnej na Guam, ale tymczasowo został przydzielony do załogi statku „Oliver Henry” – okazało się, iż ocaleni są jego kuzynami. To już nie pierwszy raz z tej właśnie wyspy uratowano rozbitków. W 2020 roku Australijskie Siły Obrony znalazły na Pikelot trzech Mikronezyjczyków, którzy dzięki liści palmy nadali sygnał SOS.
Atol Pikelot to niezamieszkana wyspa koralowa o powierzchni 0,126 km kw., położona około 700 km na południowy wschód od wyspy Guam i czasami odwiedzana przez łodzie rybackie. W 2000 roku marynarze z Mikronezji znaleźli tam opuszczoną prowizoryczną kaplicę.
Three experienced sailors in their 40s were rescued from Pikelot Atoll in the Micronesian archipelago after being stranded for over a week. Their distress call prompted a joint search and rescue operation by the U.S. Coast Guard and Navy, despite challenging conditions.
Their… pic.twitter.com/VNOPaEO9t3
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) April 11, 2024