Soczyste kotlety mielone z cukinią

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Szukasz inspiracji na wykorzystanie cukinii? Poznaj soczyste kotlety mielone z cukinią, które możesz usmażyć, upiec lub udusić w sosie pomidorowym. Zobacz jak w prosty i szybki sposób przygotować pyszne kotleciki z cukinii i mięsa mielonego.

Bardzo lubię w okresie wykorzystywać cukinię w swojej codziennej kuchni. Warzywo jest niskokaloryczne, odkwasza organizm i wspomaga trawienie. Tym razem polecam na syty obiad kotleciki mielone z cukinią.

Kotlety mielone z cukinią – składniki:

  • 600 g mięsa mielonego *
  • 500 g cukinii (2 – 3 średnie sztuki) (waga po starciu i odciśnięciu z soku – w praktyce trzeba około 1000 g świeżej cukinii)
  • 1 łyżeczka soli do oprószenia startej cukinii
  • 3 ząbki czosnku
  • 100 g cebuli (1 mała sztuka)
  • 1 jajko (rozmiar L)
  • 3 – 4 łyżki bułki tartej
  • garść posiekanej pietruszki
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii lub oregano
  • 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
  • pół łyżeczki soli

Dodatkowo:

  • bułka tarta do obtoczenia kotletów
  • tłuszcz do smażenia (u mnie oczywiście smalec gęsi)
  • ewentualnie przecier pomidorowy do duszenia kotlecików

Jakie mięso mielone? Możesz użyć wieprzowej łopatki lub szynki, mięsa drobiowego z kurczaka lub indyka. Mięso wołowe jest za suche, ale możemy użyć pół na pół mięsa wołowego z wieprzowym. Ważne jest, aby mięso nie było zmielone i pakowane, ale świeżo zmielone przy nas.

Sposób wykonania kotletów mielonych z cukinią

Do przygotowania kotlecików mielonych z cukinią potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, tarki do warzyw, patelni.

Krok 1. Przygotowuję cukinię

Moje cukinie są młode, więc nie obieram ich, ani nie usuwam gniazda z nasionami. Obcinam jedynie końcówki. jeżeli masz starą cukinię z twardą skórkę, to koniecznie obierz ją i usuń gniazdo nasienne. Oczywiście uwzględnij odpady ze starej cukinii i zaopatrz się w większą ilość. U mnie 500 g cukini (po usunięciu końcówek i odciśnięciu z soku) otrzymałam z 1000 g warzywa.

Tak przygotowaną cukinię ścieram na grubych oczkach tarki do warzyw. Oprószam łyżeczką soli i odstawiam na 10 – 15 minut, aby puściła sok. Następnie dokładnie dzięki dłoni odciskam sok z cukinii.

Krok 2. Przygotowuję cebulkę i podsmażam z cukinią

Cebulę obieram z łupinek i kroję w kostkę. Czosnek obieram z łupinek i drobno siekam.

Na patelni rozgrzewam łyżeczkę tłuszczu i wrzucam cebulkę. Szklę na nie dużym ogniu co jakiś czas mieszając. Jak się zeszkli, wrzucam odciśniętą cukinię oraz posiekany czosnek. Oprószam solą oraz pieprzem i posypuję bazylią lub oregano. Całość mieszam i podsmażam na niedużym ogniu przez kilka minut, aż cukinia zrobi się miękka. Zdejmuję wówczas z ognia i odstawiam do ostudzenia.

Krok 3. Łączę mięso mielone z podsmażonymi warzywami

Do miski wrzucam mięso mielone, ostudzoną cukinię, garść posiekanej pietruszki i wbijam jajko. Wsypuję także 3 łyżki bułki tartej. Za pomocą rąk mieszam wszystko ze sobą przez 3 minuty, aż uzyskam jednolitą masę. jeżeli konsystencja jest za luźna (za wilgotna cukinia), to dodaję dodatkowo czwartą łyżkę bułki tartej. Całość mieszam, próbuję smak i ewentualnie doprawiam przyprawami.
Za pomocą zmoczonych w wodzie rąk, z masy formuję kulki i lekko spłaszczam. Wielkość dowolna od rozmiaru orzecha włoskiego do piłki tenisowej. Proszę pamiętać, iż im większe kotlety, tym dłużej będą się smażyć.

Krok 4. Smażę kotlety mielone z cukinią

Na patelni (u mnie żeliwna) rozgrzewam tłuszcz (u mnie smalec gęsi). Kotlety obtaczam w bułce tartej. Smażę na średnim ogniu partiami po 3 – 4 sztuki każdą stronę przez około 3 – 5 minut na złoty kolor.

Po usmażeniu, przekładam oczywiście kotlety na ręcznik papierowy, w celu odsączenia od nadmiaru tłuszczu.

Polecam także:

kotlety mielone jak u babci

Wskazówka zamiast smażenia

Jeśli chcesz uniknąć nasączenie kotletów tłuszczem, to podsmaż je przez chwilę na większym ogniu z obu stron. Następnie ułóż w naczyniu żaroodpornym lub blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i włóż do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez około 15 minut z termoobiegiem w temperaturze 180 stopni C.

Możesz także podsmażone kotlety podusić w garnku. W tym celu na dno wlej kilka łyżek wody i dodaj 2 płaskie łyżki masła. Całość podgrzej, ułóż kotlety i duś pod przykryciem przez około 10 – 15 minut na niedużym ogniu. Możesz także dodać przecieru pomidorowego i otrzymasz klopsiki w sosie pomidorowym.

Sprawdź koniecznie pulpety w sosie koperkowym lub pomidorowym:

Na zdjęciu pulpety w sosie koperkowym
Na zdjęciu pulpety w sosie pomidorowym

Życzę smacznego!

Idź do oryginalnego materiału