Słowianie i Wikingowie opanowali Bobrzę

radiokielce.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Słowianie i Wikingowie opanowali Bobrzę


Słowianie i Wikingowie opanowali w ten weekend (sobota i niedziela, 7-8 września) ruiny zakładu wielkopiecowego w Bobrzy, w gminie Miedziana Góra. realizowane są tam turnieje, są kramy z rękodziełem, ale zostanie także rozegrana prawdziwa bitwa.

Piknik Klubu Historycznego HIRD odbywa się już po raz 21. Udział w nim bierze ponad 100 uczestników z całej Polski, m.in. z Poznania, Katowic, Tarnowa, Łodzi i Warszawy. Celem wydarzenia jest zaznajomienie wszystkich chętnych z początkami państwa polskiego, z wczesnym średniowieczem, z kontaktami Słowian z Wikingami.

„Pężylka” z grupy rekonstrukcyjnej Chonsa Przepiórcza z Łodzi prezentuje przedmioty codziennego użytku z czasów przed Chrystusem. Są to m.in. drewniane dzbanki, miski i sztućce robione manualnie, jak również miecz, tarcza i hełm oraz rękawice.

– Reprezentujemy XX wiek przed chrystianizacją, gdzie były wpływy zarówno wikińskie, ale przede wszystkim słowiańskie. To widać w naszych strojach, np. na haftach, którymi często nasze suknie były ozdabiane – dodała „Pężylka”.

Potyczki Słowian z Wikingami obserwuje m.in. pan Mateusz. Jak mówi, dzięki nim można się przenieść kilkanaście wieków wstecz.

– Wszyscy uczestnicy są ubrani odpowiednio, zgodnie z epoką. Widać kolczugi, hełmy i możemy też oglądać potyczki łuczników. Dla dzieci też są atrakcje, bo mogą spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, czy rzucaniu toporkami. Dzięki temu można się przenieść w inne czasy, poczuć ich klimat – przyznał pan Mateusz.

Natomiast niedziela (8 września) upłynie pod znakiem pikniku. Wojowie zgromadzeni w Bobrzy rano otrzymają śniadanie, czyli jajecznicę w różnych odmianach, a o godz. 13.00 rozpocznie się część dla gości. Podczas pikniku będzie można m.in. obejrzeć tkaczki z krajkami, czyli paskami z wełny, spróbować średniowiecznej kuchni oraz porozmawiać z księgarzem, który będzie miał dużo literatury na temat wczesnego średniowiecza, Wikingów i Słowian oraz wierzeń z tamtych czasów.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Idź do oryginalnego materiału