Śledź ze śliwką w occie

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Śledzie ze śliwkami w occie to zaskakujące połączenie słonego i lekko słodkiego smaku. Potrawa idealna na Wigilię, a także jako przekąska na imprezę domową. Efektownie wygląda i gwałtownie znika z talerza. Goście będą zachwyceni. Zobacz jak gwałtownie i w prosty sposób zrobić tą oryginalną przystawkę.

Śledzie ze śliwkami w occie – składniki.

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 135 kcal w 100 g potrawy.

  • 500 g śledzi *
  • 200 g śliwek suszonych (lub śliwek w occie ze słoika 0,5 litra)
  • 2 cebule

Zalewa octowa:

  • po szklance : wody, oleju, octu
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 2 listki laurowe
  • 2 łyżki cukru
  • łyżeczka soli

Dodatkowo krótkie, drewniane wykałaczki do nadziewania śledzi ze śliwkami.

  • Śledzie w oleju odsączamy z zalewy. Śledzie w słonej zalewie moczymy w wodzie lub mleku. Zobacz jak moczyć śledzie.

Sposób wykonania śledzi ze śliwkami w occie.

Do wykonania śledzi ze śliwkami w occie potrzebować będziemy przede wszystkim: dużej miski, wykałaczek do nadziewania potrawy, patelni, garnka.

Przygotowuję śledzie ze śliwką.
Jeśli mam śledzie w oleju to odsączam z zalewy. Najczęściej jednak korzystam ze śledzi w słonej zalewie. W zależności od stopnia słoności, moczę je w wodzie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Polecam szczegółowy artykuł: moczenie śledzi – jak moczyć śledzie?

Na każdy odsączony płat śledzia umieszczam 1 suszoną śliwkę. Następnie zwijam w rulon, przecinam w cieńsze plastry jak na zdjęciu i oczywiście przekłuwam krótką wykałaczką.

Dzięki temu potrawa się nie rozleci. Tak przygotowaną potrawę umieszczam większej salaterce lub słoju.

Przygotowuję zalewę.

Cebulę obieram i kroję w piórka lub pół plastry. Na patelni rozgrzewam 2 łyżki oleju i mieszając, szklę przez kilka minut cebulkę, aż będzie miękka. Uważaj, aby nie zarumienić. Zeszkloną cebulkę przekładam do garnka. Wlewam po szklance: wody, oleju i octu. Wsypuję: 2 łyżki cukru, łyżeczkę soli, 6 ziaren ziela angielskiego i 2 listki laurowe. Dodaję 3 łyżki koncentratu pomidorowego. Całość mieszam i zagotowuję. Gotuję na małym ogniu przez 5 minut, licząc od czasu zagotowania.

Gotowe śledzie ze śliwką.
Zalewą zdjętą z ognia zalewam oczywiście przygotowane śledzie (w dużej salaterce lub słoju). Kolorową potrawę odstawiam do wystudzenia. Gdy całkowicie ostygną, umieszczam w lodówce na kilka godzin, aby smaki się przegryzły.

Śledzie ze śliwką możesz oczywiście zrobić kilka dni przed świętami lub imprezą. Przechowujemy je w lodówce przez kilka dni.

Idź do oryginalnego materiału