Skąd się biorą emocje, stres i negatywne nastroje?

tarnow.ikc.pl 4 godzin temu

Emocje powstały po to, aby pomoc ciału przygotować się do odpowiedniego, szybkiego działania. jeżeli się go nie podejmie, nie wyrażając emocji, mózg będzie produkował hormony, które warunkują takie działanie. W efekcie organizm pozostaje zbyt długo w stanie fizjologicznej gotowości, co stanowi dla niego zbyt duże obciążenie, a więc stres.

Różnice między emocjami a nastrojem

Emocje realizowane są krótko, natomiast nastrój – to stan długotrwały. Ponadto nastrój jest odczuwany mniej intensywnie, niż emocje. W przeciwieństwie do emocji, nie musi być związany z konkretną, łatwo wytłumaczalną przyczyną. Może się czasem wydawać, iż taki lub inny nastrój bierze się znikąd. Tymczasem zawsze coś go wywołuje. Mogą to być: bardzo silne przeżycia emocjonalne, które nie zostały uzewnętrznione, seria doświadczeń emocjonalnych następujących gwałtownie jedno po drugim, lub zmiany w organizmie wywołane brakiem snu, czy niedoborem jedzenia. Nastroje bywają zwodnicze. Wpływają bowiem na ogólne spostrzeganie świata, z czego człowiek nie zdaje sobie choćby sprawy i dokonuje wyborów, koncentruje się na ludziach czy sytuacjach, pasujących do jego aktualnego nastroju. To, jakie dana osoba przeżywa emocje i nastroje zależy nie tylko od tego, co ją w życiu spotyka, ale także od tego, jaka ta osoba jest. Liczy się zwłaszcza temperament, który określa skłonność do przeżywania pewnych emocji i nastrojów, jak i do sposobu wyrażania uczuć.

Sprawowanie kontroli nad emocjami w trzech dziedzinach

Te dziedziny to: ciało, umysł i zachowanie. W przypadku ciała istotne jest oddychanie, które powinno być głębokie i przeponowe. Ważne jest również wyważone napięcie mięśniowe, odpowiednia relaksacja poprzez aktywność fizyczną. Do tego dochodzi dieta i sposób wyrażania na zewnątrz swoich uczuć, najlepiej bezpieczny i skuteczny. Kontrola emocji poprzez umysł polega głównie na walce z myśleniem negatywnym. Liczą się także: wizualizacja, gimnastyka mózgu, medytacja i twórczość artystyczna. Ludzkie zachowanie definiują przede wszystkim: mowa ciała, umiejętność przyjmowania i wygłaszania krytyki, asertywność i zdolność do opanowywania gniewu.

Idź do oryginalnego materiału