Sernik nie należy do wymagających ciast. Musimy jednak trzymać się kilku zasad, aby wyszedł kremowy i puszysty. Duże znaczenie ma ser używany do tego wypieku. Wpływa on na smak, konsystencję i wilgotność. Właśnie dlatego trzeba dokonać odpowiedniego wyboru, aby osiągnąć kulinarny sukces.
Co zrobić, żeby sernik nie opadł? Najważniejsze zasady
Przy przygotowaniu sernika nie należy miksować masy serowej zbyt długo. Nie możemy jej zbytnio napowietrzać, bo wtedy ciasto urośnie za bardzo, a następnie opadnie. Wystarczy zatem krótkie mieszanie w celu połączenia wszystkich składników.
Ważne też, aby wszystkie produkty do tego wypieku miały temperaturę pokojową. Najlepiej wyjąć je choćby 3 godziny przed użyciem.
Unikajmy również otwierania piekarnika w trakcie pieczenia sernika. Gwałtowna zmiana temperatury spowoduje opadnięcie wypieku.
Ciasto upiecze się równomiernie i nie popęka, jeżeli będziemy je piec w kąpieli wodnej w piekarniku nagrzanym do 170 stopni Celsjusza. Lepiej piec sernik dłużej, ale w niższej temperaturze.
Jednym z najczęstszych błędów przy przygotowywaniu tego wypieku jest zbyt wczesne wyjęcie go z piekarnika. Aby tego uniknąć, po zakończeniu pieczenia warto zostawić ciasto w urządzeniu na około 30 minut, uchylając lekko drzwiczki. Dzięki temu temperatura będzie stopniowo spadać, a sernik zachowa swoją puszystość.
Jaki ser jest najlepszy do sernika?
Najlepszym serem do sernika jest tłusty alb półtłusty twaróg, zmielony co najmniej dwukrotnie, a najlepiej trzy razy (wówczas wyjdzie aksamitny). Mielimy go w maszynce do mięsa albo w prasce do ziemniaków.
Jeśli nie mamy czasu ani narzędzi do mielenia, to wtedy warto kupić twaróg w wiaderku. Musi być gęsty, zwarty bez dodatków tj. skrobia czy mleko w proszku. Przez te składniki konsystencja ciasta staje się zbyt rzadka.
Zapach takiego produktu powinien być świeży i lekko kwaśny. Wtedy sernik uzyska odpowiedni smak.
Czasem bywa tak, iż masa serowa i tak wychodzi za rzadka. Wtedy polecamy dodać do niej budyń waniliowy albo mąkę ziemniaczaną. Należy jednak zachować odpowiednią ilość - maksymalnie 2 łyżki produktu na 1 kg twarogu.
Zobacz też:
W PRL-u jedliśmy, aż się uszy trzęsły. Dziś wybrzydzamy, choć smakuje obłędnie
Ten domowy chleb smakuje lepiej niż z piekarni. Nie ubrudzisz rąk przy wyrabianiu
Zawiera więcej probiotyków niż jogurt. Zamiast kupować w sklepie, zrób w domu