Sałatka szwedzka

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Prosta i szybka sałatka szwedzka do słoików na zimę, którą zrobisz w mgnieniu oka. Świetne połączanie ogólnodostępnych warzyw w słodko octowej zalewie. jeżeli nie wiesz co zrobić w okresie z nadmiarem ogórków, to moja sałatka będzie idealna dla Ciebie. Jestem pewna, iż zimową porą zachwyci Twoje podniebienie.

Wykonanie sałatki szwedzkiej jest bardzo proste i szybkie. Każdego roku robię przetwory z ogórków. Do sałatki nadają się również przerośnięte ogórki. Z pewnością uda się każdemu. Warzywa kroi się błyskawicznie. Zalewę także zrobisz w mgnieniu oka. Sałatka szwedzka podobna jest do mojej sałatki z ogórków (dodaję tu dodatkowo paprykę czerwoną i nie moczę ogórków w solance), – koniecznie sprawdź przepis. W obu przypadkach sałatki wychodzą pyszne i efektownie wyglądają w słoikach. Zarówno sałatka z ogórków, jak i szwedzka jest chrupiąca, kolorowa i przede wszystkim pyszna. Taka sałatka idealnie nadaje się do pysznego obiadu lub jako dodatek do kanapek i można się nią delektować przez cały rok. Potrawa jest: wegańska, wegetariańska i bezglutenowa.

Sałatka szwedzka – składniki:

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: około 50 kcal w 100 g sałatki. Z podanych składników zrobiłam 8 słoików o pojemności 0,9 litra.

Warzywa:

  • 4 kg ogórków gruntowych (mogą być też przerośnięte) *
  • 0,5 kg cebuli
  • 0,5 kg marchewki

PS * Z pewnością najlepsze do sałatki są małe i średnie ogórki gruntowe, ale te wykorzystuję przede wszystkim do ogórków konserwowych i kiszonych. w okresie mamy nadmiar ogórków przerośniętych. Rosną jak na drożdżach, ukrywają się pod liśćmi i w efekcie często przerastają. Takie ogórki idealnie nadają się do zrobienia z nich sałatki. Do sałatki najlepsze są oczywiście świeże i twarde, zbierane najlepiej tego samego dnia ogórki. Gdy masz ogórki sklepowe, możesz dodatkowo namoczyć je przez godzinę w misce z wodą. Nabiorą wówczas sprężystości.

Solanka do moczenia plastrów ogórków:

  • 2 litry wody
  • 1 szklanka soli kamiennej

Zalewa adekwatna:

  • 2 szklanki octu 10% lub 3 szklanki octu jabłkowego
  • 2 szklanki oleju
  • 2 małe główki czosnku
  • 75 g soli kamiennej (5 łyżek)
  • 2 szklanki cukru
  • 12 ziaren pieprzu czarnego
  • 10 ziaren ziela angielskiego

Sposób wykonania sałatki szwedzkiej

Do przygotowania sałatki szwedzkiej potrzebować będziemy przede wszystkim: 2 miski, ostry nóż i deska do krojenia. Zanim przystąpisz do wykonania sałatki, przeczytaj cały opis. Podaję w nim szczegółowe etapy wykonania. Dzięki temu optymalnie zaplanujesz prace w kuchni.

Krok 1. Przygotowuję ogórki i moczę w solance

Ogórki gruntowe (mogą też być przerośnięte, ale najlepiej mniejsze) dokładnie myję pod bieżącą i zimną wodą. Odcinam im końcówki. Małych ogórków nie obieram ze skórki (obieram jedynie duże i przerośnięte sztuki). Następnie kroję w cienkie około 3 mm plastry. Możesz tak jak ja wykorzystać do krojenia ostrego noża lub użyć tarki z ostrzem, robota kuchennego.

Przygotowuję solankę. W tym celu do miski lub garnka wlewam zimną wodę i rozpuszczam w niej sól kamienną. Ogórki pokrojone w plastry wrzucam do solanki i moczę przez 2 godziny. Grubsze 5 mm trzeba moczyć przez 3 godziny, a cieńsze 1,5 mm przez 1 godzinę.

Krok 2. Przygotowuję cebulkę, czosnek i marchewkę

Cebulkę obieram z łupinek i kroję w 3 mm piórka.

Marchewkę obieram, płuczę w wodzie, odsączam i kroję także w 3 mm plastry.

Czosnek obieram z łupinek i przekrawam na ćwiartki.

Krok 3. Wrzucam warzywa do miski

Po wskazanym czasie odsączam ogórki z zalewy solnej. Ponownie wrzucam do miski. Wrzucam też pokrojoną cebulkę oraz marchewkę. Całość mieszam ze sobą dzięki łyżki lub ręki.

Krok 4. Przygotowuję zalewę

Do drugiej miski dodaję wszystkie składniki zalewy. Całość mieszam, aż rozpuści się sól oraz cukier i wlewam do miski z wymieszanymi warzywami. Zalane warzywa odstawiam na blacie kuchennym na 3 godziny. Zalewy nie zagotowuję, gdyż całość będę jeszcze pasteryzować.

Krok 5. Umieszczam sałatkę w słoikach

W czasie gdy warzywa moczą się w zalewie, przygotowuję słoiki i nakrętki. Muszą być dokładnie umyte i wyparzone.

Po maceracji warzywa puszczają sok. Wówczas przekładam sałatkę do słoików. Pozostawiam około 2 cm wolnej przestrzeni na górze słoika. Na wierzch dolewam pozostałą w misce zalewę. Podczas tej czynności powstają pęcherzyki powietrza, które usuwam. W tym celu dzięki patyczka drewnianego lub noża mieszam warzywa w słoikach. Podczas tej czynności pozbywam się pęcherzyków powietrza.

PS. Lubię wymieszane warzywa w sałatce. Możesz też ułożyć warzywa warstwowo w słoikach, zalać zalewą. Wówczas trzeba każde warzywo w oddzielnej misce zalać częścią zalewy i także poczekać 3 godziny, aby smaki zalewy przegryzły się i warzywa puściły sok.

Za pomocą czystej ściereczki kuchennej lub ręcznika papierowego wycieram zakrętki oraz górną część wieczka słoika. Słoiki z sałatką szwedzką zakręcam i pasteryzuję.

Krok 6. Pasteryzuję sałatkę szwedzką

Pamiętaj o zasadzie, iż zimne słoiki wkładamy do zimnej wody lub chłodnego piekarnika. Natomiast gorące słoiki wkładamy do gorącej wody lub nagrzanego piekarnika.

Kiedyś pasteryzowałam przetwory głównie w garnku z wyścieloną na dnie ściereczką kuchenną. Słoiki układam obok siebie (nie mogą się stykać) i wlewam wodę do ich 3/4 lub 3/5 wysokości. Na średnim ogniu doprowadzam do wrzenia wody, po czym zmniejszam moc palnika tak, aby woda tylko lekko bulgotała. Duże słoje o pojemności 0,9 L pasteryzuję przez około 20 minut, a mniejsze od 10 do 15 minut. Czas liczę oczywiście od zagotowania się wody.

Druga metoda, którą w tej chwili najczęściej stosuję polega na pasteryzacji w piekarniku. W tym celu umieszczam słoiki w piekarniku i nastawiam temperaturę na 100 stopni C. Pasteryzuję duże słoje o pojemności 0,9 L przez około 20 minut, a mniejsze od 10 do 15 minut. Czas liczę od nagrzania piekarnika do 100 stopni C (wewnątrz mam przenośny termometr).

Po pasteryzacji ostrożnie wyjmuję (z garnka lub piekarnika) gorące słoiki. Układam je do góry dnem (mam wówczas pewność, iż słoiki są szczelnie zamknięte i dodatkowo lepiej zasysa zakrętki) na blacie wyścielonym ściereczką lub ręcznikiem. Całość dodatkowo przykrywam ściereczką lub ręcznikiem. Gdy słoiki z sałatką ostygną, przenoszę je do chłodnej piwnicy lub spiżarni.

Sałatka z ogórków na zimę do słoików

Już po kilku dniach sałatka jest gotowa do degustacji. Kilka słoików zjadamy od razu, a resztę pozostawiamy do zimy. W mroźne dni delektujemy się smakiem minionego lata. Życzę smacznego!

Idź do oryginalnego materiału